Bilimsel Proje Hazrlama ve Proje Ynetimi Prof Dr

  • Slides: 58
Download presentation
“Bilimsel Proje Hazırlama ve Proje Yönetimi’’ Prof. Dr. Mehmet AY ÇOMÜ FEF Kimya Bölümü

“Bilimsel Proje Hazırlama ve Proje Yönetimi’’ Prof. Dr. Mehmet AY ÇOMÜ FEF Kimya Bölümü 27 Mayıs 2011 -ERZURUM

Bilim Nedir? l Bilimsel bilgiyi Bilimsel yöntemler kullanarak üretme ve kullanma işlevi!

Bilim Nedir? l Bilimsel bilgiyi Bilimsel yöntemler kullanarak üretme ve kullanma işlevi!

Bilimsel bilgi nedir? l Bilimsel yöntemler kullanarak sağlanan değerlendirilebilir/anlamlı veriler!

Bilimsel bilgi nedir? l Bilimsel yöntemler kullanarak sağlanan değerlendirilebilir/anlamlı veriler!

Nasıl Bilgi ? l İyi Bilgi l Güvenilir bir kaynaktan gelir. l Çok eski

Nasıl Bilgi ? l İyi Bilgi l Güvenilir bir kaynaktan gelir. l Çok eski değildir. l Abartılmamıştır. l Fazla hata yoktur. l l l Kötü (Güvenilmez) Bilgi l Güvenilir olmayan kaynaklardan gelir. l Çok eskidir. l Objektif bir açıdan yaklaşılmamıştır. alınmalıdır (kopyasından l Hatalarla doludur. değil. . !). l Bilgi kopya bir kaynaktan alınmıştır. Diğer insanların da anlaması l İnsanların anlaması kolay değildir. Bilgiyi verenin kaynağından ve öğrenmesi kolaydır.

Bilimsel Yöntem Nedir? l Bilimsel Yöntem, bilimsel sorulara deney yaparak ve gözlemleyerek cevap vermeye

Bilimsel Yöntem Nedir? l Bilimsel Yöntem, bilimsel sorulara deney yaparak ve gözlemleyerek cevap vermeye denir. l Hassas bir deney yapılması çok önemlidir. Hassas deney sadece bir değişkeni değiştirip ve geriye kalanları sabit tutma yoluyla gerçekleştirilir.

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir? 1. Sorun: Bilimsel yöntem siz, “Ne? Nerede? Ne Zaman? Niçin?

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir? 1. Sorun: Bilimsel yöntem siz, “Ne? Nerede? Ne Zaman? Niçin? Kim? Neden? Nasıl? ” sorularını sorduğunuzda başlar. Bilimsel cevap ise genellikle sayısal olarak ölçülebilen cevaptır.

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir? 2. Altyapı Araştırması Yapın: Daha önce yapılmış hatalara düşmemek için

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir? 2. Altyapı Araştırması Yapın: Daha önce yapılmış hatalara düşmemek için projeye başlamadan son bir araştırma yaparak kendinizi bilgilendirmek daha iyi bir proje yapmanızda yarar sağlayacaktır.

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir? 3. Hipotez Oluşturun: Bir hipotez(Denence) ispatlanması gereken ve hüküm içeren

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir? 3. Hipotez Oluşturun: Bir hipotez(Denence) ispatlanması gereken ve hüküm içeren bilimsel önermedir. Kısaca "Eğer Bunu Yaparsam Bu Olur" yaklaşımıdır. Hipoteziniz kolay bir şekilde ölçülebilmeli, anlaşılır olmalı ve sonucunda sizin gerçek sorunuza cevap vermelidir.

İyi Bir Hipotez Nasıl Olur ? l Hipotez proje raporunda olan bir bilgiye dayalı

İyi Bir Hipotez Nasıl Olur ? l Hipotez proje raporunda olan bir bilgiye dayalı mı? l Hipotez bağımlı ve bağımsız değişkenleri içeriyor mu? l Hipotezi deney yapılabilecek şekilde yazdınız mı? l Eğer mühendislik veya programcılık ile ilgili bir proje yapıyorsanız tasarım ölçütlerini kurdunuz mu? l EVET diyebiliyorsanız devam ediniz!

