Az elzetes tuds s kompetencik mrse 5 Szeminrium

  • Slides: 27
Download presentation
Az előzetes tudás és kompetenciák mérése 5. Szeminárium Dr. Benkei Kovács Balázs

Az előzetes tudás és kompetenciák mérése 5. Szeminárium Dr. Benkei Kovács Balázs

Az „előzetes tudásszint mérés”, mint kötelező szolgáltatás Magyarországon (5)

Az „előzetes tudásszint mérés”, mint kötelező szolgáltatás Magyarországon (5)

Hazai jogszabályi és szakirodalmi környezet • 2001 - a Felnőttképzési törvény 17. § •

Hazai jogszabályi és szakirodalmi környezet • 2001 - a Felnőttképzési törvény 17. § • 2004 -2006 új szakképzési struktúra: - kimeneti kompetenciák, - modularitás • 2007. február 15. = „kötelező” az akkreditált intézmények számára • CSAPÓ, 2005; HENCZI, 2009, BESZÉDES NIMRÓD, 2008, SZÉKELY, 2006 • ZACHÁR, 2004, DERÉNYI-TÓT, 2007.

Mit lehet a felmérés tárgya? ? Bemeneti kompetenciák mérése Alapkompetenciák mérése Kimeneti kompetenciák mérése

Mit lehet a felmérés tárgya? ? Bemeneti kompetenciák mérése Alapkompetenciák mérése Kimeneti kompetenciák mérése Személyes kompetenciák mérése

Egy kvalitatív kutatás eredményeinek bemutatása

Egy kvalitatív kutatás eredményeinek bemutatása

A kategóriák 5 fokú osztályozása 5 4 3 2 1 Kimeneti kompetencia mérése Komplex

A kategóriák 5 fokú osztályozása 5 4 3 2 1 Kimeneti kompetencia mérése Komplex tudásmérés Bemeneti kompetencia mérése Képzés hatékonyságát segítő diagnózis felállítása Formális dokumentum-vizsgálat

1. csoport: Kimeneti követelmények A tevékenység fő jellemzői: • az előzetes tudásszint mérés céljaként

1. csoport: Kimeneti követelmények A tevékenység fő jellemzői: • az előzetes tudásszint mérés céljaként az intézmény a moduláris rendszerben oktatott képzések kimeneti kompetenciáinak vizsgálatát határozza meg, • a felmérés célja a tudás beszámítása, a tantárgyak/ modulok alóli felmentés megadása, amit a folyamatleírás explicit módon ki is emel, • ezt az értelmezést a magyar andragógiai szakirodalomban is megtaláljuk a felnőttképző cégek számára ajánlásként (Henczi 2009 (a); Henczi 2007; Beszédes Nimród 2008; Csapó 2005). • DIAGNOSZTIKUS SZUMMATÍV MÉRÉS

1. csoport: Tételmondat „A szolgáltatás célja: annak felmérése, hogy a képzési kínálatunkban szereplő képzési

1. csoport: Tételmondat „A szolgáltatás célja: annak felmérése, hogy a képzési kínálatunkban szereplő képzési programra jelentkező a program megvalósítása során elsajátítható kompetenciák közül melyekkel rendelkezik előzetes tanulmányai, munkavégzése során megszerzett tapasztalatai alapján. ” (90. minta)

2. csoport: Komplex tudásmérés A tevékenység fő jellemzői: • a szolgáltatás keretén belül az

2. csoport: Komplex tudásmérés A tevékenység fő jellemzői: • a szolgáltatás keretén belül az intézmény a kimeneti követelmények mérését is megnevezi kompetenciabeszámítási lehetőséggel, valamint a felmentés megadásával a már birtokolt ismereteket illetően, • ezen felül azonban számos más hangsúlyozott célja is ismertetésre kerül a tudásmérésnek, úgymint például a tananyag strukturálása, felzárkóztatás szervezése tudásdeficit megállapítása esetén, csoportok közötti átjárás biztosítása tudásszintnek megfelelően • a beszámításnál komplex módon figyelembe veszi a formalizált úton megszerzett tudást és a dokumentumokkal nem igazolt tudást (58. és 107. minta).

2. csoport: Tételmondat „Az adott képzési területért felelős vezető gondoskodik arról, hogy a jelentkezők

2. csoport: Tételmondat „Az adott képzési területért felelős vezető gondoskodik arról, hogy a jelentkezők előzetes tudásának ismeretében, amennyiben ez szükséges, megtörténjen a képzési program átdolgozása, illetve egyénileg megvizsgálja a képzés egyes részei alól történő felmentés lehetőségét, szükségességét. ” (32. minta)

3. csoport: Bemeneti követelmények A tevékenység fő jellemzői: • az előzetes tudásszint mérés tárgyaként

3. csoport: Bemeneti követelmények A tevékenység fő jellemzői: • az előzetes tudásszint mérés tárgyaként a bemeneti kompetenciák vizsgálatát határozza meg az intézmény, azon ismeretek meglétét, amelyek a képzés megkezdéséhez szükségesek, ezek lehetnek dokumentált vagy nem dokumentált formájúak, • a bemeneti kompetenciák mérése jól kidolgozott a hazai andragógia szakirodalomban (Modláné 2007). • Több funkciója is lehet a leírások alapján: – a felvételi szelekció mellett, – csoportbontás és az átjelentkezés. • Járulékos célok: – a képzésszervezés módszertani oldaláról, – a külső szempontoknak történő megfelelés. – tájékoztatási funkció.

