Bilgisayar le lgili Temel Kavramlar l Biliim Teknolojileri

  • Slides: 42
Download presentation
Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar l Bilişim Teknolojileri Nedir? Bilgisayar donanımı, bilgisayar yazılımı, iletişim

Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar l Bilişim Teknolojileri Nedir? Bilgisayar donanımı, bilgisayar yazılımı, iletişim ağları, veri kaynakları vb. diğer gerekli aygıtları bir araya getiren sistemlerdir.

Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar l İletişim Teknolojileri Nedir? Fiziksel cihazlar ve içindeki yazılım

Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar l İletişim Teknolojileri Nedir? Fiziksel cihazlar ve içindeki yazılım sayesinde bir bölgeden diğerine veri taşıyan hatlardır. .

Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar l Bilgi ve İletişim Teknolojisi Bilgiye ulaşılmasını ve bilgi

Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar l Bilgi ve İletişim Teknolojisi Bilgiye ulaşılmasını ve bilgi oluşturulmasını sağlayan görsel, işitsel, basılı ve yazılı araçlardır.

Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar l Bilgisayar Nedir? Hızlı işlem yapan, tonlarca bilgiyi saklayabilen,

Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar l Bilgisayar Nedir? Hızlı işlem yapan, tonlarca bilgiyi saklayabilen, bilgilere çok hızlı ulaşabilen bir makinedir.

Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar l Donanım ve Yazılım Nedir? Bilgisayarlar, donanım ve yazılım

Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar l Donanım ve Yazılım Nedir? Bilgisayarlar, donanım ve yazılım olmak üzere iki temel kısımdan oluşur. l Donanım: Bilgisayarı oluşturan iç ve dış fiziksel parçalardır. l Yazılım: Bilgisayarın istenilen amaçlar doğrultusunda kullanılmasını sağlayan komutlar topluluğudur.

 Bilgisayar Çeşitleri 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) ANA BİLGİSAYAR MİNİ BİLGİSAYAR

Bilgisayar Çeşitleri 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) ANA BİLGİSAYAR MİNİ BİLGİSAYAR AĞ(NETWORK) BİLGİSAYARI KİŞİSEL BİLGİSAYAR DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR TABLET BİLGİSAYAR AVUÇ İÇİ BİLGİSAYAR

ANA BİLGİSAYAR Ø Kendine bağlı olan bilgisayarlar arasındaki ilişkiyi sağlar. Kapasite ve işlem hızları

ANA BİLGİSAYAR Ø Kendine bağlı olan bilgisayarlar arasındaki ilişkiyi sağlar. Kapasite ve işlem hızları çok yüksektir.

MİNİ BİLGİSAYAR Ø Ana bilgisayara bağlı istemci bilgisayarlardır. Kişisel amaçlı ve evde kullanılmaz. Banka

MİNİ BİLGİSAYAR Ø Ana bilgisayara bağlı istemci bilgisayarlardır. Kişisel amaçlı ve evde kullanılmaz. Banka bilgisayarları örnek gösterilebilir.

AĞ(NETWORK) BİLGİSAYARI Ø Bir bilgisayar ağına bağlıdır. Kapasiteleri sınırlıdır. Donanım ihtiyaçlarının büyük bölümünü ana

AĞ(NETWORK) BİLGİSAYARI Ø Bir bilgisayar ağına bağlıdır. Kapasiteleri sınırlıdır. Donanım ihtiyaçlarının büyük bölümünü ana bilgisayardan karşılar.

KİŞİSEL BİLGİSAYAR Ø Masaüstü bilgisayar ya da PC (Personel Computer) de denilebilir. Genellikle evde

KİŞİSEL BİLGİSAYAR Ø Masaüstü bilgisayar ya da PC (Personel Computer) de denilebilir. Genellikle evde veya işyerinde kullandığımız kişisel bilgisayarlardır.

DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR Ø Kolayca taşınabilen küçük bilgisayarlardır. Aynı özelliklere sahip bir masaüstü bilgisayarla aynı

DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR Ø Kolayca taşınabilen küçük bilgisayarlardır. Aynı özelliklere sahip bir masaüstü bilgisayarla aynı performansı göstermez ama bazı modelleri masaüstü bilgisayarlarla yarışacak düzeydedir.

