BONTON Pravila lijepog ponaanja Izradili Ivan ular i
BONTON Pravila lijepog ponašanja
Izradili: Ivan Čular i Nina Prenđa
Što je bonton? BONTON je skup dogovorenih normi uljudnog ponašanja. Temeljno je pravilo lijepog ponašanja: ne čini drugom ono što ne bi želio da tebi drugi čine i ponašaj se prema drugom tako kako želiš da se drugi ponašaju prema tebi. Dobro ponašanje veliko je umijeće i pola uspjeha u životu.
Učenje bontona Djeca uče ponašanje od roditelja, stoga je nužno da roditelji osobnim primjerom i dosljednošću budu uzor svojoj djeci. Ponašamo li se kao roditelj ili odgojitelj agresivno, takvom obliku ponašanja pribjeći će i naša djeca, lažemo li i djeca će se služiti lažima, zahtijevamo li od djece održavanje higijene, a sami je ne održavamo, teško ćemo tu naviku razviti kod djece.
Učenje bontona Pričama kako vam je prodavač vratio više novaca, a vi ste ga na to upozorili možete puno naučiti djecu o poštenju. Bezobrazno i sirovo ponašanje djece ne smije se tolerirati!
Kako su ispitanici rangirali lijepo ponašanje? podići ženi dječja kolica, ponijeti teret starijim osobama, ponuditi mjesto za sjedenje. . . . 100% sposobnost da svoje sugovornike ne prekidamo dok govore………. . . 97, 8% točnost kao vrlina…………. . . … 97, 2% lijepo ponašanje za stolom…………. . . 95, 4% odijevanje u skladu s prigodom…………. . . . … 85, 2%
I. Neka pravila lijepog ponašanja djece 1. Pristojno se ponašati za stolom. 2. Biti strpljiv, čekati svoj red.
I. Neka pravila lijepog ponašanja kod djece 3. Ne biti drzak i ne prekidati druge. 4. Ne rugati se. Biti uljudan.
I. Neka pravila lijepog ponašanja kod djece 5. Uvijek pristojno pozdravljati i govoriti “molim i hvala”. 6. Pokazati zahvalnost kada se dobije poklon.
Neka pravila lijepog ponašanja kod djece 7. Biti brižan prema drugima. 8. Poslušati kada se nešto zamoli.
I. Neka pravila lijepog ponašanja kod djece 9. Ne raditi stvari za koje se zna da smetaju drugima. 10. Kod kašljanja i kihanja obavezno stavljamo vanjski dlan lijeve ruke na usta!
I. Neka pravila lijepog ponašanja kod djece 11. Ustupajte mjesto drugima: starcima, trudnicama, majkama s djecom. 12. Ne govorite sa žvakaćom gumom u ustima.
I. Neka pravila lijepog ponašanja kod djece 13. Ne slinite prste dok listate časopis ili novinu. 14. Dok s nekim razgovarate ne sjedajte i ne naslanjajte se na stol ili na zid.
I. Neka pravila lijepog ponašanja kod djece 15. U bilo kojoj prilici nema mjesta vulgarnim i prostim riječima!! 16. Umjesto “Ja i Marko” kaže se “Marko i ja”.
I. Neka pravila lijepog ponašanja kod djece 17. Ne istodobno telefonirati i jesti. 18. Ne žvakati žvakaću gumu za vrijeme telefonskog razgovora.
I. Neka pravila lijepog ponašanja kod djece 19. Na telefon se ne započinje razgovor rječju “recite” jer je to naredba. 20. Kad se vratite iz škole prvo treba oprati ruke.
I. Neka pravila lijepog ponašanja kod djece 21. Dijete treba ustati od stola kad i svi drugi. 22. Nož nikada ne smijemo stavljati u usta jer je to ružno, a možemo se i ozlijediti.
II. Osobna higijena 1. Naše tijelo treba redovito održavati čistim. 2. Zube peremo najmanje dvaput dnevno, navečer za zdravlje, a ujutro za ljepotu!
II. Osobna higijena 3. Nužno je svakodnevno pranje ruku. 4. Kosa treba biti čista i uredna. Prati ju 1 – 2 puta tjedno, a po potrebi i više.
III. Čarobne riječi 1. Oprostite – Prihvaćanje isprike važno je koliko i davanje isprike. Osobi koja se ispričava važno je dati do znanja ako da je isprika prihvaćena. 2. Izvolite je uzrečica ako nekome nešto dajete ili se nekome odazivate.
III. Čarobne riječi 3. Hvala je odgovor ako vam netko nešto pokloni, posudi, ako vas informira ili učini bilo kakvu uslugu. 4. Molim je odgovor u svim prilikama kad vam se netko obraća s oprostite, izvolite ili vam se zahvaljuje.
IV. Međusobno predstavljanje 2. 1. Uvijek se mlađi predstavlja starijem, a muškarac ženi, i onaj na nižem položaju onome na višem. Kad nekoga predstavljate, izgovorite razgovijetno njegovo ime i prezime. No nemojte kazati samo njegovo ime i prezime nego dodajte nešto će ga pobliže označiti, njegovu profesiju ili slično, kako bi osoba kojoj ste ga predstavili lakše mogla s njime započeti razgovor. Kad predstavljate svoje rođake, ne kažite samo » to je moj brat « ili » moja sestra «, nego njegovo ime i prezime.
IV. Međusobno predstavljanje 4. 3. Kad se sami predstavljate, kažite svoje ime i prezime, ali ne profesiju ili položaj. Na radnom mjestu novog člana kolektiva predstavlja rukovoditelj ili neki stariji član kolektiva tako da kaže njegovo ime i prezime, njegovu funkciju i zatim mu predstavi ostale.
IV. Međusobno predstavljanje 5. Kad god u društvu muškaraca i žena nekoga nekome predstavljate, muškarac koji sjedi mora ustati. 6. Žene ne moraju ustati kad im predstavljaju muškarce, ali mlade žene i djevojke trebaju ustati kad ih predstavljaju starijim ženama.
IV. Međusobno predstavljanje Obraćati se nekom s “ti" 7. Osoba nižeg ranga predstavit će osobu višeg, starija mlađu osobu. Stranom gostu će se predstaviti domaći, ženi muškarca te gostima koji su već na zabavi pridošlog. 8. Osoba višeg ranga oslovljava osobu nižeg ranga s „ti“ jednako kao starija osoba mlađu- neovisno o spolu. Osobe višeg ranga će ponuditi osobi nižeg da prijeđu na “ti”.
IV. Međusobno predstavljanje 9. Domaćin mora paziti da upozna goste jedne s drugima. 1 O. Pozdravljanje žena riječju “gospođica”više nije u skladu s vremenom.
IV. Međusobno predstavljanje 11. Nepristojno je prisluškivati druge. 12. Nepristojno je neprestano govoriti o sebi.
IV. Međusobno predstavljanje 13. Neprihvatljivo je ponašanje pokazivanje prstom na druge osobe. 14. Ako pri službenom posjetu prvi pružimo ruku napravili smo pogrešku.
IV. Međusobno predstavljanje 15. Gost ne smije sjesti prije predstavnika tvrtke. 16. Poželjno je održavati kontakt očima.
V. Pozdravljanje 2. 1. Najbolje ćete steći simpatije ljubaznim pozdravljanjem. Mi se najviše služimo pozdravima: » dobro jutro «, » dobar dan «, » dobra večer « i » bok «. Muškarac se prilikom pozdrava, lagano nakloni. Ako ima šešir, skine ga. Beretku ili kapu pri pozdravu ne treba skidati. Žene pozdravljaju samo naklonom glave. Muškarac na ulici prilikom pozdrava skida šešir. Kad stupi u ured, lokal ili lift, a, naravno, i kad dođe u privatan stan mora skinuti šešir.