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir ? 4. Hipotezinizi Deneyin: Hipotezinizin doğru olup olmadığını hassas denemelerle

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir ? 4. Hipotezinizi Deneyin: Hipotezinizin doğru olup olmadığını hassas denemelerle bulun. İlk deneyin tesadüfen iyi çıkmadığını deneylerinizi sıklıkla yaparak, fikrin gerçekten işe yaradığını gösterebilesiniz.

İyi bir deney işlemi nasıl hazırlanır ? l l l l Bütün deneyler ve

İyi bir deney işlemi nasıl hazırlanır ? l l l l Bütün deneyler ve araştırmalar için bir açıklama gerçekleştirdiniz mi? Adım – adım giden bir işlem listesi çıkardınız mı? Değişimleri ve bu değişimleri nasıl ölçebileceğinize dair bir açıklama yaptınız mı? Deneylerdeki değişimlerin nasıl ölçüleceğini gösteren bir açıklama yaptınız mı? Değerleri nasıl kontrol edebileceğimize dair bir açıklama yaptınız mı? Kaç kere deneyi tekrarlayacağınızı (enaz 3 kere olmalı), ve o tekrarların size gerekli bilgiyi verebileceğini ölçtünüz mü? En son deney: Deneysel işlemin benzerini asıl deney için çıkardınız mı? Programlama veya mühendislik içeren bir deney yapıyorsanız belli çizimlerinizi bitirdiniz mi? EVET diyebiliyorsanız devam ediniz!

Malzeme Listesi l Projenizi bitirmek için ne tür malzemelere ihtiyacınız var? Tam bir liste

Malzeme Listesi l Projenizi bitirmek için ne tür malzemelere ihtiyacınız var? Tam bir liste çıkartarak ihtiyacınız olduğunda istediğinizi bulmak için gerekli malzemeleri tamamlayınız. Bazı malzemelerin bulunması zordur bunun için bir liste çıkarmak iyi bir planlama yapmak demektir! l Malzeme listenizi olabildiğince kendinize has bir şekilde yapınız, ve bütün malzemeleri projenize başlamadan önce alabileceğinizden emin olun.

Deneyin Yapılışı ? l Eğer yapmadıysanız, her işlemleriniz için bir defter tutun. l Deneye

Deneyin Yapılışı ? l Eğer yapmadıysanız, her işlemleriniz için bir defter tutun. l Deneye başlamadan önce, bir bilgi tablosu tutun ki her yaptığınız şeyi çabuk bir şekilde ölçüp yazabilesiniz. l Deney yapılışından şaşmayın. Eğer işlemde değişiklik yapmanız gerekiyorsa (nadiren gerçekleşebilir), yaptığınız değişiklikleri hemen defterinize not alın. l Ölçüm yaparken; dikkatli, kesin, kusursuz, birbirine uygun olarak yapınız. Sayısal ölçümler en iyileridir. l Sunum ve rapor için deneyinizin resimlerini çekiniz.

Deneye başlamadan dikkat ! l l l Ne yapacağınızı bilin! Deney yapılışını okuyun ve

Deneye başlamadan dikkat ! l l l Ne yapacağınızı bilin! Deney yapılışını okuyun ve anlayın. Bütün gerekli adımlar yazıldı mı? Hangi adımı nasıl yapacağınız hakkında bir sorunuz var mı? Laboratuar defteri tutun! Bilgilerinizi ve görüşlerinizi oraya yazın. Hazır olun! Malzemeleri toplayın ve düzenleyin. Gerekli bütün malzemelere sahipmisiniz? Bunlar çabuk ve gerektiğinde hazır şeyler mi? Güvenliği düşünün! Deneyiniz için güvenlik gerektiren işleminiz var mı? Bir gözetmene ihtiyacınız var mı? Koruyucu gözlük veya giysi giymeniz gerekli mi? Toplamanız gereken uzun bir saçınız var mı? Yakınınızda bir yangın söndürücü var mı? EVET diyebiliyorsanız devam ediniz!

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir ? 5. Bilginizi Analiz Edin ve Bir Sonuç Çıkartın: Deneyiniz

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir ? 5. Bilginizi Analiz Edin ve Bir Sonuç Çıkartın: Deneyiniz tamamlandığında, bütün raporlara bir göz atın ve ardından hepsini analiz edip hipotezinizin doğru olup olmadığına karar verin. l Bilim adamları bazen hipotezlerinin yanlış olduğunu fark ederler, bu durumda en baştan yeni bir hipotez çıkartarak bütün projeyi baştan yaparlar. Hipotezleri doğru olsa bile bazıları onu kanıtlamak için değişik yöntemlere başvurmayı seçerler.