3. csoport: Tételmondat „A nem dokumentált ismeretek felmérése -a résztvevők vagy munkáltatóik kérésére személyes

3. csoport: Tételmondat „A nem dokumentált ismeretek felmérése -a résztvevők vagy munkáltatóik kérésére személyes elbeszélgetés útján történik, melynek során az oktató felméri azokat az adottságokat és szakmai ismereteket, melyek szükségesek és elégségesek a tanfolyami képzés megkezdéséhez. A felmérésben résztvevőkről kimutatást kell vezetni. ” (011. minta)

4. csoport: Képzés hatékonyságát segítő diagnózis felállítása A tevékenység fő jellemzői: • a képzési

4. csoport: Képzés hatékonyságát segítő diagnózis felállítása A tevékenység fő jellemzői: • a képzési szükségletek felmérésének kizárólagos deklarált célja a tananyag individualizált átalakítása a résztvevő egyének ismereteihez igazítva, • sajátossága, hogy a képzés tartalma módosul, • a tudásmérés klasszikus egyén-képző cég kapcsolatából is kilépnek az intézmények, és tágabb környezetbe és érdekeltségi rendszerbe helyezik azt, • a képzési szükségletek felmérése klasszikus értelemben a vállalati képzések esetében alkalmazott eszköz. Ezért módszertani hiba az egyén kérésére indított előzetes tudásszint méréssel összemosni.

4. csoport: Tételmondatok / a „Amennyiben a képzésben résztvevő kéri - elvégezzük előzetesen megszerzett

4. csoport: Tételmondatok / a „Amennyiben a képzésben résztvevő kéri - elvégezzük előzetesen megszerzett tudásának, kompetenciáinak felmérését, amelynek eredményéről, értékeléséről számára visszajelzést adunk. ” (114. minta) „A munkáltatói megrendelésekre folytatott képzések esetében a résztvevőket a megrendelő választja/jelöli ki. Megrendelői igény esetén intézményünk elvégzi a meglévő ismeretek felmérését. Ez esetben a megrendelő képviselőjével és a képzésben résztvevők képviselőivel folytatott szakmai beszélgetés alapján történik meg a résztvevők meglévő ismereteinek és tapasztalatainak felmérése. ” (023. minta)

4. csoport: Tételmondatok / b „A felnőttképzési menedzser (…) az intézmény szakmai vezetőjével és

4. csoport: Tételmondatok / b „A felnőttképzési menedzser (…) az intézmény szakmai vezetőjével és a vezető oktatóval konzultálva elvégzi az adott képzés résztvevői igényekhez történő igazítását a képzés megkezdése előtt két munkanappal. ”(029. minta) „Fenti szolgáltatás funkciója - a képzési szükségletek felmérésével szorosan összekapcsolódva - a döntéshozatal támogatása megrendelő számára. ” (026. minta)

5. csoport: Formális dokumentumvizsgálat A tevékenység fő jellemzői: • Kizárólag a formális végzettségekkel igazolt

5. csoport: Formális dokumentumvizsgálat A tevékenység fő jellemzői: • Kizárólag a formális végzettségekkel igazolt tudás beszámítására történik meg. • Ennek célja lehet: Ø a képzésbe történő bekapcsolódás (bemeneti kritériumok teljesítése): a képzésbe történő belépéskor a bemeneteként előírt végzettségek vizsgálata történik meg az eredeti bizonyítványok bemutatásán keresztül (hitelesség-, és megfelelősség-vizsgálat). Ø vagy egy modul alóli felmentés (kimeneti kritériumok beszámítása). Amennyiben jogszabályi szinten rendelkezés található róla, a formális dokumentumok alapján a korábbi hozott tudást kérelem alapján beszámítják a tudást. • Az intézmények önálló felmérési tevékenységet nem végeznek a folyamatleírások alapján.