V. Pozdravljanje 3. Pozdravljati treba uvijek ljubazno i na svaki pozdrav mora se odzdraviti. Pri pozdravu nemojte biti suviše bučni, ne mašite rukama, ne vičite preko ulice » zdravo «, a još manje » hej «, » halo « itd. 4. Ako muškarac pozdravlja grupu muškaraca, dužni su svi odzdraviti, pa i oni koji ga ne poznaju. Ako pozdravlja miješano društvo, žene, iako ga ne poznaju, moraju mu naklonom glave odzdraviti. U znak pozdrava u lokalu mlađi ustanu kad stariji pristupe stolu.
V. Pozdravljanje 5. Pravila lijepog ponašanja zahtijevaju da pozdravimo sve poznate osobe. Također treba pozdraviti nepoznatu osobu na stubištu svoje zgrade, u liftu, ako je susretnemo kod prijatelja u kući ili stanu. 6. Kada ulazimo u prodavaonicu ili neku javnu ustanovu, prvo pozdravljamo osoblje koje tu radi, pa onda priopćimo razlog dolaska. Također, osoblje je dužno prvo pozdraviti kupca ili stranku, pa ga uslužiti.
V. Pozdravljanje 7. U svakoj prilici mlađe osobe su dužne prve pozdraviti starije. Muškarac prvi pozdravlja žensku osobu, osim ako nije puno stariji od nje. 8. Šešir se skida u svim zatvorenim prostorijama, javnim i privatnim, kao što su: kina, bolnice, prijevozna sredstva, restorani, kazališta itd. Kačket, šilterica, kapa ili šubara se ne skidaju prilikom pozdravljanja na ulici, ali se skidaju u javnoj prostoriji.
V. Pozdravljanje 9. Pravila bontona strogo zabranjuju da se prilikom pozdravljanja cigareta drži u ustima i ruka u džepu.
V. Pozdravljanje 10. Mlađa osoba prva pozdravlja stariju. 11. Muškarac prvi pozdravlja ženu.
VI. Oslovljavanje 1. Ono što poslovnu komunikaciju razlikuje od privatne, prijateljske, svakako je način oslovljavanja. Iako se i tu događaju pomaci i promjene, još uvijek važi osnovno pravilo da se u poslovnome svijetu obraćamo jedni drugima s "Vi", titulom i prezimenom (ili imenom i prezimenom). Npr. "Kako ste, doktorice Perić? " ili: "Molim Vas, gospodine Periću!" a ne kako je to u nas čest slučaj: "Gospođo Marija! Gospodine Drago!“ 2. U poslovnoj komunikaciji prednost se određuje u prvom redu položajem unutar poslovne sredine, hijerarhijom, a tek onda dobi, odnosno rodom. U privatnom, prijateljskom krugu prednost ćemo uvijek dati starijima, zatim ženama, a tek onda mlađim sudionicima.
VII. Pozdrav rukovanjem 1. Ruku prva pruža žena ili onaj koji je stariji, npr. stariji muškarac ili žena mladoj djevojci, odnosno po funkciji viši nižem. Kad se rukujete ruku nećete stisnuti mlohavo ni prečvrsto, a najmanje ćete njome tresti. Dobro je pri rukovanju skinuti rukavicu. 2. Neprihvaćanje pružene ruke neoprostiva je uvreda. Ljubiti ruke običaj je nastao u Srednjoj Europi. Toga se danas, naročito mladi, sve manje pridržavaju i to je već sasvim izašlo iz mode. Ali ako ipak muškarac ženi poljubi ruku, smije to činiti samo u zatvorenom prostoru , nikada na ulici.
VII. Pozdrav rukovanjem 3. Kod rukovanja uvijek treba koristiti desnu ruku, ruku treba protresti tri puta (ni više ni manje), sugovornikov dlan ne treba zadržati u svojoj ruci dulje od 2 -3 sekunde, pogled treba biti praćen prirodnim osmijehom. 4. Pri pozdravljanju treba ustati, to vrijedi i za žene (iznimka: starije i nemoćne osobe ne).
VII. Pozdrav rukovanjem 5. Sako i jaknu pri rukovanju treba zakopčati (barem jedan gumb). Poljubac u poslovnom svijetu treba naznačiti. 6. Rukovanje treba biti ni prelabavo, ni predugo. Kod rukovanja treba koristiti desnu ruku, poželjno je rukovanje popratiti smješkom.
VIII. Dobrosusjedski odnosi 1. Sve ukućane kuće ili zgrade potrebno je pozdraviti prolazu stubištem ili hodnikom kuće. 2. Nastojte ne ometati susjede glasnom muzikom ili televizijom, bukom po stubištu, lupanjem vratima automobila po noći i nastojte da ih često ne gnjavite.
VIII. Dobrosusjedski odnosi Obavijest za susjede U petak u 20. 00 sati slavim diplomu stoga Vas molim za razumijevanje. 3. Ako u stanu nešto slavite, unaprijed upozorite susjede (pogotovo one ispod vas), s molbom da imaju razumijevanja. 4. Red je da se upoznate sa susjedima. To naravno ne znači da s njima morate održavati česte kontakte.
VIII. Dobrosusjedski odnosi 5. Ako u stanu držite pse ili mačke, nastojte da ne smetaju glasnim lajanjem ili mijaukanjem. 6. Dobro proučite kućni red jer tamo sve jasno piše, i primjenjujte ga u praksi.
IX. Ponašanje na ulici 2. Ako nosite štap ili kišobran, 1. Hodajte desno i po nogostupu. Tako ćete izbjeći neugodne sudare i guranje. nemojte se njime razmahivati, da ne biste ozlijedili druge prolaznike. Ako hodate s otvorenim kišobranom, nemojte da vam zaklanja vidik i pazite da drugima ne smeta.
IX. Ponašanje na ulici 3. Pse vodite na sasvim kratkoj uzici. 4. Na ulici se ne jede. Sa sladoledom, pečenim kestenjem, kokicama, bombonima i drugim sličnim specijalitetima, možete prekršiti pravilo.
IX. Ponašanje na ulici 5. Otpatke nećete bacati po ulici. 6. U parkovima ili šetalištima, ako i ima slobodnog mjesta na klupama, najprije ćete upitati je li slobodno, ako na klupi već netko sjedi.
IX. Ponašanje na ulici 7. Muškarac uvijek prepušta ženi desnu stranu, jer je to počasna strana. 8. U društvu dviju žena muškarac hoda u sredini.
IX. Ponašanje na ulici 1. U četvoro se ulicom ne hoda. Zato ćete društvo veće od tri člana podijeliti u dvije grupe. 2. Naprijed će ići žene i stariji, a nazad muškarci i mlađi. Izuzetak su, naravno, djeca. Ona u svakom slučaju idu naprijed da budu na oku.
X. Ponašanje u restoranu 1. U svaki restoran muškarac ulazi prvi. U samom restoranu, pri ulasku, on će se kretati ispred žene. U restoran se ne ulazi s upaljenom cigaretom. 2. Pri svlačenju ili oblačenju kaputa ženi može pomagati jedino muškarac koji je s njom u društvu.
X. Ponašanje u restoranu • 3. Izbor stola u restoranu je stvar muškarca. Ako traži mjesto za dvije osobe, neće zauzimati stol za šest osoba. Ako slobodnog mjesta nema, pravila pristojnosti ne isključuju sjedanje za drugi stol sa slobodnim mjestima. 4. Pri zauzimanju mjesta, pogodnije i udobnije mjesto pripada ženi. Muškarac neće sjesti dok žena nije sjela, a izvlačenjem stolice, on ili konobar joj pomažu da lakše sjedne. Kad je žena zauzela mjesto, sjeda i muškarac.
X. Ponašanje u restoranu 5. Pri izboru jela žena ima prednost. Ako je na stolu samo jedan jelovnik, ona bira prva i čeka da izabere i njen pratilac. 6. Samo muškarac naručuje i kontaktira s konobarom.