TABLET BİLGİSAYAR Ø Taşınabilir bilgisayarların son örneğidir. Piyasada 5, 5 inç ’ten büyüklükten 13

TABLET BİLGİSAYAR Ø Taşınabilir bilgisayarların son örneğidir. Piyasada 5, 5 inç ’ten büyüklükten 13 inç büyüklüğe kadar tablet bilgisayarlar bulabiliriz. TEKNOLOJİ HABERİ TIKLA

8 -AVUÇ İÇİ BİLGİSAYAR Ø Akıllı telefonları bu gruba dahil edebiliriz ayrıca bir avuca

8 -AVUÇ İÇİ BİLGİSAYAR Ø Akıllı telefonları bu gruba dahil edebiliriz ayrıca bir avuca sığabilen özel amaçlı bilgisayarlar da mevcuttur.

Uçbirim (Giriş- Çıkış, I/O) Aygıtları Ø Programlanabilir : Diski, belleği, depolama birimleri olan, bağımsız

Uçbirim (Giriş- Çıkış, I/O) Aygıtları Ø Programlanabilir : Diski, belleği, depolama birimleri olan, bağımsız çalışan bilgisayarlardır Ø Programlanamaz: Bir ağa bağlıdır, fazla donanım özelliklerine ihtiyaç duymaz. Banka bilgisayarları örnek verilebilir.

Bilgisayarlar Arasındaki Farklılıklar Ø Kapasite Ø Hız Ø Maliyet Ø Genel kullanıcılar

Bilgisayarlar Arasındaki Farklılıklar Ø Kapasite Ø Hız Ø Maliyet Ø Genel kullanıcılar

Bilgisayarlar Arasındaki Farklılıklar Kapasite : • Bir bilgisayarın kapasitesini belirleyen en önemli iki donanım

Bilgisayarlar Arasındaki Farklılıklar Kapasite : • Bir bilgisayarın kapasitesini belirleyen en önemli iki donanım Sabit disk ve Ram’dır. Ekran Kartı da kapasiteyi etkiler.

Bilgisayarlar Arasındaki Farklılıklar Hız : • Bir bilgisayarın hızını belirleyen en önemli donanım CPU(mikroişlemci)’dır.

Bilgisayarlar Arasındaki Farklılıklar Hız : • Bir bilgisayarın hızını belirleyen en önemli donanım CPU(mikroişlemci)’dır. Sabit disk, Ram, Anakart ve Ekran Kartı bilgisayarın hızını etkiler. Bu birimler birbiriyle uyumlu olmak zorundadır.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım l Fare Bilgisayarda çizim yapmak, oyun oynamak, komut seçmek

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım l Fare Bilgisayarda çizim yapmak, oyun oynamak, komut seçmek ve çalıştırmak gibi işlemlerde kullanılan yardımcı donanım birimidir.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Klavye F ve Q olarak iki çeşit Türkçe klavye

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Klavye F ve Q olarak iki çeşit Türkçe klavye bulunur. Harf Tuşları Özel Görevli Tuşlar Fonksiyon Tuşları Rakam Tuşları Çoklu ortam Tuşları

Neden F Klavye? o Harflerin yerleşim düzeni, Türkçe’nin dil yapısı, el ve parmakların kolay

Neden F Klavye? o Harflerin yerleşim düzeni, Türkçe’nin dil yapısı, el ve parmakların kolay kullanılması dikkate alınarak yapılmıştır. o Türkçe’ deki harflerin kullanılma oranları, sesli-sessiz ilişkileri, hece, kelime ve cümle yapıları, el bilek ve parmakların basma kuvvetlerine göre düzenlenmiştir. o Türkçe’nin ses yapısına göre en çok kullanılan sesli harfler klavyedeki orta sıraya ve en güçlü parmakların altına yerleştirilmiştir.

