CIVILNA PRISILNA HOSPITALIZACIJA POVIJESNI RAZVOJ n n n

  • Slides: 17
Download presentation
CIVILNA PRISILNA HOSPITALIZACIJA

CIVILNA PRISILNA HOSPITALIZACIJA

POVIJESNI RAZVOJ n n n Demonističko učenje Cura furiosi Crkveno-demonističko učenje Čarobnjaštvo kao centralni

POVIJESNI RAZVOJ n n n Demonističko učenje Cura furiosi Crkveno-demonističko učenje Čarobnjaštvo kao centralni problem u razvoju zapadne psihijatrije Obiteljska skrb Slobodnjaci (brodovi luđaka) Veliko zatvaranje Deklaracija o pravima čovjeka i građanina 1789. Marija Terezija i zabrana postupaka čarobnjaštva 1758. Poč. 18. st. Pinel Vrapče 1878.

Civilna prisilna hospitalizacija dovođenje i prijam n prisilno zadržavanje n prisilni smještaj n specifični

Civilna prisilna hospitalizacija dovođenje i prijam n prisilno zadržavanje n prisilni smještaj n specifični građanski sudski postupak n opće pretpostavke – duševna bolest/duševni poremećaj i kriterij opasnosti (za sebe i/ili za društvo) te podvrgavanje liječenju n vitalna, socijalna i medicinska indikacija n

PRAVNI IZVORI Ustav RH (čl. 16. , 22. , 23. , 58) n Europska

PRAVNI IZVORI Ustav RH (čl. 16. , 22. , 23. , 58) n Europska konvencija (čl. 5. ) n Zakon o zaštiti pacijenata (čl. 35. ; Odluka US RH U- I-4892/2004. od 12. ožujka 2008. ) n Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama n Zakon o sudskom vanparničnom postupku n ZPP n

PRAKSA ESLJP n n n Winterwerp protiv Nizozemske (1979) a) država mora primijeniti objektivne

PRAKSA ESLJP n n n Winterwerp protiv Nizozemske (1979) a) država mora primijeniti objektivne medicinske standarde kada odlučuje može li se netko smatrati umno poremećenim b) stupanj poremećenosti mora biti dovoljno jak da bi opravdao lišenje slobode c) lišenje traje samo dok traje poremećenost – ono ne može biti trajno Ne može se neopravdano odlagati otpust osobe iz psihijatrijske ustanove za koju je utvrđeno da nije mentalno bolesna dok se ne pronađe mjesto u ustanovi koja pruža specijalnu brigu Johnson protiv Ujedinjenog Kraljevstva (1996)

n n n Sud je utvrdio da nizozemska vlada prekršila čl. 5. st. 1.

n n n Sud je utvrdio da nizozemska vlada prekršila čl. 5. st. 1. , 2. i 4. EK time što je dozvolila da se aplikant smjesti u psihijatrijsku ustanovu ne obavještavajući ga o toj odluci i ne tražeći da se on o tome izjasni-Van der Leer protiv Nizozemske (1990). U predmetu Wassink protiv Nizozemske (1990) postupak smještaja u psihijatrijsku ustanovu na osnovu telefonskih razgovora odgovara zahtjevima čl. 5, ali je odsustvo zapisničara na kasnijim saslušanjima bilo suprotno domaćem pravu i povrijedilo zahtjev zakonitosti. Četveromjesečno odgađanje donošenja odluke o produženju boravka u psihijatrijskoj ustanovi u predmetu Koendjbiharie protiv Nizozemske predstavlja povredu čl. 5. st. 4. EK.