X. Ponašanje u restoranu 7. Muškarac će ženu upitati što želi, a ako mu ona prepušta izbor, on neće birati najjednostavnija i najjeftinija jela i pića. Ako ona ipak odabire neko jednostavno jelo i muškarac bi trebao slično postupiti. 8. Ako vam je neko jelo s jelovnika nepoznato, postoje tri mogućnosti: a. možete naručiti jelo za koje znate što je; b. možete ići na sreću i naručiti nepoznato jelo; c. možete pitati konobara o sadržaju jela, bez ikakvog ustručavanja.
X. Ponašanje u restoranu 9. Prema osoblju lokala budite odmjereni i pristojni. Ne vičite "Konobar, jelovnik" ili "Konobar, račun", tako da se cijeli lokal ori. Posve će vas jasno shvatiti ako diskretnim pokretom ruke date znak da priđe stolu i ako tiho kažete želju, bez vike i zapovjednog tona. 10. Piće bira muškarac. Dužnost konobara je da toči piće, no ukoliko zakaže tada muškarac preuzima.
X. Ponašanje u restoranu 11. Kucanje pri nazdravljanju na javnom mjestu nije poželjno. 12. Čišćenje, prepravljanje šminke i garderobe u restoranu nije prikladno. Za to služi toalet i nusprostorije restorana.
X. Ponašanje u restoranu 13. U restoranu s jelom započinje žena. 14. Novine se u restoranu ne čitaju.
X. Ponašanje u restoranu 16. Razgovori s nepoznatom 15. Razgovori u javnim restoranima se vode tiho. osobom za istim stolom nisu zabranjeni i možete se upustiti u razgovor bez upoznavanja. Tek ako su se u toku razgovora jave zajednički interesi ili simpatije, možete se predstaviti, a ako vam je stalo do daljnjeg poznanstva, možete izmijeniti adrese ili posjetnice.
X. Ponašanje u restoranu 17. Na sastanke koje ste dogovorili u restoranima ili kafićima, budite točni. 18. Znance koji se već nalaze u restoranu pozdravit ćemo samo u prolazu. Bilo bi netaktično odmah prići stolu, čak ako je riječ o dobrim znancima i prijateljima, jer ih mi možemo ometati ako su u društvu s nekim ili ako nekoga očekuju.
X. Ponašanje u restoranu 19. Ako posjećujete restoran s većim društvom, bilo bi dobro da stol prije rezervirate. 2 O. Prilikom izlaska iz restorana redoslijed je drugačiji: žena ide naprijed, a muškarac za njom.
XI. Pravila za stolom 1. Domaćica uvijek započinje s jelom i daje znak za dizanje od stola. 2. Pribor se postavlja prema redoslijedu uporabe.
XI. Pravila za stolom 3. Hrana dolazi na stol u zadnji čas. 4. Jelo se uvijek poslužuje s lijeve strane.
XI. Pravila za stolom 5. Laktovi se ne naslanjaju na stol. 6. Između jela držite ruke ili na stolu ili u krilu.
XI. Pravila za stolom 7. Tijekom objeda pristojno je razgovarati s osobama koje. sjede do vas.
XI. Pravila za stolom 8. Na svečanoj večeri kava se ne poslužuje za stolom. 9. Nemojte ostati posljednja osoba za stolom koja jede ili pije.
XI. Pravila za stolom 10. Poziv na večeru podrazumijeva donošenje prigodnog dara. 11. Pospremanje je obaveza domaćina.
XI. Pravila za stolom 12. Ubrusi su postavljeni ili polegnuti na tanjur ili desno od njega. Ubrus se stavlja u krilo, nikako oko vrata. 13. Ako smo gotovi s jelom ubrus ćemo položiti lijevo od tanjura.
XI. Pravila za stolom 14. Smatra se dopuštenim da domaćin gostima poželi dobar tek, na poslovnim i svečanim objedima ne upotrebljava se izraz „dobar tek“. 15. Ako se prekriži nož i vilicu vršcima okrenutima prema tanjuru to znači da ih je samo privremeno odložio.
XI. Pravila za stolom 16. Nož polegnut oštricom prema unutra, a vilica usporedno s nožem, desno dolje na tanjuru, pokazuju da je osoba gotova s jelom. 17. Ako za vrijeme jela želimo nakratko odložiti pribor, primjerice kako bismo popili gutljaj vina, jednostavno ćemo ga staviti na tanjur, to znači da vilica mora biti lijevo, a nož desno na tanjuru, a da pritom ne dodiruju stol. Prije je bilo uobičajeno odlagati vilicu i nož prislonjene vrhovima na tanjur.
XI. Pravila za stolom 18. Ako pribor pokazuje pet minuta nakon 18. 30, znat ćemo da je osobi jelo išlo u tek. 19. Korištenje čačkalica danas uopće nije uobičajeno i ne treba ih koristiti, ako zatrebate povucite se u toalet.
XI. Pravila za stolom 20. Juhu ne smijemo hladiti puhanjem. 21. Košticu možemo staviti u žlicu ili na ruku i tada je spustiti na tanjur. Pravila pristojnosti zabranjuju izbacivanje koštice iz usta izravno na tanjur , a ne preporučuje se ni progutati ju.
XI. Pravila za stolom 22. Desno gore obično će stajati nekoliko čaša. 23. Posve lijevo stoji manji tanjur s manjim nožem.
XI. Pravila za stolom 25. Pri korištenju pribora najvažnije je 24. Lijevo se tijekom jela obično postavlja i tanjur za salatu. pravilo da pribor rabimo redom izvana prema unutra. To znači da najprije posegnete za krajnjim desnim na desnoj strani, odnosno krajnjim lijevim dijelom pribora na lijevoj strani te idete redom prema unutra, u skladu sa slijedom jela.
XI. Pravila za stolom 26. Neko je vrijeme bilo uobičajeno na tanjuru ostaviti malo jela, iz „pristojnosti“. To se pravilo više ne primjenjuje. 27. Ako vam posluže obrok na tanjuru, slobodno ostavite ono što ne možete pojesti. Međutim, ako sami sebi stavljate jelo na tanjur onda i pojedite.
XI. Pravila za stolom 28. Predjela i juhe poslužuju se samo jedanput. 29. Pravilo je da se u usta stavljaju samo komadi jela veličine zalogaja.
XI. Pravila za stolom 30. Ako iz košarice uzmete komad kruha, stavite ga na svoj tanjurić za kruh, otkinete komadić veličine zalogaja, pravilno ste se poslužili. 31. Razgovor za stolom itekako je poželjan i prikladan, teme kao što su politika i vjera treba izbjegavati.
XII. Kako jesti koje jelo? 1. Perad se jede nožem i vilicom 2. Kruh treba jesti trgajući komad po komad.
XII. Kako jesti koje jelo? 3. Ražnjiće skinite sa štapića vilicom i zatim ih jedite vilicom i nožem. 4. Jabuku ili breskvu ogulite nožem.
XII. Kako jesti koje jelo? 5. Tjesteninu ne režite nožem. 6. Krumpir se usitnjava isključivo vilicom, vilicom nije dopušteno gnječiti krumpir u kašu.
XII. Kako jesti koje jelo? 7. Rukom se jedu kruh, pecivo, sendvič, kolači od brašna, jastog, suhi kolači, masline, kukuruz, pojedine vrste voća. 8. Velikom žlicom se jede: juha, pojedine vrste variva.
XII. Kako jesti koje jelo? 9. Malom žlicom se jede: kava, kiselo mlijeko, jogurt, kuhano jaje, kompoti, puding, sladoled, kreme, maline, kupine, šumske jagode. 10. Vilicom se jede: salata, varivo, makaroni, špageti, krumpir, dinstano meso, paprikaš, riba, pite, burek, štrudle, palačinke.