Neden F Klavye? o Az kullanılan harfler ise diğer sıralara ve kenarlara yayılmıştır. o

Neden F Klavye? o Az kullanılan harfler ise diğer sıralara ve kenarlara yayılmıştır. o F klavye, Türkçe metinleri yazarken hız, verimlilik, dikkat, zamanı iyi kullanma, az yorulma, el ve beyin uyumu gibi çeşitli yararlar sağlamaktadır. o F klavyede Türkçe kelimelerin yazılmasında iki el birlikte ve eşit kullanılmaktadır. o F klavye, düşünme, anlama, sorgulama, dikkat, yaratıcılık ve üreticilik gibi zihinsel becerileri geliştirmeye katkı sağlamaktadır

Neden F Klavye? o 10 Aralık 2013'te Başbakanlık tarafından Resmî Gazete'de yayımlanan bir genelgede

Neden F Klavye? o 10 Aralık 2013'te Başbakanlık tarafından Resmî Gazete'de yayımlanan bir genelgede kamu kurum ve kuruluşlarında 2017 yılı sonuna kadar klavyelerin F klavyeye dönüştürülmesinin sağlanacağını bildirdi. o 1957 yılından bu yana yapılan ve Türkiye'nin katıldığı klavye ile hızlı yazma yarışmalarında, F klavye ile 25 rekor ve 59 dünya şampiyonluğu elde edilmiştir.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım l Ekran(monitör) Bilgisayarda yapmış olduğumuz işlemleri görmemizi sağlar. CRT

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım l Ekran(monitör) Bilgisayarda yapmış olduğumuz işlemleri görmemizi sağlar. CRT Monitör LCD Monitör

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım • Kasa: Bilgisayarda işlemlerin yapıldığı, donanım birimlerinin bağlı olduğu

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım • Kasa: Bilgisayarda işlemlerin yapıldığı, donanım birimlerinin bağlı olduğu birimdir.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım l Kasanın içerisinde anakart, işlemci, ana bellek, ekran kartı,

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım l Kasanın içerisinde anakart, işlemci, ana bellek, ekran kartı, sabitdisk gibi birçok parça bulunur. Kasanın iç görünüşü

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım • Anakart: Üzerinde elektronik devrelerin bulunduğu karttır. Bütün donanım

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım • Anakart: Üzerinde elektronik devrelerin bulunduğu karttır. Bütün donanım birimleri anakarta takılıdır. Bağlantı yerleri Anakart

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım İşlemci-CPU-Merkezi İşlem Birimi-Mikroişlemci: Bilgisayarın yönetir. İşlemcinin hızı aynı zamanda

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım İşlemci-CPU-Merkezi İşlem Birimi-Mikroişlemci: Bilgisayarın yönetir. İşlemcinin hızı aynı zamanda bilgisayarın hızıdır. Bilgisayarın beynidir. l Hız ölçüsü Hz(hertz)’dir. Bir saniyede yapılan işlem demektir. l 1 Giga Hertz : saniyede 1. 000 işlem demektir. l Günümüz işlemcileri 3 GHz’nin üstündedir. l İntel ve AMD en ünlü işlemci üreticileridir.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Sabit Disk: Bütün dosyalar kalıcı olarak Sabit Disk’te depolanır.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Sabit Disk: Bütün dosyalar kalıcı olarak Sabit Disk’te depolanır. Son zamanlarda daha güvenli ve hızlı olan SSD Disk’ler üretilmiştir. ü Günümüzde 500 GB, 750 GB, 1 TB, 2 TB, 5 TB kapasiteli sabit diskler vardır. ü RPM : Sabit Disk’in devir hızıdır. Günümüzde sabit disklerin devir hızı 5400, 7200 10000, 15000 rpm ‘dir. Teknoloji Haberi

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım RAM(Anabellek) : Programların çalıştığı, bilgilerin geçici olarak tutulduğu birimdir.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım RAM(Anabellek) : Programların çalıştığı, bilgilerin geçici olarak tutulduğu birimdir. §Günümüzde 2 GB 4 GB, 8 GB, 16 GB kapasiteli Ram’ler bulunur. § DDR, DDR 2, DDR 3 türü bellek çeşitleri vardır. DDR ve DDR 2 eski kabul edilir. § Günümüzde 800 MHz, 1066 MHz, 1333, 1600, 1866, 2400 MHz hızında Ram’ler vardır.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Ekran Kartı: Ekrana görüntü aktaran donanım birimidir. Kendi belleği

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Ekran Kartı: Ekrana görüntü aktaran donanım birimidir. Kendi belleği ve işlemcisi olan modelleri vardır. 1 GB, 2 GB, 4 GB Ekran Kartında en önemli özellik bit ara yüzüdür. 128 bit, 256 bit, 512 bit l