5. csoport: tételmondatok „A szakmai képzéseknél a beiskolázási feltételekben meghatározott iskolai végzettség, szakmai előképzettség

5. csoport: tételmondatok „A szakmai képzéseknél a beiskolázási feltételekben meghatározott iskolai végzettség, szakmai előképzettség és gyakorlat tekinthető felmérésnek. ” (075. minta) „Az előzetes megfelelő tudásszint a képzésben részt vevőknél a középfokú végzettség. Mivel a képzésben részt vevők saját érdeke, hogy a képzésből a legtöbbet profitálják, valamint mivel számukra teljesen új készségeket és tudásanyagot fognak elsajátítani a képzés során, ezért külön, írásbeli tudásfelmérőt nem kérünk a jelentkezőktől. ” (025. minta)

Az előzetes tudás mérésének fő típusai és megoszlásuk

Az előzetes tudás mérésének fő típusai és megoszlásuk

A kategóriák megoszlásának ábrázolása a normál eloszláshoz viszonyítva

A kategóriák megoszlásának ábrázolása a normál eloszláshoz viszonyítva

Tautológiák – kis színesek v „Az előzetesen megszerzett tudás felmérése és beszámítása a sikeres

Tautológiák – kis színesek v „Az előzetesen megszerzett tudás felmérése és beszámítása a sikeres képzés alapja, mind az oktatást szervező, mind az oktatásban részt vevő számára. A korábbi években is arra törekedtünk, hogy csak előzetesen gondosan kiválogatott, tesztelt hallgatók kerüljenek oktatásainkra, akik előzetesen szerzett kompetenciáikat dokumentumokkal, bizonyítványokkal is igazolni tudták. ” (004. minta / 3) v „A jelentkezéskor a résztvevők kitöltik az adatlapot, melynek segítségével lehet becsülni az előzetes tudást. ”(097. minta/4) v „Az előzetesen megszerzett tudás elismerése a képzésbe ágyazottan történik. ” (114. minta /4) v „Az előzetesen megszerzett ismeretek a képzések során felfrissülnek, kiegészülnek. ” (004. minta/3)

Tautológiák – kis színesek v „Az előzetesen megszerzett tudás felmérése és beszámítása a sikeres

Tautológiák – kis színesek v „Az előzetesen megszerzett tudás felmérése és beszámítása a sikeres képzés alapja, mind az oktatást szervező, mind az oktatásban részt vevő számára. A korábbi években is arra törekedtünk, hogy csak előzetesen gondosan kiválogatott, tesztelt hallgatók kerüljenek oktatásainkra, akik előzetesen szerzett kompetenciáikat dokumentumokkal, bizonyítványokkal is igazolni tudták. ” (004. minta / 3) v „A jelentkezéskor a résztvevők kitöltik az adatlapot, melynek segítségével lehet becsülni az előzetes tudást. ”(097. minta/4) v „Az előzetesen megszerzett tudás elismerése a képzésbe ágyazottan történik. ” (114. minta /4) v „Az előzetesen megszerzett ismeretek a képzések során felfrissülnek, kiegészülnek. ” (004. minta/3)

Mérés-metodológiai kérdések Jelenleg széles körben „citált” módszerek: • tesztsor / feladatlap (=a sztenderdizált tesztek

Mérés-metodológiai kérdések Jelenleg széles körben „citált” módszerek: • tesztsor / feladatlap (=a sztenderdizált tesztek „bűvölete”) • szóbeli „interjú” / riport / elbeszélgetés… • kísérleti alkalmazásban kipróbálták hazánkban a portfólió módszert • a „gyakorlati vizsga” a szakképzési rendszerünk része – az előzetes tudás felmérésénél mégis alig említett • deklaratív értékelés hiánya a magyar gyakorlatban

A kutatás 2. fázisának tanúságai: az implementáció nehézségei • a folyamatleírások nem valósulnak meg

A kutatás 2. fázisának tanúságai: az implementáció nehézségei • a folyamatleírások nem valósulnak meg Főbb akadályok: • gyakorlati módszertan hiánya • kidolgozott, érvényes mérőeszközök hiánya • jogi hiátusok • érdekeltség hiánya (Kálmán Anikó kutatása) • információ és tájékoztatás hiánya • „költség-vonzat” és könyvelés: szakfeladat kód

A kutatás 2. fázisának tanúságai: az implementáció szigetszerű jó példái Teljes modul alól Gyakorlati

A kutatás 2. fázisának tanúságai: az implementáció szigetszerű jó példái Teljes modul alól Gyakorlati képzés alól Szaknyelvi kurzus alól Felmentés Teljes képesítés alól Szakmai gyakorlat alól

Következtetések • • „kötelező” – és egy „gordiuszi csomó lett” ‘hogyan? ’, ‘miként? ’–

Következtetések • • „kötelező” – és egy „gordiuszi csomó lett” ‘hogyan? ’, ‘miként? ’– a kutatás megválaszolta hipotézisek nem teljesültek - inkonzisztencia időszerű lenne az előzetes tudás mérés helyét megtalálni – „jön” a validáció a világból / Európából • ETFE ≠ feltétlenül validáció (lelkiismeret-furdalás) • azonban – szükséges lenne rendeleti szintű szabályozása– reális célokkal / normakövető intézmények • 4. csoport – átfedés a szolgáltatások között – módszertani tájékoztató kampány

Formai észrevételek (1)

Formai észrevételek (1)

Formai észrevételek (2)

Formai észrevételek (2)