İyi bir bilgi analiz çizelgesi nasıl yapılır ? l Hipotezinizin kesin doğru olduğunu kanıtlayacak

İyi bir bilgi analiz çizelgesi nasıl yapılır ? l Hipotezinizin kesin doğru olduğunu kanıtlayacak bilginiz var mı? l Bilginiz kesin ve doğru mu? l Bilginizi ortalamayla özetlediniz mi? l Çizelgeniz Ölçü birimlerini içeriyor mu? l Bütün hesaplarınızı tekrar kontrol ettiniz mi? l EVET diyebiliyorsanız devam ediniz!

İyi bir grafik nasıl çizilir ? l l l l Sunacağınız bilgi için doğru

İyi bir grafik nasıl çizilir ? l l l l Sunacağınız bilgi için doğru olan grafik çeşidini seçtiniz mi? Grafiğinizin bir başlığı var mı? Sabit değerinizi y-eksenine ve değişken değerinizi xeksenine koydunuz mu? Ölçümleri eksenlere doğru şekilde yerleştirdiniz mi? Grafiğinizin iskeleti doğru mu (doğru ölçümleri doğru yerlere koydunuz mu)? Bilgilerinizi kesinleştirdiniz mi? EVET diyebiliyorsanız devam ediniz!

İyi bir sonuç nasıl çıkartılır ? l l l Sonuçlarınızı özetleyip bulduğunuz sonuçları destekleyebiliyor

İyi bir sonuç nasıl çıkartılır ? l l l Sonuçlarınızı özetleyip bulduğunuz sonuçları destekleyebiliyor musunuz? Sonuçlarınız bir hipotezi yanlış veya doğru çıkarttı mı? (Mühendis veya programcılık projesi yapanlar ise çizimlerinin plana göre olup olmadığını kontrol etmeli. ) Sonuçlarınız değişken ve sabit değerleri içeriyor mu? Deneysel projenizi özetleyip başarılı mı? veya etkili mi? diye yorumlar yapıyor musunuz? İlerideki projelerinizin deneysel işlemleri için değişik düşünceleriniz var mı? EVET diyebiliyorsanız devam ediniz!

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir ? 6. Sonuçlarınızı İletin: Projenizi bitirmek için elde ettiğiniz sonuçlarınızı

Bilimsel Yöntem Adımları Nelerdir ? 6. Sonuçlarınızı İletin: Projenizi bitirmek için elde ettiğiniz sonuçlarınızı bir raporda belirtmeniz gerekir. l Bilim adamları aynı şeyi yaparak raporlarını bir dergide-makale- veya bir toplantıda-bildiri- olarak açıklar yada PATENT alır. . !

Bilimsellik Nedir ?

Bilimsellik Nedir ?

Bilimin Amacı Nedir ? l Tanımlanabilir bir SORUN ! l Sorunun farkına varıp açıklayabilme!

Bilimin Amacı Nedir ? l Tanımlanabilir bir SORUN ! l Sorunun farkına varıp açıklayabilme! l Sorunu olumlu yönde denetleyebilme / çözme!

Bilimin Araçları Nelerdir ? 1. Kuram 2. Değişken-Bağımlı, Bağımsız, Ara. GÖZLEM DENEY 3. İlişki-İlişkilendirme,

Bilimin Araçları Nelerdir ? 1. Kuram 2. Değişken-Bağımlı, Bağımsız, Ara. GÖZLEM DENEY 3. İlişki-İlişkilendirme, Sebep-Sonuç-

Bilimin Araçları Nelerdir ? 4. Hipotez / Denence 5. Hipotez test etme / Denencelerin

Bilimin Araçları Nelerdir ? 4. Hipotez / Denence 5. Hipotez test etme / Denencelerin sınanması 6. Sayısallaştırma 7. Veri / Data 8. Bulgu

Ölçme Neden Gereklidir ? l Analiz yapabilmek / İndirgemek l Sayı dilinde tercüme yapabilmek

Ölçme Neden Gereklidir ? l Analiz yapabilmek / İndirgemek l Sayı dilinde tercüme yapabilmek l Görünmeyeni görebilmek

Ölçme Araçlarının Özellikleri Nelerdir ? l Evrensel geçerlilik l Tekrarlanabilirlik l Güvenilirlik

Ölçme Araçlarının Özellikleri Nelerdir ? l Evrensel geçerlilik l Tekrarlanabilirlik l Güvenilirlik

İstatistik Niçin Gereklidir ? l Verilerin anlamlı sonuçlara dönüştürülmesi ! l Veri Analizi, Çizelgeler

İstatistik Niçin Gereklidir ? l Verilerin anlamlı sonuçlara dönüştürülmesi ! l Veri Analizi, Çizelgeler ve Grafikler !