XII. Kako jesti koje jelo? 11. Malom vilicom se ne jedu: predjela, kajgana, jaja na oko, štrudla, torta, poslastice, kolači. 12. Nožem se ne jede nijedno jelo. Nož služi kao pomoć vilici pri usitnjavanju nekog jela, ali nožem se ni jedno jelo ne prinosi ustima. Nož se, također, ne koristi ni za rezanje ili usitnjavanje salate, ribe i niza drugih jela.
XIII. Pravila ponašanja u gostima 1. Na pozivnicama na zabavu iz praktičnih razloga možete napisati i napomenu „molim odgovor“. Sljedećeg dana potrebno je zahvaliti na pozivu. 2. Šarena odjeća, odjeća veselih boja, kričava ili napadna odjeća vrlo je neprikladna za sprovod. Muškarci moraju imati kravatu. Tamna odjeća izražava poštovanje prema pokojniku kojemu iskazujemo posljednju počast.
XIV. Ples 1. Za vrijeme plesa muškarac vodi. 2. Za vrijeme plesa sako mora biti zakopčan.
XV. Odijevanje 1. Odjenite smoking ako na pozivnici tako piše. 2. Ne smiju se nositi prekratke čarape, tako da se vidi gola noga.
XV. Odijevanje 3. S tamnim odijelom nikada nećete pogriješiti, prikladno je za sve. 4. U svakom slučaju čarape su obvezne, čak se ni za najveće vrućine ne smijemo pojaviti bosih nogu u cipelama.
XV. Odijevanje 5. Tenisice su pogrešna obuća u poslovnom okruženju, ma kakva prigoda bila. Bijele čarape su samo za sport. 6. Postoji jedno suvremeno pravilo u odijevanju koje glasi: „ Što viša pozicija, to tamnija odjeća“.
XV. Odijevanje 7. Muške košulje moraju pristajati tako da ovratnik viri iznad ovratnika sakoa otprilike jedan centimetar. Rukavi košulje moraju viriti ispod rukava sakoa otprilike dva centimetra. 8. Naušnice kod muškaraca na poslu se smatraju vrlo neozbiljnima. Muškarci koji nose zlatne lančiće oko ručnog zgloba ili oko vrata i piercing djeluju neozbiljno
XV. Odijevanje 9. Sportske bijele čarape se ne nose nigdje, osim na sportskom terenu uz sportsku obuću. 10. Žena uvijek mora nositi fine najlonke, a boja se ne smije razlikovati od boje noge.
XV. Odijevanje 12. Odjeća mora biti u skladu s profesijom i ne previše prianjati uz tijelo. 11. Kožne cipele idu uz sve. Bluze, suknje i haljine ne smiju biti prozirne. Izrez ne smije biti predubok, suknja ne smije biti prekratka, odjeća ne smije biti preuska. Ne nositi prevelike naušnice, šminka mora biti diskretna.
XVI. Pristojno sjedenje 13. Za stolicom se sjedi uspravno. 14. Noge moraju biti skupljene, a ruke uz tijelo.
XVI. Pristojno sjedenje 15. Nepristojno je raširiti noge dok se sjedi. 16. Žena, pogotovo ako je u haljini, treba prekrižiti noge.
XVII. Darivanje 2. Malim darovima možete izraziti 1. Prigode za darivanje su: božićni i novogodišnji blagdani, rođendani, matura, obljetnice, diploma, doktorat i sl. svoju zahvalnost i liječniku koji vas je liječio, bolničarki koja vas je njegovala, nastavniku u školi, sekretarici ili službenici koja vam je iz dana u dan pomagala u nekom poslu. - Naravno, povoda za darivanje ima bezbroj, a vi trebate sami procijeniti kada ćete nekome nešto darovati.
XVII. Što i kada darivati? 4. Ipak, kao i svako, i ovo 3. Novac se u pravilu nikada ne dariva. Novčani prilog može biti nagrada, honorar, napojnica, nadoknada, ali poklon nikako. Onaj tko daruje novac u stvari demonstrira da iz puke indiferentnosti žali čak i vrijeme i napor da nešto odabere i kupi. pravilo ima izuzetak. Novac ćete darovati nekome je u nesreći taj novac potreban, a na taj način mu možete pomoći, i ako dotični to tako i shvati. U najužem krugu obitelji, novac možete darovati mladim članovima, učenicima ili studentima, za dobar uspjeh u školi ili za rođendan. Ako je riječ o proslavi nekog događaja, uz novac koji predajete u omotnici stavit ćete i čestitku.
XVII. Što darivati? 5. Cvijeće, slatkiši, knjige i pića su standardni darovi koji se darivaju u svakoj prilici članovima obitelji ili prijateljima i znancima u raznim prigodama. Međutim, kada je u pitanju darivanje cvijeća, treba biti oprezan kada, kome i u kakvoj prilici se poklanja određena vrsta cvijeća, jer to može imati i dublje značenje. Nekada su crvena ruža ili karanfil simbolično izražavali ljubav, a svijetloplavi vjernost. Međutim, danas se to ne gleda toliko strogo. 6. Ljiljani, krizanteme i hortenzije se smatraju "mrtvačkim" cvijećem i ne darivaju se, a ljubičasto cvijeće se smatra izrazom žalosti.
XVII. Što darivati? 7. Pored ruža i karanfila, najčešće se darivaju tulipani, gladiole, gerberi, rezano cvijeće na dugoj peteljci. Buketi od miješanog poljskog cvijeća su također prikladni pokloni, a sitno cvijeće, ljubičice, visibabe, neveni, poklanjaju se uglavnom bez posebnih razloga. 8. Cvijeće se dariva ženama u svim prilikama. Međutim, cvijeće se može darivati i muškarcima u slučaju bolesti.
XVIII. Dijete i osobe s posebnim potrebama 1. Bitno je da dijete shvati kako takvoj osobi treba pomoći, ali i to da mnoge takve osobe zavređuju naše divljenje jer su, npr. izgubile zdravlje u ratu braneći domovinu pa spadaju u vrlo hrabre ljude. U razvijanju pozitivnog mišljenja i razumijevanja u svezi s različitim dječjim (ljudskim) poteškoćama svakako će dobro djelovati na dječje stajalište isticanje da takvim osobama (djeca, ljudi) treba pomoć i zaštita zdravih ljudi. 2. Dijete se može osjetiti ponosnim uzmogne li pomoći osobi oštećena zdravlja – osobito ako mu stariji objasne na koji način: pomoć pri kupnji, pri prelasku preko ceste, prednost u trgovini, ustupanje sjedala u sredstvima javnog prijevoza. .
XVIII. Dijete i osobe s posebnim potrebama 3. Jako je bitno da je dijete dolaskom u školsku zajednicu već imalo pozitivan pristup prema učenicimadjeci s posebnim potrebama i pružalo im potporu te tako pozitivno djelovalo na svoju okolinu. Takvo se dijete nikako neće rugati osobi s posebnim potrebama i svojim će joj ponašanjem pomoći da lakše prevlada mogući osjećaj manje vrijednosti te da se ravnopravno integrira (uključi) u školsku zajednicu i društvo vršnjaka.
XIX. Ponašanje na igralištu i u igri 1. Učenje djece pravilima na igralištu počinje učenjem kako biti dio ekipe (tima), a to znači podržavanje suigrača cijelo vrijeme. 2. Bez obzira na situaciju, igrači ne bi trebali kritizirati svoje suigrače. Jedan od ciljeva dječjih športova i uključivanja u zajedničke aktivnosti je izvući maksimum i preuzeti rizik bez obzira o kakvim je igračima riječ.
XIX. Ponašanje u igri i na igralištu 3. U garderobi u sportskim dvoranama treba složiti odjeću i obuću, ne tresti blato s cipela i dirati tuđe stvari i prevrtati po torbama. 4. U kupaonici se ne prska vodom, ne penje na vrata i viri kroz ključanicu. Obavezno se pusti voda i nije poželjno piti sa slavine.
XX. Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom 1. Prigodom upoznavanja ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. 2. Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.