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Disket Sürücü: Disketlerin okunmasını sağlayan birimdir.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Disket Sürücü: Disketlerin okunmasını sağlayan birimdir.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım CD-DVD-ROM Sürücü: CD VE DVD’lerin okunmasını sağlayan birimdir. l

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım CD-DVD-ROM Sürücü: CD VE DVD’lerin okunmasını sağlayan birimdir. l CD-RW, DVD-RW hem okunabilen hem yazılabilen sürücülerdir.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Ses Kartı: Bilgisayardan ses çıkmasını sağlayan birimdir

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Ses Kartı: Bilgisayardan ses çıkmasını sağlayan birimdir

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Güç Kaynağı (Power): Bilgisayarın çalışması için gerekli olan elektrik

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Güç Kaynağı (Power): Bilgisayarın çalışması için gerekli olan elektrik girişini sağlayan birimdir.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım TV Kartı: Bilgisayarda, televizyon izlenebilmesini sağlayan birimdir.

Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım TV Kartı: Bilgisayarda, televizyon izlenebilmesini sağlayan birimdir.

Bilgisayar Çevre Birimleri Tarayıcı : Resim, grafik ve yazıları bilgisayar ortamına aktarmakta kullanılır. Optik

Bilgisayar Çevre Birimleri Tarayıcı : Resim, grafik ve yazıları bilgisayar ortamına aktarmakta kullanılır. Optik karakter okuma (OCR) yöntemiyle de tarama yapabilirler. Yazıcı : Resim, grafik ve yazıları bilgisayar ortamından kağıt üzerine aktarmakta kullanılır.

Yazıcı Çeşitleri

Yazıcı Çeşitleri

Bilgisayarın Çalışma Mantığı Bilgisayar bilgileri 3 aşamada işleyip sonuçlandırır. Bunlar: 1 -”Giriş”, 2 -

Bilgisayarın Çalışma Mantığı Bilgisayar bilgileri 3 aşamada işleyip sonuçlandırır. Bunlar: 1 -”Giriş”, 2 - “İşleme” ve 3. olarak da “Çıkış” tır 1 - Giriş 2 - İşleme Geçici Hafıza (RAM Bellek) DEPOLAMA CD-Disket-HDD-DVD 3 - Çıkış

Giriş Birimleri Klavye Fare Tarayıcı Optik Okuyucu Barkod Okuyucu Kamera Mikrofon Dokunmatik Ekran Çıkış

Giriş Birimleri Klavye Fare Tarayıcı Optik Okuyucu Barkod Okuyucu Kamera Mikrofon Dokunmatik Ekran Çıkış Birimleri Ekran Yazıcı Çizici Hoparlör

DEPOLAMA BİRİMLERİ 1 GB-1 TB 320 GB- 5 TB 4, 7 GB 650 -700

DEPOLAMA BİRİMLERİ 1 GB-1 TB 320 GB- 5 TB 4, 7 GB 650 -700 MB

USB TEKNOLOJİSİ USB 2. 0 USB 3. 0 4800 mbit/saniye 4. 8 gbit/saniye 10

USB TEKNOLOJİSİ USB 2. 0 USB 3. 0 4800 mbit/saniye 4. 8 gbit/saniye 10 kat daha hızlı USB 2. 0’da bağlantı dört telli bir yapı ile sağlanır, USB 3. 0’ın bağlantısı ise dokuz tel ile sağlanmaktadır ve bu da çok ciddi bir hız farkı demektir.

Hafıza Tipleri Ø RAM : Geçici bellek Ø ROM : Silinemeyen ve değiştirilemeyen bellek.

Hafıza Tipleri Ø RAM : Geçici bellek Ø ROM : Silinemeyen ve değiştirilemeyen bellek. Ø MPROM: Veriyi maskelemek amaçlı kullanılan bellek. Ø PROM : Özel bir devre ile sadece bir defa programlanabilen bellek Ø EPROM: Morötesi ışık ile silinebilen, içerisindeki bilgiyi yılarca koruyan bellek Ø EEPROM/Flash. ROM: Silinebilen ve yeniden veri yüklenebilen bellek.