Proje Nedir ?

Proje Nedir ?

Proje Nedir ? l l l l l Ne / Niçin: Amaç / Ürün

Proje Nedir ? l l l l l Ne / Niçin: Amaç / Ürün Kiminle: Ekip / Yönetici Ne Zaman: Başlangıç / Bitiş Tarihleri Takvim / İş Akışı Nasıl: Yöntem / Süreç / İşleyiş Nerede: Yapılacak İşler Listesi Yapılacak işler, tarihler, yer, sorumlular çizelgesi, malzeme ve satın alma, ölçmeler, sayısallaştırma Ne Kadar: Bütçe Ne Oldu: Sonuç / Değerlendirme Sonuç/Ürün Ölçümlerin Analizi Etkililik: Hedefe ne ölçüde ulaşıldı? Verimlilik: Sonuç ve maliyetlerin birlikte değerlendirilmesi

Proje Yapma Kararından sonrası ! l l l l Proje konusu bulma, Hayal gücü,

Proje Yapma Kararından sonrası ! l l l l Proje konusu bulma, Hayal gücü, Araştırma, Birikim süreçleri, Projenin yürütülmesi, Rapor yazımı, Değerlendirme süreçleri takip edilir.

Ne / Niçin ? l Amaç / Ürün l Hizmet Somut Ürün Ölçülebilir Çözüm

Ne / Niçin ? l Amaç / Ürün l Hizmet Somut Ürün Ölçülebilir Çözüm Net Tanım

Kiminle ? Proje Ekibi l l l Yönetici Ekip Üyelerinin Özellikleri / İsimleri Görev

Kiminle ? Proje Ekibi l l l Yönetici Ekip Üyelerinin Özellikleri / İsimleri Görev Dağılımı İstihdam Edilecek Kişilerin Özellikleri Görev Tanımları / Kişi-Saat Maliyetleri

Ne Zaman ? l PROJENİN SÜRESİ Başlangıç / Bitiş Tarihleri Ara Aşamaların Tarihleri

Ne Zaman ? l PROJENİN SÜRESİ Başlangıç / Bitiş Tarihleri Ara Aşamaların Tarihleri

Nasıl, Nerede ? l Yöntem / Süreç / İşleyiş Yapılacak İşler Listesi İş Akışı

Nasıl, Nerede ? l Yöntem / Süreç / İşleyiş Yapılacak İşler Listesi İş Akışı / Etkinlik şeması İşler l Tarihler Yer – Sorumlular l Malzeme/Satın alma l Geri Bildirim Yolları – (Sayısallaştırma / Ölçme)

Ne Kadar ? l İş akış şemasının maliyetlerinin çıkartılması l Ek giderler (varsa) eklenmesi

Ne Kadar ? l İş akış şemasının maliyetlerinin çıkartılması l Ek giderler (varsa) eklenmesi (K. D. V. gibi) l %20’lik Hata payı eklenmesi Toplam ve kalemlere göre maliyetlerin hesaplanması

Ne Oldu ? l DEĞERLENDİRME Sonuçların ölçülmesi! Süreç ve sonuçlara ait ölçümlerin analizi! l

Ne Oldu ? l DEĞERLENDİRME Sonuçların ölçülmesi! Süreç ve sonuçlara ait ölçümlerin analizi! l Etkililik: Amaçlara ne ölçüde ulaşıldı? l Verimlilik: Bu sonuç bu maliyetle karşılaştırıldığında durum nedir? l Rapor yazılması

