CARE Relacje RAPORT CARE Relacje Modu RAPORT RELACJA

  • Slides: 24
Download presentation
CARE Relacje RAPORT

CARE Relacje RAPORT

CARE - Relacje Moduł - RAPORT RELACJA - DEFINICJA I CELE Co to jest

CARE - Relacje Moduł - RAPORT RELACJA - DEFINICJA I CELE Co to jest relacja w kontekście relacji nauczyciel - uczeń? Realacja to tworzenie bezpiecznego i wspierającego środowiska, w którym uczeń czuje się bezpiecznie. Jakie są cele? 1. Zapoznanie się z narzędziami do budowania relacji, takich jak zaufanie, relacja i refleksyjne zadawanie pytań (technika, w której istnieją pytania mające zachęcić początkującego nauczyciela do omówienia spraw z uczniami). 2. Odkrycie strategii prowadzenia rozmów refleksyjnych.

CARE - Relacje Moduł - RAPORT COACHING STUDENTÓW JĘZYKÓW OBCYCH Rozważ pozycję nauczyciela w

CARE - Relacje Moduł - RAPORT COACHING STUDENTÓW JĘZYKÓW OBCYCH Rozważ pozycję nauczyciela w stosunku do uczniów. Jaką rolę według Ciebie pełni ten nauczyciel w klasie? Jaki wpływ miałoby to na studentów?

CARE - Relacje Moduł - RAPORT COACHING STUDENTÓW JĘZYKÓW OBCYCH Szkolenie uczniów. . Jak

CARE - Relacje Moduł - RAPORT COACHING STUDENTÓW JĘZYKÓW OBCYCH Szkolenie uczniów. . Jak mam zacząć? Jako nauczyciel możesz się zastanawiać, jak zacząć pomagać swoim uczniom. Ważnym aspektem roli coachingu jest podejmowanie decyzji co do rodzaju pomocy, która przyniesie korzyści studentowi w każdej sytuacji. Doświadczeni trenerzy stosują specjalne narzędzia komunikacji, aby zwiększyć zdolność drugiej osoby do skupienia się na samodzielnej nauce. Coaching polega na nieosądzającym procesie zachęcania osób, które wykraczają poza swoje obecne możliwości, do nowych zachowań i umiejętności. Cele trenera obejmują budowanie i utrzymywanie zaufania oraz ułatwianie wzajemnego uczenia się.

CARE - Relacje Moduł - RAPORT ROLE W NAUCZANIU - Dopasuj kolumny 1. Dane

CARE - Relacje Moduł - RAPORT ROLE W NAUCZANIU - Dopasuj kolumny 1. Dane dotyczące władzy rodzicielskiej - autorytetu 2. Ekspert - współuczenia się 3. Przyjaciel, doradca, powiernik. 4. Szef, opiekun, strażnik. . . 5. Trener e-instruktor, specjalista

CARE - Relacje Moduł - RAPORT ROLE W NAUCZANIU 1. Rodzic - opiekun- może

CARE - Relacje Moduł - RAPORT ROLE W NAUCZANIU 1. Rodzic - opiekun- może być zależny od rodziny zastępczej. 2. Ekspert -instruktor, specjalista - identyfikuje prawidłowy model, plan i treść - rola doradcy. 3. Przyjaciel - doradca, powiernik chroni relację - rola współpracownika. 4. Szef - organ władzy - nadaje ostateczną odpowiedzialność - rolę oceniającego. 5. Coach -współuczeń- zapewnia możliwość rozwiązywania problemów na wiele sposobów.

CARE - Relacje Moduł - RAPORT JAKI PROCENT CZASU SPĘDZASZ W KAŻDEJ Z RÓL?

CARE - Relacje Moduł - RAPORT JAKI PROCENT CZASU SPĘDZASZ W KAŻDEJ Z RÓL? Podczas interakcji z uczniem należy przewidzieć, jaki procent czasu spędzasz w roli: Rodzica Eksperta Przyjaciela Szefa Trenera W której z pięciu ról spędzasz większość czasu podczas interakcji? Choć są chwile, kiedy każda z ról może być odpowiednia, powinniśmy zawsze starać się zwiększyć odsetek czasu, który spędzamy w roli trenerskiej.

CARE - Relacje Moduł - RAPORT JAKI PROCENT CZASU SPĘDZASZ W KAŻDEJ Z RÓL?

