Bamllk Nedir Bamllk Nedir Bamllk kiinin bir eye

  • Slides: 21
Download presentation

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık Nedir? Bağımlılık kişinin bir şeye aşırı bağlanmasıdır. O şey olmadan yaşayamayacağını düşünen, o

Bağımlılık Nedir? Bağımlılık kişinin bir şeye aşırı bağlanmasıdır. O şey olmadan yaşayamayacağını düşünen, o şey olmadığında aşırı mutsuz olan kişi b a ğ ı m l ı dır.

Tütün Ürünleri Nelerdir?

Tütün Ürünleri Nelerdir?

Tütün Ürünleri Nelerdir? Tütün bir bitkidir. Sigara, nargile, puro, pipo gibi ürünler tütünden yapılır

Tütün Ürünleri Nelerdir? Tütün bir bitkidir. Sigara, nargile, puro, pipo gibi ürünler tütünden yapılır ve içlerinde nikotin bulunur.

Nikotin Nedir? Zararları Nelerdir?

Nikotin Nedir? Zararları Nelerdir?

Nikotin Nedir? Nikotinin Zararları Nelerdir? Nikotin tütün denilen bitkinin yapraklarında bulunan bir maddedir. Bir

Nikotin Nedir? Nikotinin Zararları Nelerdir? Nikotin tütün denilen bitkinin yapraklarında bulunan bir maddedir. Bir insan sigara ya da nargile yolu ile nikotini içine çektiği zaman bunların dumanı hem deriden, hem de akciğerlerden emilir. Sigara içildiği zaman akciğere çekilen her duman, beyin damarlarının kanlanmasını olumsuz etkiler ve beyin beslenemez. Nikotin bağımlılığı dünyadaki en yaygın bağımlılıktır.

Tütün ve Nikotinin Zararları Nelerdir?

Tütün ve Nikotinin Zararları Nelerdir?

Tütün ve Nikotinin Zararları Nelerdir? Küçük yaşta nikotin kullanmaya başlayan kişilerin fiziksel gelişimi geriler.

Tütün ve Nikotinin Zararları Nelerdir? Küçük yaşta nikotin kullanmaya başlayan kişilerin fiziksel gelişimi geriler. nefes darlığı astım dişlerde sarı ya da siyah lekelerin oluşması tırnak sararması kemiklerde kırılma riskinin artması saç dökülmesi felç kronik bronşit cildin kırışması zatürre kalp krizi

Katil Sigara! Sigara dünyadaki en büyük katildir! Her on üç saniyede bir insan sigaradan

Katil Sigara! Sigara dünyadaki en büyük katildir! Her on üç saniyede bir insan sigaradan dolayı ölüyor. Dünyada her sene 4. 9 milyon insan sigaradan ölüyor… Yani günde 13. 000 kişi! Siz bu yazıyı okurken yaklaşık 3 kişi daha sigaradan dolayı öldü bile!

Sigaranın Arttırdığı Riskler

Sigaranın Arttırdığı Riskler

Biz kendimiz sigara içmesek de sigara içilen ortamlarda bulunmamız aynı sigara içenler gibi hastalanmamıza

Biz kendimiz sigara içmesek de sigara içilen ortamlarda bulunmamız aynı sigara içenler gibi hastalanmamıza sebep olabilir. Kendisi içmediği hâlde sigara içilen ortamda bulunan kişilere pasif içici denir. Pasif içici olarak sigara dumanına maruz kalan milyonlarca insan sigaranın neden olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybetmektedir. Ben içmiyorum ki!