Proje Raporu l Proje Adı l Proje Amacı l Giriş – Benzer çalışmalardan ayırt

Proje Raporu l Proje Adı l Proje Amacı l Giriş – Benzer çalışmalardan ayırt edici yön l Yöntem – Nerede? Kimin tarafından? Ne kadar sürede? Kaç kez? Nasıl? -Veri çizelgeleri, grafikler, analiz hesaplamalar (en uygun gösterim yöntemi ile) l Sonuçlar ve Tartışma – Sayısal / Sözel, Grafik Gösterimi, Sınırlılıklar, Etkililik, Öneriler l Kaynaklar

Proje raporunuz neleri içermelidir ? – – – l Başlık sayfası, Taslak, taslak sizin

Proje raporunuz neleri içermelidir ? – – – l Başlık sayfası, Taslak, taslak sizin projenizin bir özetidir, İçerik tablosu, Sorular, Değerler ve Hipotez Altyapı araştırması. Bu sizin projeye başlamadan yazdığınız rapordur. Malzeme listesi, Deneysel İşlem, Bilgi analizi ve tartışma: Bu bölüm sizin proje esnasında neler keşfettiğinizi içerir, grafiklere ve bilgilere odaklanan nokta da bu raporun içerisindedir. Sonuçlar: İlerideki projeler için fikirler. Bazı fen proje meraklıları sizin projenizle ilgilenebilir. Teşekkürleriniz: Bu size yardım edenlere teşekkür etmeniz için bir fırsattır, tek kişiden büyük bir firmaya kadar herkese. Kaynakça. Taslak bölümünü en sonda yazın fakat raporunuza temel oluşturacak kısımlardan biri olduğunu unutmayın.

Büyük Resim !

Büyük Resim !

Proje Yönetimi l Bilimsel Araştırma İşleyişi (Projelendirme) l Zaman Çizelgesi (Ne zaman? Ne kadar?

Proje Yönetimi l Bilimsel Araştırma İşleyişi (Projelendirme) l Zaman Çizelgesi (Ne zaman? Ne kadar? . . . ) Deneyleri Planlama (Nasıl? Ne ile? Kiminle? Ne kadara? ) Danışmanınızla Fikir Alış verişi (Kiminle? Nasıl? . . . ) Sonuçları Gücelleme (Değerlendirme) Yazarken. . . Günlük tutabilirsiniz! l l

Bir Fen Projesi nasıl İyi yapılır ? l l l l Laboratuar defterinize görüşlerinizi

Bir Fen Projesi nasıl İyi yapılır ? l l l l Laboratuar defterinize görüşlerinizi ve detayları yazdınız mı? Bilgi tablosu kullanarak yeterince bilgi topladınız mı? Ölçüm alırken yeterince dikkatli miydiniz? Değişkenleri sonuçta bir değişiklik yaratmasın diye yeterince iyi kontrol ettiniz mi? Beklenmedik sorunlarla karşılaştığınızda deneysel işlemlerinizde değişiklikleri hemen yaptınız mı? Mühendislik veya programcılık içeren bir proje yapıyorsanız birkaç kişinin görüşlerini alıp prototipinizi gösterdiniz mi? EVET diyebiliyorsanız devam ediniz!

Projeden Beklenen Sonuçlar ? l l l l Proje çalışmaları toplumsal yarar sağlamaya dönük

Projeden Beklenen Sonuçlar ? l l l l Proje çalışmaları toplumsal yarar sağlamaya dönük olmalıdır. Projeler yaratıcı, bilimsel, uygulanabilir, açık ve anlaşılır olmalıdır. Projelerde, problemin tanımı, amacı, hedefleri ve faaliyetleri arasında anlamlı ilişki kurulmalıdır. Projeler sürdürülebilir olmalıdır. Projeler, proje hazırlayanların özgün eseri olmalı. Projeler, alanında yeni, özgün ve estetik bakış açısı getirmelidir. Proje sonucunda, proje amaç ve hedeflerine ulaşıldığı bilimsel olarak gösterilmelidir.