XX. Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom 3. Razgovarajte normalno, služeći se svakodnevnim izrazima. Nemojte se bojati krivih riječi. 4. Ako s osobom u invalidskim kolicima razgovarate dulje vrijeme, nastojite sjesti kako biste se gledali u oči.
XX. Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom 5. Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite ju da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete. 6. Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na Vašu ruku.
XX. Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom 7. Gluho - slijepe osobe vas mogu razumjeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih tiskanih slova na njenom dlanu. 8. Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.
XX. Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom 9. Čekajući u redu ustupite svoje mjesto ili se zauzmite za to da teško pokretna osoba odmah dođe na red. 10. Prilikom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomognite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona
XX. Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom 11. Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte samo ako ste za to bili zamoljeni. 12. Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dozvolu. Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom
XXI. Pravila ponašanja na internetu – internet bonton 1. Internet nije samo mreža računala, nego i velika neformalna zajednica s vlastitim kodeksom ponašanja. Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu pa su i na Internetu razni oblici agresivnog i uvredljivog ponašanja te povrede privatnosti neprihvatljivi. 2. Emoticon - izraz za kombinaciju znakova koja izražava raspoloženje i pomaže da poruka bude ispravno protumačena: : -) označava smijeh ili vedro raspoloženje, a : -( označava žalosno raspoloženje. Postoje i druge kombinacije, ali se ne koriste toliko često. Poruke pisane isključivo velikim slovima smatraju se vikanjem.
XXI. Pravila ponašanja na internetu – internet bonton 3. Mobilni telefon na stol se nikad ne stavlja. Mobitel se isključuje u bolnicama i zrakoplovima, u kazalištu, u kinu, crkvenom obredu i sprovodu, zatim na sastancima, kongresima, seminarima i predavanjima. Ako moramo telefonirati izaći ćemo vani. 4. Na e–mail treba odgovarati najkasnije u roku od 24 sata. Ako ne znamo odgovore na pitanja, trebali bismo ukratko potvrditi primitak poruke.
XXIII. U kinu, kazalištu, na koncertu. . . 1. Ako sjediš, a netko treba doći do svog mjesta, ustat ćeš i omogućiti mu da prođe. 2. Ako ti pak moraš doći do svog mjesta, prođi tako da licem gledaš prema ljudima pored kojih prolaziš.
XXIII. U kinu, kazalištu, na koncertu. . . 3. U kazalištu, operi i na koncertima se obično ne jede, a ako u kinu jedeš, pazi da ne stvaraš veliku buku. Glasni komentari, zviždanje i ostale upadice totalno su out kad se radi o bontonu 4. Svakako je preporučljivo na predstavu doći na vrijeme. Ako zakasnite na kazališnu predstavu obično više nećete moći ući prije stanke.
XXIV. U trgovini 1. Ako je red na blagajni, nemoj se gurati i zalijepiti za osobu ispred sebe tako da ona može osjetiti tvoj dah na vratu. Kolica nemoj gurati drugima pod rebra. 2. Ako pogledaš robu i odlučiš je ne kupiti, vrati je gdje je bila, a ne među sasvim drugu vrstu robe.
XXIII. U trgovini 3. Otvaranje paketa i vrećica prije plaćanja također nije u redu. Voće i povrće nemoj gnječiti i previše dodirivati. 4. Možeš li, lijepo je dati prednost starijim ljudima i majkama s djecom, posebice ako imaju malo stvari.
XXIV. U trgovini 5. Kad idete u kupovinu, morate prije toga znati i odlučiti što namjeravate kupiti. Neodgojeno je zahtijevati od prodavača da vam pokazuje » pola dućana « a da niste ništa kupili. Ako niste našli ono što biste željeli, uljudno se prodavaču ispričajte. U trgovinama ili tržnici, gdje vlada gužva i gdje se stvaraju repovi, budite svjesni da se svakome žuri, zato čekajte mirno dok na vas dođe red i nemojte pokušavati preko reda ići u » rep « ili raznim bezrazložnim pitanjima zadržavati prodavača.
XXIV. Džentlmeni 1. Isključi mobitel U starim vremenima nije bilo mobitela, ali i da ih je bilo, sigurno bi ih tadašnji džentlmeni gasili kada god bi bili u društvu osobe do koje im je stalo. Stoga, ako ste u kinu, na pizzi ili jednostavno zavaljeni u tvoj kauč gledate neki DVD, svakako ugasi mobitel (OK, jedino ako očekuješ baš jako važan poziv, možeš ga ostaviti upaljenog). Kada te ona upita zašto gasiš mobitel, objasni joj. Sigurno je da to neće očekivati i totalno ćeš je osvojiti. 2. Ne govori proste riječi Danas tinejdžeri, i cure i dečki, olako preko usta prevaljuju teške riječi, psovke. Ipak, ako non-stop koristiš neku psovku i još to činiš jer misliš da je to jako kul, počet ćeš ljudima ići na živce. Dakle, popuste li ti nekada živci i prevališ li kakvu rugobu od riječi preko usta, to je OK. No ako ti je prostota u svakoj ili svakoj drugoj rečenici, zaista pretjeruješ.
XXIV. Džentlmeni 3. Hodaj s vanjske strane pločnika Ovo je prastara džentlmenska gesta. Naime, u stara vremena muškarci su uvijek hodali s vanjske strane pločnika, a svojoj izabranici su prepuštali unutarnju stranu. Tako bi je štitili od prometa – npr. doleti li kakav biciklist, pa čak i auto, prvo je on na udaru. Također, padne li kakav predmet s balkona ili prozora, veće su mogućnosti da će pogoditi tebe nego nju. Zaista slatko, zar ne? ! 4. Nosi kišobran Kiša lijeva, ali ti se praviš netko i dok ona sama nosi svoj kišobran, ti si se sa strane stisnuo s rukama u džepovima, sav mokar do kože. Ova slika viđa se vrlo često na našim ulicama. Pravi bi džentlmen uzeo kišobran i pridržavao ga, brinući se da ona ne pokisne (a ni tebi neće biti loše, u svakom slučaju, bolje nego bez kišobrana).
XXIV. Džentlmeni 5. Prati je kući Ovo je vrlo važna džentlmenska gesta i također vuče korijene iz davnih dana. Na ovaj se način brineš je li cura sretno i sigurno došla svojoj kući. Osim toga, ovo vam produljuje zajedničko vrijeme te uvijek postoji mogućnost za još koji slatki poljubac! 6. Nudi joj jaknu Govori da joj je hladno i cvokoće zubima. Što ćeš ti? Naravno, skinuti svoju jaknu i zaogrnuti je njome! Pa čak i kada ne cvokoće, a tebi se učini kako je večer ipak hladna, pogotovo zbog načina na koji se obukla, ponudi joj svoju jaknu. Velika je vjerojatnost da će isprva odbiti, ali ti svakako inzistiraj. I naravno, stisni zube ako ti bude hladno bez jakne.
XXIV. Džentlmeni 8. Upoznaj je s prijateljima 7. Nudi joj svoje sjedalo Ako ste se sreli u tramvaju, busu ili vlaku, ti sjediš, a ona stoji, ponudi je da sjedne. Bitno je kako ćeš to učiniti. Naime, ako sjediš i pitaš hoće li sjesti, to i nije najbolji način. Najbolje se dignuti i reći joj neka sjedne. Tada neće moći odbiti. Ovo je vrlo važno, ne samo kao džentlmenska gesta. Ako srećete tvoje poznanike i prijatelje, a ti je s ni s kim ne upoznaješ, osjećat će se neugodno i izolirano. Dakako, uz ove stvarčice, nemoj zaboraviti barem s vremena na vrijeme pridržati joj vrata kad ulazite ili izlazite iz škole ili sjedalicu kad sljedeći put odete na pizzu.