CARE - Relacje Moduł - RAPORT JAKI PROCENT CZASU SPĘDZASZ W KAŻDEJ Z RÓL? Pomyśl o swojej ostatniej lekcji lub lekcji, którą przeprowadziłeś w ciągu ostatniego tygodnia. Jaki procent czasu spędzałeś w każdej roli? Wpisz odpowiedzi w odpowiednie pole na wykresie kołowym Porównajcie swoje odpowiedzi w grupach. Rola: Rodzica Eksperta Przyjaciela Szefa Trenera

CARE - Relacje Moduł - RAPORT NARZĘDZIA WSPÓŁDZIAŁANIA Relacje Zaufanie Refleksja Trenerzy mają trzy

CARE - Relacje Moduł - RAPORT NARZĘDZIA WSPÓŁDZIAŁANIA Relacje Zaufanie Refleksja Trenerzy mają trzy główne narzędzia. Pierwszym z nich jest nawiązanie kontaktu z uczniem. Po drugie, kluczowe znaczenie ma budowanie relacji opartych na zaufaniu. I ostatnie zaangażowanie uczniów w myślenie refleksyjne. Dlaczego uważasz, że są one ważne?

CARE - Relacje Moduł - RAPORT Budowanie relacji to: Postawa Gesty Ton głosu Język

CARE - Relacje Moduł - RAPORT Budowanie relacji to: Postawa Gesty Ton głosu Język Sposób oddychania Parafrazowanie Słuchanie Raport jest ustalany w momencie pierwszego spotkania nauczyciela / trenera i ucznia. Język ciała, intonacja i kontakt wzrokowy muszą wyrażać akceptację ucznia. Odprężenie, a nawet oddychanie pomaga uspokoić ucznia w procesie treningu. W miarę pogłębiania się relacji trenerskich, parafrazowanie i słuchanie stają się również ważnymi czynnikami.

CARE - Relacje Moduł - RAPORT Burza mózgów - jak możemy zbudować dobry kontakt

CARE - Relacje Moduł - RAPORT Burza mózgów - jak możemy zbudować dobry kontakt używając tej metody? Trzeba zwrócić uwagę na: Postawę Gesty Ton głosu Język Oddychanie Parafrazowanie Słuchanie

CARE - Relacje Moduł - RAPORT KIEDY ZASTOSOWAĆ NARZĘDZIA RAPORTOWE? Kiedy wyczuwasz, że twój

CARE - Relacje Moduł - RAPORT KIEDY ZASTOSOWAĆ NARZĘDZIA RAPORTOWE? Kiedy wyczuwasz, że twój uczeń jest spięty lub niespokojny. Kiedy rozmowa staje się napięta lub wzbudza niepokój. Kiedy nie rozumiesz, co mówi uczeń. . Kiedy nie jesteście w stanie zwrócić na siebie uwagi.

CARE - Relacje Moduł - RAPORT KIEDY ZASTOSOWAĆ NARZĘDZIA RAPORTOWE? Ćwiczenie • Podaj przykłady

CARE - Relacje Moduł - RAPORT KIEDY ZASTOSOWAĆ NARZĘDZIA RAPORTOWE? Ćwiczenie • Podaj przykłady sytuacji, w których uczeń był spięty/niepokojący: jakie narzędzie byś zastosował? • Odzwierciedlaj i dziel się doświadczeniami z z uczniami. Co zrobiłeś? Jaką rolę odegrałeś w odpowiedzi? Jak zareagował uczeń? Jeśli zastosowałeś narzędzia do budowania relacji?

CARE - Relacje Moduł - RAPORT PARAFRAZOWANIE Parafrazowanie komunikuje, że ty: Słyszysz, co powiedział

CARE - Relacje Moduł - RAPORT PARAFRAZOWANIE Parafrazowanie komunikuje, że ty: Słyszysz, co powiedział mówca Powtarzasz co miał na myśli mówca. Parafrazowanie : PODSUMOWANIE tego, co słyszałeś, albo Powtórzenie tego samego własnymi słowami.

CARE - Relacje Moduł - RAPORT PRZYKŁADY PARAFRAZOWANIA Więc. . Innymi słowy. . Podczas

CARE - Relacje Moduł - RAPORT PRZYKŁADY PARAFRAZOWANIA Więc. . Innymi słowy. . Podczas gdy ty. . Biorąc pod uwagę, że. . Z tego, co słyszałem. . Słyszę wiele rzeczy. . Kiedy cię słucham, słyszę. .