Proje adresleri ! l l l l l http: //www. tubitak. gov. tr http:

Proje adresleri ! l l l l l http: //www. tubitak. gov. tr http: //www. fp 7. org. tr www. sciencebuddies. org http: //maycalistaylari. comu. edu. tr www. all-science-fair-projects. com www. juliantrubin. com www. education. com www. terimore. com www. sciencefairadventure. com www. indianchild. com

Proje Destekleri ? l AKADEMİK Ar-Ge DESTEKLERİ TÜBİTAK, akademik araştırma projeleriyle sanayi ve kamu

Proje Destekleri ? l AKADEMİK Ar-Ge DESTEKLERİ TÜBİTAK, akademik araştırma projeleriyle sanayi ve kamu kuruluşlarına ait Ar-Ge projelerini desteklemekte, toplantı ve yayınları teşvik etmekte, geleceğin bilim insanlarına öğrenim hayatları boyunca burslar vermekte ve bilim, teknoloji ve yenilik alanlarında uluslararası işbirliği olanakları oluşturmaktadır. l Destek Programları: 1001 - Araştırma Projeleri 1002 - Hızlı Destek 1008 - Patent 1010 - EVRENA 1011 - Uluslararası Projeler 1301 - İŞBAP 3501 - Kariyer Programları

Proje Destekleri ? l KAMU KURUMLARI ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME PROJELERİNİ DESTEKLEME PROGRAMI Kamu Kurumları

Proje Destekleri ? l KAMU KURUMLARI ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME PROJELERİNİ DESTEKLEME PROGRAMI Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007); kamu kurumlarının Ar-Ge ile giderilebilecek ihtiyaçlarını karşılamaya ya da sorunlarının çözümüne ilişkin projeleri desteklemeye yönelik bir programdır. Program kapsamında; kamu kuruluşları, üniversiteler, özel kuruluşlar ya da kamu Ar-Ge birimleriyle birlikte hazırladıkları proje önerileri sunulmaktadır. 1007 - Kamu Projeleri (KAMAG)

Proje Destekleri ? l SANAYİ Ar-Ge PROJE DESTEKLERİ Ülkemiz sanayi kuruluşlarının Ar-Ge’ye daha fazla

Proje Destekleri ? l SANAYİ Ar-Ge PROJE DESTEKLERİ Ülkemiz sanayi kuruluşlarının Ar-Ge’ye daha fazla kaynak ayırmasını özendirmek, sanayi kuruluşlarının kendi arasında ve üniversitelerle daha yakın işbirlikleri ve ortaklıklar sağlamasını teşvik etmek amacıyla Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından destek programları yürütülmektedir. l Destek Programları: 1501 - Sanayi Ar-Ge Proje Destekleme Programı 1503 - Proje Pazarları Destekleme Programı 1507 - KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı 1508 - Teknoloji ve Yenilik Odaklı Girişimleri Destekleme Programı 1509 - Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı

Proje Destekleri ? l BİLİM VE TOPLUM PROJE DESTEKLERİ Bilim ve Toplum Proje Destekleme

Proje Destekleri ? l BİLİM VE TOPLUM PROJE DESTEKLERİ Bilim ve Toplum Proje Destekleme Programının temel amacı, bilimsel oluşum, kavram ve yeniliklerin topluma tanıtılmasını, öğretilmesini ve sevdirilmesini sağlamak, zamanla bu konuların ülke gündemine alınması ve böylelikle bilim kültürünün ülkemizde yaygınlaştırılması amacıyla proje önerileri hazırlanmasını sağlamak, kabul edilen projeleri desteklemektir. Programa kamu kurum/kuruluş ve üniversite çalışanları başvurabilmektedir. l Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları - 4004 l Bilim Merkezi Kurulması - 4003

Proje Destekleri ? l ARAŞTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (ARDEB) Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB)

Proje Destekleri ? l ARAŞTIRMA DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI (ARDEB) Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) araştırma geliştirme faaliyetlerinin kurum içi ve kurum dışı işbirliğini sağlayan birimdir. Araştırma destek grupları ile, talepte bulunan üniversite, kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişiler arasında bir köprü görevi üstlenmiştir. 2010 yılında ARDEB’in sekiz ulusal destek programının yanısıra Avrupa Birliği Çerçeve Programları kapsamında desteklenen ERA-NET ve EUROCOURSE projeleri bulunmaktadır. l l l ARDEB ARAŞTIRMA DESTEK GRUPLARI: Çevre, Atmosfer, Yer ve Deniz Bilimleri Araştırma Destek Grubu - ÇAYDAG Elektrik, Elektronik ve Enformatik Araştırma Destek Grubu - EEEAG Kamu Araştırmaları Destek Grubu - KAMAG Mühendislik Araştırma Destek Grubu - MAG Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu - SAVTAG Sağlık Bilimleri Araştırma Destek Grubu - SBAG Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Destek Grubu - SOBAG Temel Bilimler Araştırma Destek Grubu - TBAG Tarım, Ormancılık ve Veterinerlik Araştırma Destek Grubu - TOVAG Mali Denetleme ve Sözleşmeler Müdürlüğü - MADES