XXV. U cestovnom prometu 2. Samo se po sebi razumije 1. Danas su u cijelom svijetu automobili i motocikli postali problem. Često oni na kotačima misle da imaju više privilegija od pješaka. Drske, grube riječi, pa nervoza koja se očituje davanjem preglasnih i neugodnih signala trubom, česta je pojava neodgojenih ljudi u vozilima. da pomoć drugomu vozaču na cesti, osobito u prometnoj nezgodi, nije više znak dobrog odgoja nego i dužnost pojedinca. Propusti krivaca koji žele izbjeći odgovornosti i kazni pa, oborivši pješaka, bježe i ostavljaju ga na cesti, možda ranjenog, nisu samo nehumani nego i kažnjivi.
XXV. U cestovnom prometu 3. Motociklisti koji na motorima stvarajući namjerno zaglušnu buku bijesno kruže ulicama, osobito noću i uznemiruju mirne ljude, pokazuju također svoj loš odgoj. Dobro odgojen čovjek nastojat će da ne smeta drugome i da uvijek vodi računa o svojoj okolini. 4. Suvozačko mjesto smatra se počasnim mjestom. Smatra se ljubaznom gestom kada osobama na suvozačkom mjestu otvorimo vrata automobila. Tu postoji jedna posebnost: kada vozač izađe iz auta i krene otvoriti suvozačka vrata, uvijek mora proći ispred auta.
XXV. U cestovnom prometu 5. Ne “lijepite se” na vozilo ispred sebe. To vozača čini nesigurnim i nervoznim. 6. Poštujte prometne znakove.
XXV. U cestovnom prometu 7. Kad parkirate zauzmite samo jedno parkirališno mjesto, kako bi bilo mjesta za sve. 8. Nikad ne parkirajte na mjesta predviđena za invalide.
XXV. U cestovnom prometu 9. Ako na parkiralištu oštetite nečije auto, ostavite papirić sa svojim podatcima kako bi se dogovorili oko naknade štete. I vama bi bilo drago da to napravi netko drugi!
XXVI. U tramvaju i autobusu 2. Dajte prednost starijima i 1. Guranje u tramvaju ili autobusu nije samo ružno i bezobzirno nego je i dokaz neodgojenosti. djeci, nemoćnima, majkama s djecom, ljudima s prtljagom, a naročito invalidima, tako da im ustupite svoje mjesto. Nelijepo je vidjeti mladića ili djevojčicu kako u tramvaju sjedi, a stariji muškarac, invalid ili žena stoje.
XXVI. U tramvaju i autobusu 3. Kad prolazite kroz tramvaj, ne gurajte se i budite obzirni prema drugima. Ne svađajte se s kondukterom ako vam stavlja kakvu primjedbu jer on u većini slučajeva čini svoju dužnost Ne govorite glasno i ne prigovarajte suputniku. 4. Ne izbjegavajte na bilo koji način plaćanje vozne karte. Tramvajske karte ne bacajte po tramvaju ili na ulici, nego ih stavite u za to određene košare koje se nalaze blizu svake stanice.
XXVII. Na izletu 1. Ne ostavljajte papire, ostatke živežnih namirnica i prazne limenke u šumi i na plaži gdje ste proveli nekoliko ugodnih trenutaka, jer će to onima koji dolaze nakon vas smetati. 2. Nemojte urezivati u debla svoja imena ili inicijale, a još manje ispisivati imena po zidovima kuća (što djeca rado čine). Hodajte po putevima, a ne po travi, jer ako stotine ljudi hoda po travi, a ne po određenom putu, nje više neće biti.
XXVIII. Poslovni bonton 1. Disciplina na radnom mjestu nameće nam također neka pravila. Na posao dolazite točno, radite marljivo i pošteno, jer pošten rad sve pobjeđuje 2. Ne smetajte u razgovoru onima koji s vama rade u istoj prostoriji, ali ne dopustite ni da vama drugi smetaju. Razgovori, šale ili pjesme neka budu dio vašega zajedničkog odmora.
XXVIII. Poslovni bonton 3. Za radnog vremena ne napuštajte radno mjesto pod izmišljenim izgovorom i zbog obavljanja privatnog posla. Ako imate obavezu koju ne možete obaviti u drugo vrijeme, onda unaprijed tražite od odgovornog rukovodioca da vam odredi zamjenu. Na vama je da ocijenite kad je to uistinu potrebno. Ako organizacija posla to omogućuje, dogovorite se kako ćete nadoknaditi izgubljeno vrijeme. 4. Ne upotrebljavajte telefon u uredu za privatne razgovore.
XXVIII. Poslovni bonton 5. Žene na radno mjesto trebaju dolaziti uredno i nenapadno odjevene. Nije ukusno biti u uredu u hlačama. Ako se tako odijevamo inače, na radnom mjestu trebamo se presvući i obući kutu. Pravilo je da se parfemi na radnom mjestu upotrebljavaju što diskretnije 6. Nedopustivo je da se za radnim stolom u radno vrijeme gledate u zrcalo, šminkate i češljate. To morate učiniti u garderobi ili za vrijeme odmora. Ladica stola ne smije postati » kozmetički salon u malom « , to jest, da se među spisima nalazi lak za nokte, šminka, puder itd.
XXVIII. Poslovni bonton 7. Kad odlazite s radnog mjesta kući, morate ostaviti svoj stol u redu. To vrijedi za oba spola. 8. Posuđeni novac od kolege uvijek vratite u obećano vrijeme. Tako ćete i drugi put imati » kredit «. Kad kolektiv za neku priliku skuplja novac, sudjelujte uvijek ma i najskromnijim prilogom.
XXVIII. Poslovni bonton 9. Ne govorite sa žvakaćom gumom u ustima; najbolje da ne žvačete gumu uopće. Ne sjedajte i ne naslanjajte se na stol ili na zid dok s nekim razgovarate. Ne slinite prste dok listate rukopis, knjigu ili slično. 10. Bezobraznika koji se dere najviše izbacuje iz takta kada osoba na koju viče ostane pribrana i mirna, te mu odgovara objektivnim argumentima.
XXVIII. Poslovni bonton 11. Nepristojno je u razgovoru stalno pogledavati na sat, usput slati fakseve, primati SMS poruke ili ako stalno zvoni telefon. Nakon sastanka pristojno je otpratiti gosta do vrata ili dizala jer će se tako steći dojam da ga cijenite. 12. Uskličnike i velika tiskana slova ne treba rabiti prečesto. PS, post scriptum, između slova P i S ne bi trebalo staviti točku.
XXIX. Na putu 1. Kad se spremate na put, nemojte u posljednji čas stići na kolodvor. Dvadeset minuta prije odlaska vlaka ili autobusa trebate biti ondje, naravno – ako ste prije nabavili kartu. U vlak ili autobus ulazite mirno i ne gurajte se. Dajte prednost starijima ili ženama s djecom. 2. Ne započinjite razgovor sa suputnicima, ali ako vas netko nešto upita, pristojno mu odgovorite.
XXIX. Na putu 3. Hrana koju nosite sa sobom neka bude tako umotana da ju možete bez ikakva pribora estetski pojesti. Najbolje je ponijeti sendviče. Svaki sendvič umotan u poseban papirnati ubrus omogućit će vam da obrišete ruke nakon jela. U kolima za nepušače nemojte pušiti. 4. U vlaku muškarac prvi napušta vagon da bi ženi, pa i nepoznatoj, pomagao pri silaženju. Isto tako muškarac treba svakoj ženi pomoći skinuti prtljagu.
XXX. U hotelu 1. Prilikom boravka u hotelu nemojte bučiti i lupati vratima. Nemojte biti neugodni s hotelskim osobljem, i ako imate pravo tražiti korektne usluge, činite to uvijek ljubazno. 2. Kad napuštate hotelsku sobu, ostavite je u što većem redu.