ZVP 34 n n n n postupovno uređenje (§§ 193. -195. ) nisu bili

ZVP 34 n n n n postupovno uređenje (§§ 193. -195. ) nisu bili propisani razlozi (umobolni bolesnik) dobrovoljna i prisilna hospitalizacija dužnost obavijesti u roku od 48 sati kotarskom sudu na čijem području se zavod nalazio sud je po primitku obavijesti provodio postupak radi donošenja odluke o zadržavanju ili otpustu u roku od tri tjedna pregled zadržane osobe obavljali su u pravilu dva nepristrana vještaka Sudac provodi saslušanje svjedoka i drugih osoba koje mogu dati informacije, pregled isprava, povijest bolesti i spise zavoda te saslušanje osobe zadržane u zavodu. o donesenoj odluci izvještava starateljski sud

n n Odluka suda o zadržavanju vrijedila je najviše godinu dana, a nije sprečavala

n n Odluka suda o zadržavanju vrijedila je najviše godinu dana, a nije sprečavala starateljski sud da odredi što drugo. Mogao se odrediti i kraći rok zadržavanja. Produljenje zadržavanja bilo je moguće samo na temelju novog saslušanja zadržane osobe i ponovnog pregleda vještaka. Sud je mogao na prijedlog zadržane osobe, bračnog druga, bliskih srodnika ili zakonskog zastupnika zadržanu osobu pustiti i prije isteka roka određenog odlukom, ako je to bilo moguće na temelju rezultata ponovnog pregleda. Ako je odbio prijedlog mogao je odlučiti da neće provesti ponovno ispitivanje razloga za zadržavanje dok ne istekne rok određen odlukom o zadržavanju.

n n Protiv odluke o zadržavanju ili otpustu bio je moguć rekurs. Ovlaštenici na

n n Protiv odluke o zadržavanju ili otpustu bio je moguć rekurs. Ovlaštenici na podnošenje rekursa u slučaju da je bila donesena odluka o zadržavanju bili su zadržana osoba, zastupnici i zdravstveni organ banske uprave U slučaju da je bila donesena odluka o otpustu, rekurs su mogli podnijeti zdravstveni organ banske uprave i upravitelj zavoda. Protiv drugostupanjske odluke nema pravnog lijeka.

ZZODS Materijalnopravne pretpostavke: (čl. 22. ) n teža duševna smetnja n Uslijed teže duševne

ZZODS Materijalnopravne pretpostavke: (čl. 22. ) n teža duševna smetnja n Uslijed teže duševne smetnje ozbiljno i izravno ugrožava n - vlastiti život ili zdravlje - ili sigurnost, odnosno život i zdravlje drugih osoba Dijete, maloljetna osoba ili osoba lišena poslovne sposobnosti mogu se i bez pristanka njenoga zakonskog zastupnika smjestiti u psihijatrijsku ustanovu po postupku za prisilno zadržavanje ili prisilni smještaj propisan ZZODS. n

n n Kad psihijatar utvrdi postojanje razloga za prisilno zadržavanje, dužan je donijeti odluku

n n Kad psihijatar utvrdi postojanje razloga za prisilno zadržavanje, dužan je donijeti odluku o prisilnom zadržavanju (26/1). Psihijatrijska ustanova će u roku od 12 sati od donošenja odluke o prisilnom zadržavanju obavijestiti o tome nadležni županijski sud (27/1) Nadležan je sudac pojedinac županijskog suda prema sjedištu psihijatrijske ustanove (29/1) Izvanparnični postupak (29/2) -primjena odredbi ZVP -a 34 kao pravnih pravila, supsidijarna primjena pravila ZPP

n n n Sudac je dužan u roku od 72 sata po primitku obavijesti

n n n Sudac je dužan u roku od 72 sata po primitku obavijesti o prisilnom zadržavanju prisilno zadržanu osobu posjetiti u psihijatrijskoj ustanovi i ako je to moguće, obaviti s njom razgovor (30/2). U istom roku sudac će donijeti rješenje o nastavku prisilnog zadržavanja koje može trajati najduže 8 dana od trenutka prisilnog zadržavanja (30/3). Prije donošenja odluke o prisilnom smještaju ili otpustu zadržane osobe, sud je dužan pribaviti pisano mišljenje jednog od psihijatara s liste stalnih sudskih vještaka koji nije zaposlen u psihijatrijskoj ustanovi u kojoj se nalazi prisilno zadržana osoba o tome je li smještaj u psihijatrijskoj ustanovi prijeko potreban (31/1).

