CO DOKE EROZE FORMOVN POVRCHU Vnitn a vnj

  • Slides: 13
Download presentation
CO DOKÁŽE EROZE…

CO DOKÁŽE EROZE…

FORMOVÁNÍ POVRCHU Vnitřní a vnější činitelé TRANSPORT (PŘENOS) KOLOBĚH FORMOVÁNÍ POVRCHU EROZE (ROZPAD) SEDIMENTACE

FORMOVÁNÍ POVRCHU Vnitřní a vnější činitelé TRANSPORT (PŘENOS) KOLOBĚH FORMOVÁNÍ POVRCHU EROZE (ROZPAD) SEDIMENTACE (USAZOVÁNÍ)

 • a) b) Na povrch (reliéf) působí mnoho sil: Vnitřní síly – vrásnění,

• a) b) Na povrch (reliéf) působí mnoho sil: Vnitřní síly – vrásnění, kerné pohyby, sopečná činnost => tvoří reliéf Vnější síly – voda, led, vítr, slunce, rostliny, člověk => pozměňují reliéf (snižují, zarovnávají, přemísťují) Vodní toky se postupně zahlubují do skalního podloží – ve tvaru V. Rozrušují povrch, Unáší zvětralý a erodovaný materiál. Ten postupně ukládají ve svém korytě a v deltě. Vysoká pohoří vznikají vrásněním při styku dvou litosférických desek. Ledovce rozrušují a ohlazují skalní povrch, přemísťují ledovcové zvětraliny a vytvářejí údolí ve tvaru U. Erozní činností větru a vody vznikají v suchých oblastech zvláštní tvary reliéfu. Vnější činitelé povrch Země postupně snižují a zarovnávají. Vodní toky ukládají unášený materiál nejen ve svém korytě, především na dolním toku řeky, ale také při jeho ústí např. do moře. Postupně tak rozšiřují pevninu. Ledovcové toky unáší zvětraliny a postupně je ukládají. Podsouváním litosférických desek vznikají na mořském dně hlubokomořské příkopy.

Dělení povrchu (reliéfu) a) b) Podle výškových rozdílů: roviny, pahorkatiny, vrchoviny, hornatiny, velehornatiny Podle

Dělení povrchu (reliéfu) a) b) Podle výškových rozdílů: roviny, pahorkatiny, vrchoviny, hornatiny, velehornatiny Podle nadmořské výšky: nížiny a vysočiny DOPLŇ OBRÁZEK nadmořská výška výškový rozdíl rovina pahorkatina 200 vrchovina hornatina 200 velehory Zdroj: zeměpis Holubec