Sigaradan çıkan dumanda bulunan kimyasal maddelerin kırk kadarı kanser yapıcıdır. Bir kişi sigara dumanını

Sigaradan çıkan dumanda bulunan kimyasal maddelerin kırk kadarı kanser yapıcıdır. Bir kişi sigara dumanını içine çektikten sonra tekrar dışarı üflediğinde, içine çektiğinden çok daha fazla ze hirli maddeyi dumanıyla dışarı bırakır. Sigara içilen or tamda bulunan diğer kişiler bu siga ra dumanını soluduklarında onlar da çok zehirli bir maddeyi içlerine çekmiş olurlar. Kimsenin başkasına bunu yapmaya hakkı yok! Sen İçmiyorsun. Doğru! Hiç İçme! Ama Unutma!

i a r a g Si a d m a t r o n

i a r a g Si a d m a t r o n e l i ç ! a m r du Yanında sigara içi lmesine izin verme!

Bulunduğun ortamda sigara içen veya içmek isteyen biri olursa… NASIL UYARIRSIN? SİGARA İÇİLMESİNE NASIL

Bulunduğun ortamda sigara içen veya içmek isteyen biri olursa… NASIL UYARIRSIN? SİGARA İÇİLMESİNE NASIL ENGEL OLURSUN?

! ır Hay yı ır! r! ı y a H Ha Hay r! Sana

! ır Hay yı ır! r! ı y a H Ha Hay r! Sana uzatılan sigaraya bir kere ¨Hayır!” dersen daha sonrakilere de ¨Hayır!” dersin! ¨Hayır!” demeyi öğren! Kaç farklı şekilde hayır cevabı verip sigara içmeyi reddedebiliriz? Haydi, birlikte düşünelim!

ın! Spor yap Stres ile b aşa çıkma k için yönte mler geliştirin! ayır”

ın! Spor yap Stres ile b aşa çıkma k için yönte mler geliştirin! ayır” h “ e d in iğ t k Gere ! demeyi bilin Büyük gör ünmeye çalışmayın , ya göre davra şınıza nın! Sağlıklı beslenin Kendinizi iyi tan ! ıyın! Problemlerinizi yok saymayın, çözmeye çalışın, gerekirse büyüklerinizden yardım alın! u Merakınızı doğr kaynaklardan in! gidermeyi öğren Aklınızı kullanın! arlarını r a z n ı n a r a Sig iyi öğrenin! Arkadaşlarınıza ö rnek olun! kereden Unutmayın, bir ! bile bir şey olur

İçenler ve İçmeyenler Çevrenizdeki sigara içen ve içmeyen insanları hayalinizde canlandırıp karşılaştırın. Aralarında ne

İçenler ve İçmeyenler Çevrenizdeki sigara içen ve içmeyen insanları hayalinizde canlandırıp karşılaştırın. Aralarında ne gibi farklar görüyorsunuz? Hatırladığınız gözlemlerinizi sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşın.

Sigara İçmemenin Faydaları Sigaradan uzak durmanın, hiçbir şekilde sigaraya bulaşmamanın birçok faydası var. Haydi,

Sigara İçmemenin Faydaları Sigaradan uzak durmanın, hiçbir şekilde sigaraya bulaşmamanın birçok faydası var. Haydi, hep birlikte faydalarını sayalım. Biz birkaç tanesini saydık bile… Sevdiklerimizin bizim için üzülmelerine sebep olmamış oluruz. Sağlığımızı koruruz. Hastalıklardan uzak, rahat bir hayat yaşarız. eri: erl ğ i d e V Kimseye yük olmayız. Paramız cebimizde kalır. Uzun ve sağlıklı bir hayat süreriz. Sevdiklerimize zarar vermemiş oluruz.

Fotoğraflar ve Grafik Çalışmaları Oğan Kandemiroğlu © Yeşilay © valeo 5, © sergio 34,

Fotoğraflar ve Grafik Çalışmaları Oğan Kandemiroğlu © Yeşilay © valeo 5, © sergio 34, © Vidady, © Николай Григорьев, © delightsoft 99, © victorbrave, © Igarts, © hriana, © Stocksnapper, © Artistan, © nanami, © kid_a, © Les Cunliffe, © diego 1012 – Fotolia. com