CARE - Relacje Moduł - RAPORT PRZYKŁADY PARAFRAZOWANIA Praca w małych grupach • Dwie

CARE - Relacje Moduł - RAPORT PRZYKŁADY PARAFRAZOWANIA Praca w małych grupach • Dwie osoby wymieniają opinię "nauczyciele muszą spędzać więcej czasu w klasie w roli trenera". Jedna osoba dzieli się swoimi opiniami, a druga powinna parafrazować w odpowiednich punktach. Jak tylko skończysz: • Jak łatwo było użyć parafrazowania? (dlaczego/co było trudne) • Jak użyteczne było używanie parafrazowania? (dlaczego/dlaczegonie) Następnie - zmień role, aby inni mogli ćwiczyć technikę!

CARE - Relacje Moduł - RAPORT BEZPRODUKTYWNE SŁUCHANIE Podczas słuchania mówcy należy unikać: -Komentarza

CARE - Relacje Moduł - RAPORT BEZPRODUKTYWNE SŁUCHANIE Podczas słuchania mówcy należy unikać: -Komentarza autobiograficznego - kiedy to, czego słuchasz, przypomina ci o twoim doświadczeniu, więc chcesz opowiedzieć swoją historię. -Ciekawskich pytań - kiedy jesteś ciekawy tego, co słyszysz i chcesz o to zapytać dla swojej osobistej wiedzy. -Łatwe do wprowadzenia rozwiązań - gdy uważasz, że wiesz, jak rozwiązać problem i chcesz udzielić porady.

CARE - Relacje Moduł - RAPORT ZAUFANIE Zbuduj zaufanie poprzez: -Poufność -Spójność -Myślenie -Nie

CARE - Relacje Moduł - RAPORT ZAUFANIE Zbuduj zaufanie poprzez: -Poufność -Spójność -Myślenie -Nie wydawanie wyroków

CARE - Relacje Moduł - RAPORT ZAUFANIE Zbuduj zaufanie poprzez: -Poufność -Spójność -Myślenie -Nie

CARE - Relacje Moduł - RAPORT ZAUFANIE Zbuduj zaufanie poprzez: -Poufność -Spójność -Myślenie -Nie wydawanie wyroków Konkretne sugestie: Jakbyś to zrobił?

CARE - Relacje Moduł - RAPORT SŁUCHANIE REFLEKSYJNE Refleksyjne pytania: -są otwarte. . -promują

CARE - Relacje Moduł - RAPORT SŁUCHANIE REFLEKSYJNE Refleksyjne pytania: -są otwarte. . -promują proces bez uprzedniego osądu. -zachęcają do samodzielnego uczenia się i rozwiązywania problemów.

CARE - Relacje Moduł - RAPORT REFLEKSYJNE PYTANIA WYNIKAJĄ Z NASTĘPUJĄCYCH PRZYCZYN Niektóre skuteczne

CARE - Relacje Moduł - RAPORT REFLEKSYJNE PYTANIA WYNIKAJĄ Z NASTĘPUJĄCYCH PRZYCZYN Niektóre skuteczne pytania : Jaki jest inny sposób. . ? Co możesz zobaczyć w tej sytuacji, jeśli. . ? Jakie opcje możesz rozważyć, kiedy. . ? Jaka była. . różnica lub podobieństwo do. . . ? Jakbyś próbował. . ?

CARE - Relacje Moduł - RAPORT TO JEST TO. . Jeśli znasz odpowiedź na

CARE - Relacje Moduł - RAPORT TO JEST TO. . Jeśli znasz odpowiedź na pytanie, które zamierzasz zadać, nie trenujesz. Coaching nie polega na rozwiązywaniu czyichś problemów; coaching polega raczej na pomaganiu komuś w zastanowieniu się nad możliwymi rozwiązaniami jego problemów. Coaching nie polega również na dawaniu komuś interpretacji wydarzenia, lecz raczej na pomaganiu mu w konstruowaniu własnych interpretacji. W interakcji z uczniem, przyjęcie roli trenera jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą.

CARE - Relacje Moduł - RAPORT DYSKUSJA W GRUPIE: ● Czego nauczyłeś się w

CARE - Relacje Moduł - RAPORT DYSKUSJA W GRUPIE: ● Czego nauczyłeś się w tym module? ● Jak to może wpłynąć na Twoje zajęcia? ● Jakie wyzwania widzisz, aby wdrożyć to w klasie?

http: //www. l 2 lifestyle. eu/ https: //www. facebook. com/l 2 lifestyl Zastrzeżenie: Publikacja

http: //www. l 2 lifestyle. eu/ https: //www. facebook. com/l 2 lifestyl Zastrzeżenie: Publikacja została przygotowana przy wsparciu programu Erasmus + Unii Europejskiej. Za treść tej strony odpowiedzialni są wyłącznie partnerzy i w żaden sposób nie może ona odzwierciedlać poglądów władz krajowych i Komisji.