XXX. U hotelu 3. Ako želite razgovarati s portirom ili s kojim službenikom, a on već s nekim razgovara, nemojte (ma koliko vam se žurilo) upadati drugome bezobzirno u riječ, nego pričekajte da on završi. Ako se ne možete savladati, recite ljubazno: » Oprostite što vas prekidam, žuri mi se « , ili nešto slično. 4. Obavezno poštivati kućni red hotela, pitati kakva su pravila pri dolasku u hotel i odlasku iz hotela.
XXXI. U dizalu 1. Muškarac uvijek pušta da žena prva uđe i prva izađe iz dizala. Za vrijeme vožnje on će svakako skinuti šešir. 2. Ako dizalo slučajno iz bilo kojeg razloga stane, nećemo stvarati paniku, nego po mogućnosti mirno čekati dok se ne popravi.
XXXII. Mladić i djevojka 1. Kad on i ona zakažu sastanak, razumije se da nijedno ne smije zakasniti 2. U potrazi za novim načelima u današnjim odnosima među spolovima, slobodno ponašanje, ljubljenje i grljenje na ulici i u javnosti postalo je uobičajeno, no ne i primjereno.
XXXIII. Držanje ili govor tijela 1. Ne držati obje ruke u džepovima. 2. Ne prekrižiti ruke, trljati ruke, rukom stalno dodirivati bradu, stavljati prst na usta ili u usta, držati dlan ruke na licu, prekrižiti ruke iza vrata ili na prsima, podići gornju usnu, gristi usnu.
XXXIII. Držanje ili govor tijela 3. Kod sjedenja za stolom laktove treba držati uz tijelo. 4. Ravno držanje smatra se važnim u društvenom i u zdravstvenom smislu.
XXXIV. Ne koristite imperativ u obraćanju U razgovoru ne koristite imperativ, jer na taj način naređujete ili zapovijedate. Pogrešno je u telefonskom ili u nekom drugom razgovoru započeti riječima „recite“, ili dajte mi komad kruha, već “molim vas možete li mi dati…. . ”
XXXV. Mali ekološki bonton 1. Smeće bacajte u koš za smeće ili kontejner, a ako ste u mogućnosti papir, staklo i metal odložite u za to predviđene kontejnere! Tako ćete omogućiti njihovu ponovnu upotrebu i smanjiti količinu otpada. 2. Dok ste u autu ne bacajte smeće i opuške kroz prozor nego ih skupite i odložite u kantu po izlasku iz auta!
XXXV. Mali ekološki bonton 3. Žvakaće gume ne bacajte na ulicu nego ih stavite u papirić pa bacite u koš za smeće! Uz to što ćete eliminirati lošu naviku, smanjit ćete i ružnoću naših ulica koje su prepune zalijepljenih žvakaćih guma. 4. Ako već morate pušiti nemojte to raditi u zatvorenim prostorijama kako ne biste smetali onima koji ne puše, a opušak obavezno bacite u koš za smeće, a ne na ulicu!
XXXV. Mali ekološki bonton 5. Kada idete u kupovinu ne uzimajte plastične vrećice nego nosite platnene. Plastične vrećice uglavnom završe na krošnjama drveća ili deponiju, a vrijeme potrebno da se jedna vrećica razgradi je otprilike milijun godina! 6. Namirnice kupujte svježe i bez ambalaže. Time smanjujete količinu ambalažnog otpada kojega je sve više. Ako već kupujete zapakirane proizvode potrudite se da to budu što veća pakiranja sa što manje ambalaže, a plastičnu ambalažu i konzerve odnesite na mjesta za njihov otkup. Navedeni se materijali prirodno razgrađuju dosta dugo stoga njihovo gomilanje u prirodi predstavlja ozbiljan problem.
XXXV. Mali ekološki bonton 7. Iskoristite obje strane papira (za pisanje, tiskanje…) prije nego što se odlučite baciti ga. Za proizvodnju jedne tone papira potrebno je posjeći dva stabla, utrošiti 240 000 litara vode i 4. 700 kilovata struje! Od starih novina i drugog ne plastificiranog papira lako se pravi reciklirani papir pri čemu je ušteda energije oko 70 %. Na ovaj način štediš naše šume, vodu i struju. 8. Gasite svijetla i izbjegavajte „stand by“. Uređaji na „stand by“ troše čak i do 70 % energije. Kada ih ne koristite, isključite ih iz struje. Kupujte štedljive žarulje jer traju 15 puta duže od običnih te troše četvrtinu manje struje da bi dale istu količinu svijetla. Tako štedite novac (a i našu planetu).
XXXV. Mali ekološki bonton 9. Kada perete rublje ili posuđe napunite perilicu do kraja. Uključite kraće programe i perite u vrijeme jeftinije struje. Ekonomično koristite deterdžente jer i oni sadrže tvari koje zagađuju naše vodotoke i ugrožavaju opstanak živih organizama. 10. Trudite se što više ići pješke ili biciklom. Ako već morate ići automobilom, koristite vozila na ekološka goriva – plin i bio dizel – a ponudite se povesti i susjede ili prijatelje. Sagorijevanjem goriva oslobađa se oko 2, 5 kilograma ugljičnog dioksida po litri goriva što doprinosi povećanju efekta staklenika, odnosno klimatskih promjena.
XXXV. Mali ekološki bonton 11. Imate li vrt organski otpad kompostirajte. Kompostiranje je postupak prerade prirodne tvari koja se sastoji od ugljikohidrata i celuloze te drugih organskih prirodnih spojeva u mineraliziranu smjesu siromašnu na ishodnim spojevima i hranjivim tvarima koje su djelomice postale inertne na promjene čineći humus. Ovako ćete pored manje količine smeća dobiti i sredstvo kojim ćete pospješiti rast biljaka. 12. Zasadite stablo! Stabla su pluća našeg planeta, vežu ugljični dioksid, proizvode kisik te utječu na smanjenje buke koja predstavlja veliki problem gradskih ulica.
XXXV. Mali ekološki bonton 13. Ne bacajte opuške u more jer mislite da će se razgraditi za 5 minuta. Filter opuška razgrađuje se u moru 5 godina, a ostaci nikotina jako negativno utječu na ribe! Dupini ne puše, nemojte im bacati opuške. Još bolje, nemojte pušiti na brodu, kapetani ne vole cigarete blizu jedara! 14. Nikada nemojte prazniti crni tank kad ste vezani ili usidreni – samo tijekom plovidbe! Zamislite da ste baš vi u moru i uživate u plivanju dok netko kraj vas prazni crni tank…
XXXV. Mali ekološki bonton Čime se hrane ribe? Ribe se hrane svime što im je dostupno. Zbog devastacije Jadranskoga mora, sve je manje hrane za ribe. Ribe vole kruh i kruh je zdrav za ribe! Kruh koji vam ostane na brodu nemojte bacati u smeće – bacite ga ribama! Isto vrijedi i za voće i povrće! 15. Stanovanje: Svakodnevno smo odgovorni za 16 posto ugljičnog dioksida i drugih plinova s efektom staklenika. Ta količina plinova nastaje neprimjetno, tijekom potrošnje energije za stanovanje.
XXXV. Mali ekološki bonton 16. Stoga bolje izolirajte prozore i vrata svojih domova, otvoritie prozor umjesto da uključujete klima uređaj. Perilicu posuđa uključujte samo kad je puna, a bojler zagrijavajte na nižoj temperaturi. 17. A ako ste se odlučili za gradnju, koristite prirodne građevinske materijale, sunčevu i geotermalnu energiju, energiju vjetra, i druge obnovljive i prirodne izvore energije.
XXXV. Mali ekološki bonton 18. Kućno svjetlo: Obična žarulja s užarenim vlaknom svijetli kratko, troši dosta struje, emitira mnogo topline i sadrži živu, zbog koje je treba posebno reciklirati da ne bi zagadila vodu i zemlju. 19. Pređite na štedljivo neonsko osvjetljenje: ono svijetli deset puta dulje od obične žarulje, potrebna mu je samo četvrtinu energije koju potroši obična žarulja, a emitira 90 posto manje topline od nje. Štedljive žarulje mogu se sasvim reciklirati, pa ne zagađuju okolinu.
