Beat kua kkeni Beat kua nedir Beat kua

  • Slides: 6
Download presentation

Beat kuşağı kökeni ? Beat kuşağı nedir? Beat kuşağı nasıl oluşmuştur? Beat Kuşağı’nın felsefi

Beat kuşağı kökeni ? Beat kuşağı nedir? Beat kuşağı nasıl oluşmuştur? Beat Kuşağı’nın felsefi açıdan özünü varoluşçulukta bulmaktayız. Dostoyevski, Nietzsche, Kafka, Heidegger, Sartre, Camus gibi isimler düşünsel alanda bu fikirleri ilk işleyenler oldular. 20. yüzyılın dinmek bilmeyen bunalımları ve iki dünya savaşı, adı koyulamayan bir şeyin ortaya çıkmasına neden olmuştu. “Yabancılaşma”, “özgürleşme” ve “bulantı” gibi sözcüklerle “Beat Kuşağı” genel olarak Jack Kerouac, Allen Ginsberg ve William Burroughs merkezinde olmak üzere edebiyatla ilgilenen ve Amerika’nın dört bir yanında geniş arkadaş grupları oluşturarak sınır deneyime çok farklı araçlarla yaklaşan topluluğu tanımlamak için kullanılır. Bu süreçte özellikle bir grup oluşturma amacının olmadığı ve burada oluşan karmaşık ilişkilerin yolda, kendiliğinden oluştuğu görülür.

Yazar isimleri? kimlerdir Amaç nedir Önemli eserler ? Beat Kuşağı yazarları ve şairleri, alışıldık

Yazar isimleri? kimlerdir Amaç nedir Önemli eserler ? Beat Kuşağı yazarları ve şairleri, alışıldık edebiyatçıların ötesinde bir kişiliğe sahiptiler. Onlar için edebiyat hareket halindeyken, yolda üretilen bir şeydi. İçlerinde bazıları(mesela Neal Cassady) ise bir şeyler yazmak yerine hayatlarını romanlara yaklaştırmayı tercih ettiler. Bir Beat gibi yaşayan Jim Morrison da 27’sine dek yapılabilecek her türlü çılgınlığı yaparak ölümü kucaklamayı seçmişti. Peki “Yol” neden Beat Kuşağı için böylesine kutsal bir anlam kazanmıştır?

Jack Kerouac Jean-Louis "Jack" Kerouac Kanadalı-Amerikalı romancı ve şairdir. Yakın arkadaşları Allen Ginsberg ve

Jack Kerouac Jean-Louis "Jack" Kerouac Kanadalı-Amerikalı romancı ve şairdir. Yakın arkadaşları Allen Ginsberg ve William S. Burroughs ile birlikte Beat Kuşağı akımının kurucusu ve Yolda adlı romanıyla bu akımın simgesi olarak kabul edilir. Allen Ginsberg Irwin Allen Ginsberg, Amerikalı şair ve savaş karşıtı. 1926 yılında Newark, New Jersey'de, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, çocukluğunu Paterson, New Jersey'de geçirmiştir. William Burroughs William Seward Burroughs II, Amerikalı roman ve deneme yazarı. Jack Kerouac ve Allen Ginsberg ile birlikte Beat Akımı'nı başlatan yazarlardan biri olarak tanınır. Yazılarının çoğu yarı otobiyografik olarak tanımlanabilir.

Yazar isimleri? kimlerdir Charles Bukowski • Canki Amaç nedir Önemli eserler ? Neal Cassady

Yazar isimleri? kimlerdir Charles Bukowski • Canki Amaç nedir Önemli eserler ? Neal Cassady • Grace Beats Karma

Jack Kerouac Allen Ginsberg William Burroughs Allen Ginsberg William S. Burroughs Neal Cassady Tom

Jack Kerouac Allen Ginsberg William Burroughs Allen Ginsberg William S. Burroughs Neal Cassady Tom Waits Charles Bukowski Lawrence Ferlinghetti Ernest Hemingway Ken Kesey lucien carr Henry Miller Hunter S. Thompson Bob Dylan