Proje Destekleri ? l l l BİDEB DESTEK PROGRAMLARI İLK VE ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

Proje Destekleri ? l l l BİDEB DESTEK PROGRAMLARI İLK VE ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK PROGRAMLAR 2201 - Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı 2202 - Ulusal Bilim Olimpiyatları 2203 - Uluslararası Bilim Olimpiyatları 2204 - Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması LİSANS ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK PROGRAMLAR 2209 - Üniversite Öğrencileri Yurt İçi/Yurt Dışı Araştırma Projeleri Destekleme Programı BİLİMSEL ETKİNLİKLERİ DESTEKLEMEYE YÖNELİK PROGRAMLAR 2217 - Lisansüstü Yaz Okulu ve Benzeri Diğer Etkinlikleri Destekleme Programı 2223 - Yurt İçi Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı 2229 - Lisans ve Lisans Öncesi, Öğretmen ve Öğrencilere Yönelik Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı

Proje Destekleri ? l YURT İÇİ BURSLAR MÜDÜRLÜĞÜ BURS PROGRAMLARI l LİSANS ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

Proje Destekleri ? l YURT İÇİ BURSLAR MÜDÜRLÜĞÜ BURS PROGRAMLARI l LİSANS ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK PROGRAMLAR l 2205 - Yurt İçi Lisans Burs Programı l LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERE YÖNELİK PROGRAMLAR l l 2210 - Yurt İçi Yüksek Lisans Burs Programı 2211 - Yurt İçi Doktora Burs Programı 2215 - Ph. D Fellowship for Foreign Citizens (Yabancı Uyruklular için Doktora Burs Programı) 2228 - Son Sınıf Lisans Öğrencieri için Lisansüstü (Yüksek Lisans/Doktora) Burs Programı 2233 - Doktora Öğrencileri için Yurt İçi Araştırma Burs Programı l DOKTORA SONRASI ARAŞTIRMACILARI DESTEKLEMEYE YÖNELİK PROGRAMLAR l 2216 - Research Fellowship for Foreign Citizens (Yabancı Uyruklular için Araştırma Burs Programı) 2218 - Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı 2221 - Konuk Bilim İnsanı Destekleme Programı 2232 - Doktora Sonrası Geri Dönüş Burs Programı l l l

Proje Destekleri ? l YURT DIŞI BURSLAR MÜDÜRLÜĞÜ BURS PROGRAMLARI l LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERE YÖNELİK

Proje Destekleri ? l YURT DIŞI BURSLAR MÜDÜRLÜĞÜ BURS PROGRAMLARI l LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERE YÖNELİK PROGRAMLAR l l 2213 - Yurt Dışı Doktora burs Programı 2214 - Yurt Dışı Araştırma Burs Programı (Doktora öğrencileri için) 2230 - Lisans Mezunları ve Son Sınıf Lisans Öğrencileri için Yurt Dışı Yüksek Lisans Burs Programı l DOKTORA SONRASI ARAŞTIRMACILARI DESTEKLEMEYE YÖNELİK PROGRAMLAR l 2219 - Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı l BİLİMSEL ETKİNLİKLERE KATILIMI DESTEKLEMEYE YÖNELİK PROGRAMLAR l l 2224 - Yurt Dışı Bilimsel Etkinliklere Katılma Desteği Programı 2231 - TÜBİTAK - Lindau Bİlimsel Etkinliklere Katılma Destek Programı 2234 - Bilimsel İşbirliğine Yönelik Etkinlikleri Destekleme Programı l ULUSLARARASI BİLİMSEL ANLAŞMALAR ÇERÇEVESİNDE YÜRÜTÜLEN PROGRAMLAR l 2225 - TÜBİTAK - Almanya (DFG) Avrupa Bilimsel Değişim Burs Programı 2227 - TÜBİTAK - Macaristan (HAS) Avrupa Bilimsel Değişim Burs Programı l l l