XXXV. Mali ekološki bonton 20. Štedljiva kompaktna fluorescentna žarulja(CFL) snage 20 vati može zamijeniti običnu pet puta jaču običnu žarulju. Za 1. 200 kilovata struje, koliko jedna ovakva žarulja uštedi tijekom svog vijeka, potrebno je više od pola tone ugljena ili, približno 0, 280 litara tekućeg goriva. Ako bi samo milijun kućanstava promijenio po četiri žarulje , 900. 000 tona plinova koji stvaraju efekt staklenika bio bi eliminiran. 21. Uređaji: Čak 75 posto energije potrošene u kućanstvu otpada na takozvanu fantomsku struju. Nju potroše uređaji poput televizora, DVD-a, računala, monitora i stereouređaja kada ih uključimo i ne koristimo.
XXXV. Mali ekološki bonton 22. Kućanstva u postindustrijskim zemljama tako u atmosferu emitiraju 75 milijuna tona ugljičnog dioksida i bacaju milijarde dolara svake godine. Samo u Europi, uključeni televizori koje nitko ne gleda koštaju preko milijardu dolara godišnje. Kućanstvo može smanjiti račune i emisiju štetnih plinova za 66 posto. 23. Prosječan kompjuter bez monitora potroši 60 do 250 vati struje dnevno. Ako isključujete kompjutere kada ih ne koristite, u atmosferu ćete ispustiti 83 posto ugljičnog dioksida manje.
XXXV. Mali ekološki bonton 24. Papir: Koristite reciklirani papir jer se papir, koji čini trećinu otpada, može prerađivati tri do pet puta prije nego što se njegova vlakna raspadnu. Tona recikliranog papira čuva 17 stabala i 67 posto energije potrebne za novoproizvedeni papir. 25. Plastika: Pošto ih donesete iz trgovine, plastične vrećice uglavnom završe u vašoj životnoj sredini jer se samo tri posto njih reciklira. Napravljene su od polietilena i potrebno im je tisuću godina da se raspadnu, pri čemu se emitiraju opasni plinovi. Za ovo spriječiti koristite platnene torbe ili vrećice od biljnih tvari.
XXXV. Mali ekološki bonton 26. Onima koji vam isporučuju hranu recite da zadrže plastične vilice. Ne koristite plastične šalice, čaše i flaširanu vodu. (Godišnje se za flaširanje vode potroši 2. 700. 000 tona plastike, a više od 86 posto plastičnih boca završava u prirodi. ) 27. Održavanje odjeće: Istraživanja Univerziteta u Cambridgeu pokazala su da na pranje i sušenje odjeće otpada 60 posto ukupne energije uložene u njenu proizvodnju i održavanje.
XXXIV. Mali ekološki bonton 28. Perite odjeću u toploj, ne u vreloj vodi, i koristite novije tipove strojeva za pranje jer troše četvrtinu energije i manje vode u odnosu na stare tipove. Opranu odjeću sušite vani, ne u stroju. Sve to za 90 posto može reducirati emisiju ugljičnog dioksida koji se oslobađa tijekom uobičajenog održavanja odjeće. 29. Stare jakne: Stare jakne od prirodnih i umjetnih materijala mogu se reciklirati ili prepraviti. Na taj način se štedi 76 posto energije za proizvodnju nove odjeće, a emisija plinova s efektom staklenika smanjuje se za 71 posto.
XXXIV. Mali ekološki bonton 30. Kupnjom nošene odjeće snižavate emisiju ugljičnog dioksida koji se oslobađa tijekom proizvodnje nove odjeće i prolazite jeftinije. Primjera radi, pamuk zauzima manje od tri posto poljoprivrednog zemljišta, ali se za njegovu proizvodnju troši četvrtina pesticida rabljenih u svoj poljoprivredi. 31. Bicikl: Po gradu se vozite biciklom. Podaci iz razvijenih zemalja pokazuju da tamošnji promet oslobađa više od 30 posto ukupnog ugljičnog dioksida. Ulazak automobilom u uži centar Londona stoga se naplaćuje £ 8 dnevno, što prometnu gužvu smanjuje za 22 posto, a emisiju ugljičnog dioksida za 16.
XXXVI. Mali ekološki bonton 32. Automobil: Za deset sekundi rada automobilskog motora u mjestu potroši se više benzina nego za njegovo gašenje i ponovno paljenje. Ako ugasite motor na semaforu, smanjujete zagađenje atmosfere najmanje za osminu. Ukoliko redovito kontrolirate tlak u gumama, godišnje ćete uštedjeti pun spremnik goriva. 33. Konzumirajte manje mesa: Što je odgovornije za globalno zagrijavanje: BMW ili Big Mac? Vjerovali ili ne - burger. Organizacije za hranu i poljoprivredu pri Ujedinjenim nacijama izvještavaju da industrija mesa emitira 18 posto plinova s efektom staklenika - više od prometa. Veliki dio tih plinova potječe od dušikovog oksida i metana koji se oslobađaju dok žvakači probavljaju hranu. Metan ima 23, a dušik-oksid 296 puta veći efekt zagrijavanja nego ugljični dioksid.
XXXV. Mali ekološki bonton 34. Ako isključite meso iz prehrane ili ga svedete na minimum, svatko od vas može spriječiti emisiju tone i po ugljičnog dioksida godišnje. Poboljšanja na automobilima smanjuju emisiju tog plina za samo jednu tonu. 35. Podržite lokalnog proizvođača: Kupujte hranu na obližnjim tržnicama, od proizvođača iz svoje okoline, jer ćete tako trošiti manje goriva za dopremanje hrane. Osim toga, hrana s tržnice je često svježija i zdravija od one iz trgovine ili hipermarketa.
XXXV. Mali ekološki bonton 36. Posadite bar jedno drvo u životu: Svako posađeno drvo je korak u borbi protiv globalnog zagrijavanja. Jedno stablo tokom života može apsorbirati do tone ugljičnog-dioksida, naročito u toplijim klimatskim pojasevima. Tome treba dodati i da lišće apsorbira toplinu Sunca. Posječeno stablo bolje je iskoristiti kao građu ili odložiti na neko polje nego ložiti, jer tada ispusti veći dio ugljika koji je upilo tijekom života.
XXXVI. Bonton u sportu (fair play) 2. Važno je naučiti biti spreman na 1. Dakle, prvo i najvažnije pravilo u sportu je: poštuj pravila. pobjedu i poraz. Trenirat ćete dan i noć ako treba, dat ćete sve od sebe da pobijedite, ali ako se dogodi suprotno nećete se svađati sa sucima, plakati, čupati kosu protivnika, nazivati sve oko sebe pogrdnim imenima, podmetati noge, derati se na publiku i sl. Možda možete koji put baciti reket, ako se bavite tenisom, ali prvo pokušajte postati wimbledonski pobjednik!
XXXVI. Bonton u sportu 3. Ako ste pobijedili primite čestitke protivnika. Ako ste izgubili nasmiješite se i stisnite ruku protivniku. Kada budete daleko i nasamo “probavite” svoj neuspjeh na neki drugi način (vježbajte više, npr. ). 4. Kada igrate u timu budite timski igrač. Nemojte se ponašati kao da ste jedini i najbolji igrač, jer nećete uspjeti sami.
XXXVI. Bonton u sportu 5. Ne pobijedite li, ne krivite druge za neuspjeh ili varanje. Prihvatite neuspjeh i trudite se više pa će rezultati biti bolji. 6. Roditelji se obično smatraju uzorom djeci. Primjerice, ako otac za vrijeme tenisa psuje i ljutito baca reket na pod kada gubi igru, postoji velika vjerojatnost da će njegova djeca oponašati takvo ponašanje.
- Slides: 159