n n Nakon provedenog postupka sud donosi rješenje o prisilnom smještaju ili o otpustu

n n Nakon provedenog postupka sud donosi rješenje o prisilnom smještaju ili o otpustu , s tim da trajanje prisilnog smještaja ne smije biti duže od 30 dana (33/3). Ako razlozi prisilnog zadržavanja ne prestanu, psihijatrijska ustanova u kojoj je prisilno smještena osoba dužna je 7 dana prije isteka roka određenog odlukom predložiti sudu donošenje rješenja o produženju prisilnog smještaja. Produženje prisilnog smještaja može se odrediti za period od 3 mjeseca, a svako daljnje produženje na vrijeme od 6 mjeseci.

Ovlaštenici žalbe protiv rješenja o prisilnom smještaju su prisilno zadržana osoba, zakonski zastupnik, bliski

Ovlaštenici žalbe protiv rješenja o prisilnom smještaju su prisilno zadržana osoba, zakonski zastupnik, bliski srodnik, opunomoćenik, CZS, povjerenstvo za ZODS i psihijatrijska ustanova (36/2, 37/2). n Rok za žalbu je tri dana (37/3). n O žalbi odlučuje županijski sud u vijeću od tri suca. Vijeće je dužno odlučiti u roku od 8 dana od dostave žalbe (38/1, 2). n

SLUČAJ M. PUKANIĆ n n n 3. travnja prisilna hospitalizacija na temelju uputnice koja

SLUČAJ M. PUKANIĆ n n n 3. travnja prisilna hospitalizacija na temelju uputnice koja je izdana od strane liječnice koja M. P. nije osobno pregledala i napisala propisanu ispravu o tome (čl. 23/1). Ona je uputnicu izdala na temelju vlastite prosudbe i na temelju telefonskog razgovora zaključila o akutizaciji kronične bolesti te pozvala Hitnu pomoć i policijsku postaju (59/1) Je li bila moguća primjena čl. 24/1? Je li bilo riječi o osobito žurnom slučaju? Povreda pravila o smještaju u psihijatrijsku ustanovu prema prebivalištu ili boravištu osobe ili mjestu na kojem je osoba trenutno zatečena bez prethodnog liječničkog pregleda? HLK – nema stručne pogreške osim što je liječnica izdala uputnicu za hospitalizaciju M. P. a nije je pregledala ali da zbog toga neće snositi nikakve sankcije!

EUROPSKA UNIFIKACIJA? n n n n postojanje samostalnog zakona (I, Sp, Gr) zakonodavne aktivnosti

EUROPSKA UNIFIKACIJA? n n n n postojanje samostalnog zakona (I, Sp, Gr) zakonodavne aktivnosti u posljednjih desetak godina (I) zakoni EU-zemalja propisuju što se smatra prisilnom hospitalizacijom princip najmanje invazivnog zahvata u prava pacijenata (izuzev Fr, Sp) prilikom hospitalizacije naknadno (ambulantno) liječenje prisilno hospitaliziranih pacijenata prisilna hospitalizacija djece i maloljetnika (u 11 zemlja nema posebnu, samostalnu regulativu) unifikacija pravila o hospitalizaciji u okviru pojedine zemlje (Nj)

UREĐENJE de lege ferenda n n n Nadležnost županijskog ili općinskog suda Psihijatrijska ustanova

UREĐENJE de lege ferenda n n n Nadležnost županijskog ili općinskog suda Psihijatrijska ustanova stranka (sudionik)? Naglašenija uloga centra za socijalnu skrb kao stranke i istražnog tijela Održavanje rasprave u psihijatrijskoj ustanovi. Izvanredna revizija nakon Novele ZPP-a 08 Revidirati sastav Državnog povjerenstva za ZODS, formalizirati njegov rad, uspostaviti sustav nadzora nad njegovim radom. U rad povjerenstva uključiti i same osobe s duševnim smetnjama. (Nacionalni program za zaštitu i promicanje ljudskih prava od 2008 -2011).