Azrbaycan Respublikas Gnc hri Nadir Hseynov adna 38li
Azərbaycan Respublikası Gəncə şəhəri Nadir Hüseynov adına 38№-li tam orta məktəbin informatika, riyaziyyat müəllimi Mehriban Mütəllim qızı Babayevanın informatika fənnindən 2 -ci sinifdə ”Oxşar Əlamətlər” Mövzusunun TƏQDİMATI
Azərbaycan! Ey qəhrəman övladın şanlı Vətəni! Səndən ötrü can verməyə cümlə hazırız! Səndən ötrü qan tökməyə cümlə qadiriz! Üçrəngli bayrağınla məsud yaşa! Minlərlə can qurban oldu, Sinən hərbə meydan oldu! Hüququndan keçən əsgər, Hərə bir qəhrəman oldu! Sən olasan gülüstan, Sənə hər an can qurban! Sənə min bir məhəbbət Sinəmdə tutmuş məkan! Namusunu hifz etməyə, Bayrağını yüksəltməyə Namusunu hifz etməyə, Cümlə gənclər müştaqdır! Şanlı Vətən! Azərbaycan! Musiqisi: Üzeyir Hacıbəyovun Sözləri: Əhməd Cavadındır
Mövzu : OXŞAR ƏLAMƏTLƏR
Standart: 1. 1. 1. Cansız və canlı təbiətdəki informasiyalara aid misallar göstərir. 1. 2. 1. Müxtəlif obyektlər qrupundan oxşar və fərqli əşyaları seçir. 1. 2. 2. Müxtəlif obyektlər qrupundakı əşyaların oxşar və fərqli əlamətlərini izah edir. 1. 2. 3. Müxtəlif obyektlərin içərisindən oxşar əlamətlərinə görə əşyaları qruplaşdırır və adlandırır.
Təlim nəticəsi: • İki obyekti müqayisə edib oxşar əlamətlərini söyləyir. • Fərqli obyektlərin içində əlamətə görə artıq obyekti müəyyən edir. Dərsin tipi: İnduktiv İş forması: Kollektiv və qrupla iş. İş üsulu: Beyin həmləsi, müsahibə
RESURSLAR Dərslik, iş vərəqləri, İKT avadanlıqları İnteqrasiya: A-d. -2. 1. 4, 4. 1. 5, Riy. -3. 2. 2, 4. 1. 1,
Dərsin gedişi MOTİVASİYA
Ətrafımızda çoxlu obyektlər vardır. Bu obyektləri müxtəlif əlamətlərinə görə müqayisə etmək olar. Onlar forma, rəng və başqa əlamətlərə görə birbirinə bənzəyə, yaxud fərqlənə bilər. Bəs, bu obyektlər hansı əlamətlərinə görə oxşardırlar ?
Müxtəlif obyektlər birinə nə ilə oxşaya bilər ?
Tədqiqatın aparılması Sinif 4 qrupa bölünür. Hər qrupa iş vərəqində tapşırıqlar verilir
I QRUP. Verilmiş obyektləri müqayisə edin və suala cavab yazın: onlar bir-birinə nə ilə oxşayır ?
II QRUP. Verilmiş obyektləri müqayisə edin və suala cavab yazın: onlar bir-birinə nə ilə oxşayır ?
III QRUP. Verilmiş obyektləri müqayisə edin və suala cavab yazın: onlar bir-birinə nə ilə oxşayır ?
IV QRUP. Verilmiş obyektləri müqayisə edin və suala cavab yazın: onlar bir-birinə nə ilə oxşayır ?
Məlumat mübadiləsi və müzakirəsi Hər qrupun bir nümayəndəsi işini təqdim edir. Hər qrupa suallarla müraciət edirəm ? v Bu obyektlərin oxşarlığı nədədir ? v. Bu əlamətlərə malik olan daha hansı obyekti onlara əlavə etmək olar ?
Ümumiləşdirmə və nəticə Şagirdlərin cavabları ümumiləşdirilir və qeyd edirəm ki, bütün obyektlər rəngə, formaya, tərkib hissələrinə və s. əlamətlərinə görə bir-birinə oxşaya bilər. Sonra dərslikdəki tapşırıqlar izah olunur.
1. Bu obyektlərin hansı əlamətləri oxşardır ?
2. Sıradakı sözlərin hansı oxşar əlaməti var ? a) ATA ANA b) SAAT AÇAR MASA
3. Hər sırada artıq obyekti tap, seçimini izah et. a) b) 22 42 63 82
4. Hansı əlamətlərinə görə bu obyekti aşağıdakı sıraya artırmaq olar ? a) İnək b) Avtomobil
I Qrup Əməkdaşlıq Dinləmə Nizam-intizam Qrupun təqdimatına edilən əlavə və düzəlişlər Işin düzgün yerinə yetirilməsi və tamamlanması Nəticə II Qrup IV Qrup
I səviyyə III səviyyə IV səviyyə İki və daha çox obyektlərin müqayisəsində çətinlik çəkir. İki obyektin oxşar əlamətlərini müəllimin köməyi ilə müəyyən edir. İki obyektin oxşar əlamətini müəyyən edir. Onların ümumi əlamətlərini tapmaqda çətinlik çəkir. Sırada oxşar əlaməti olmayan əşyanı tapa olmayan əşyanı tapır. bilmir. müəllimin köməyi ilə tapır.
- Slides: 22