Proje Destekleri ? l l DPT Projeleri http: //www. dpt. gov. tr/Bil. Tek. Portal

Proje Destekleri ? l l DPT Projeleri http: //www. dpt. gov. tr/Bil. Tek. Portal Proje Çağrısı Araştırma Altyapıları Başvuru Formu Araştırmacı İnsangücü Yetiştirme Programları Başvuru Formu

Proje Destekleri ? l Başarı ölçütü l Mevcut Durum 2011 Hedefi 2012 Hedefi 2013

Proje Destekleri ? l Başarı ölçütü l Mevcut Durum 2011 Hedefi 2012 Hedefi 2013 Hedefi 2014 Hedefi 2015 Hedefi Kurulacak altyapı kullanılarak yapılan SCI kapsamındaki yayın sayısı (yıllık) Kurulacak altyapının imkanları kullanılarak hazırlanan Yüksek Lisans ve Doktora Tez sayısı (yıllık) Kurulacak altyapı kullanılarak yürütülen ulusal proje sayısı (TÜBİTAK, SANTEZ vb. ) (yıllık) Kurulacak altyapı kullanılarak yürütülen AB Çerçeve Programları başta olmak üzere uluslararası proje sayısı (yıllık) Kurulacak altyapı kullanılarak sanayiyle ortak yürütülen proje sayısı (yıllık) Kurulacak altyapı imkanları kullanılarak yapılan patent başvuru sayısı (yıllık) Kurulacak altyapı imkanları kullanılarak alınan patent sayısı (yıllık) Kurulacak merkezde çalışan araştırmacı sayısı Kurulacak merkezde çalışan yabancı uyruklu araştırmacı sayısı Merkezde çalışan teknisyen sayısı Merkezi kullanan kurum içi araştırmacı sayısı (yıllık) Merkezi kullanan kurum dışı araştırmacı sayısı (yıllık) Merkezin Sunacağı Hizmetlerden Elde Ettiği Yıllık Gelir l l l l

Proje Destekleri ? l http: //www. sanayi. gov. tr l Sanayi Tezleri Programı (SAN-TEZ)

Proje Destekleri ? l http: //www. sanayi. gov. tr l Sanayi Tezleri Programı (SAN-TEZ) l San-Tez Nedir ? l San-Tez Programı Hakkında Genel Bilgiler l San-Tez Programı Dökümanları l San-Tez Yönetmeliği

Proje Destekleri ? l l l Üniversiteler BAP Destekleri! http: //www. yok. gov. tr

Proje Destekleri ? l l l Üniversiteler BAP Destekleri! http: //www. yok. gov. tr / Üniversitelerin Web Sayfaları Özel sektör Destekleri Vakıf Destekleri TEKNOPARK Destekleri http: //www. ttgv. org. tr/tr/ar-ge-proje-destekleri http: //www. google. com. tr / ‘Proje Destekleri’

http: //maycalistaylari. comu. edu. tr/ l l l Kimya Lisans-2 Lise-1 Çalıştay 2011 YİBO-5

http: //maycalistaylari. comu. edu. tr/ l l l Kimya Lisans-2 Lise-1 Çalıştay 2011 YİBO-5 Çalıştay 2011 Kimya Lisans-1 YİBO-4 Çalıştay 2010 -2 YİBO-3 Çalıştay 2010 -1 YİBO-2 Çalıştay 2009 -2 YİBO-1 Çalıştay 2009 -1 Çalıştay 2008 Çalıştay 2007 Fotoğraf Albümü Lise Öğretmenleri-Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik- Proje Danışmanlığı Eğitimi Çalıştayı LİSE-1 (Çalıştay 2011) 09 -17 Temmuz 2011 (Çanakkale) l KİMYA LİSANS ÖĞRENCİLERİ (KİMYAGERLİK, KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ VE KİMYA MÜHENDİSLİĞİ) ARAŞTIRMA PROJESİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI Kimya-2 (Çalıştay 2011)

NEYMİŞ !!? ? ? Gelecek bilgi tüketenlerin değil, tüketeceği bilgiyi ve Teknolojiyi üretenlerindir !!!

NEYMİŞ !!? ? ? Gelecek bilgi tüketenlerin değil, tüketeceği bilgiyi ve Teknolojiyi üretenlerindir !!!

Bilinenler! BİLİNMEYENLER. …? ? ?

Bilinenler! BİLİNMEYENLER. …? ? ?

Dinlediğiniz için Teşekkürler …

Dinlediğiniz için Teşekkürler …