Az egyenram hatsai A hhats Az elektromos ram

  • Slides: 16
Download presentation
Az egyenáram hatásai

Az egyenáram hatásai

A hőhatás Az elektromos áram hatására a zseblámpa világít, mert izzószála felmelegszik, izzásba jön.

A hőhatás Az elektromos áram hatására a zseblámpa világít, mert izzószála felmelegszik, izzásba jön. Tehát: az elektromos áramnak hőhatása van. (Egyéb példák: vasaló, hajszárító, elektromos vízmelegítő… )

Ez a hőhatás több kölcsönhatás eredménye: 1. az elektromos mező gyorsítja a szabad elektronokat

Ez a hőhatás több kölcsönhatás eredménye: 1. az elektromos mező gyorsítja a szabad elektronokat 2. az áramló elektronok kölcsönhatásba kerülnek a vezető helyhez kötött részecskéivel, azokat élénkebb rezgésre kényszerítik, tehát a vezető felmelegszik 3. a felmelegedett vezető kölcsönhatásban van a környezetével és melegíti azt.

A kémiai hatás Egy anyag csak akkor vezeti az elektromos áramot, ha szabad elektronok

A kémiai hatás Egy anyag csak akkor vezeti az elektromos áramot, ha szabad elektronok vagy könnyen mozgó ionok vannak benne. Ha meg akarjuk vizsgálni, hogy egy anyag vezeti-e az elektromos áramot, akkor áramkörbe kell kapcsolni.

A desztillált víz és a konyhasó külön-külön nem vezeti az áramot. Ha összekeverjük őket,

A desztillált víz és a konyhasó külön-külön nem vezeti az áramot. Ha összekeverjük őket, akkor a sóoldat már vezeti az áramot! Oka, hogy az oldódás közben szabaddá válnak a konyhasót felépítő pozitív és negatív ionok.

Elektrolit: A szabadon mozgó ionokkal rendelkező folyadékok. Elektrolit például a sók, savak, lúgok vizes

Elektrolit: A szabadon mozgó ionokkal rendelkező folyadékok. Elektrolit például a sók, savak, lúgok vizes oldata. Az elektrolitokban az ionok rendezett mozgása az elektromos áram.

A folyadékot két bele merülő fémlap vagy szénrúd segítségével kapcsolhatjuk áramkörbe. Elektróda: A folyadékba

A folyadékot két bele merülő fémlap vagy szénrúd segítségével kapcsolhatjuk áramkörbe. Elektróda: A folyadékba merülő két fémlapot vagy szénrudat nevezzük.

A negatív elektródát katódnak nevezzük, A pozitív elektróda neve anód.

A negatív elektródát katódnak nevezzük, A pozitív elektróda neve anód.

Az elektrolitban áramló ionok az elektródákon semlegesítődnek és kiválnak. Ezt a folyamatot elektrolízisnek nevezzük.

Az elektrolitban áramló ionok az elektródákon semlegesítődnek és kiválnak. Ezt a folyamatot elektrolízisnek nevezzük. Elektrolízist alkalmaznak különböző tárgyak fémmel történő bevonására (nikkelezés, krómozás) és az alumíniumgyártásnál is.

Vízbontó készülék Ha csapvízbe elektródákat helyezünk és ezeket egyenáramú áramforrásra kapcsoljuk, akkor az elektródákon

Vízbontó készülék Ha csapvízbe elektródákat helyezünk és ezeket egyenáramú áramforrásra kapcsoljuk, akkor az elektródákon gázfejlődést tapasztalunk. Így a vízbontó készülékben fejlődő gázok a megfelelő (+; –) elektródák fölötti csőben gyűlnek össze. Kísérlettel kimutatható, hogy elektrolízis közben a víz elemeire: hidrogénre és oxigénre bomlik.

Az élettani hatás Az élő szervezetek sejtnedve elektrolit. Az élő szervezetek, így az emberi

Az élettani hatás Az élő szervezetek sejtnedve elektrolit. Az élő szervezetek, így az emberi test is vezeti az elektromos áramot. A sejteken áthaladó áram változást hoz létre az élő szervezetben. Ez a változás a sejteken átfolyó áram erősségétől függ. Az emberi testen átfolyó áram erősségét az áramforrás feszültségének nagysága és a test elektromos ellenállása határozza meg. Az elektromos áram élettani hatása leggyakrabban izomösszehúzódásban, égési sérülésekben és a sejtnedvek összetételének megváltozásában nyilvánul meg.

A 0, 01 A erősségű áram izomgörcsöt, ha a szíven megy át, szívizomgörcsöt okoz.

A 0, 01 A erősségű áram izomgörcsöt, ha a szíven megy át, szívizomgörcsöt okoz. A 0, 1 A-es vagy ennél erősebb áram áthaladása az emberi testen már életveszélyes!

A mágneses hatás Ha egy áramjárta tekercs köré vasreszeléket szórunk, megfigyelhetjük, hogy annak mágneses

A mágneses hatás Ha egy áramjárta tekercs köré vasreszeléket szórunk, megfigyelhetjük, hogy annak mágneses mezője hasonló a rúdmágneses mezőjéhez. A mágneses pólusok azonban a tekercsnél felcserélődnek, ha az áram irányát megváltoztatjuk.

Az áramjárta tekercset, ha vasmag van benne, elektromágnesnek nevezzük. Kísérlettel megállapítható, hogy: Az elektromágneses

Az áramjárta tekercset, ha vasmag van benne, elektromágnesnek nevezzük. Kísérlettel megállapítható, hogy: Az elektromágneses mezőjének erőssége függ: • a tekercsén átfolyó áram erősségétől, • a tekercs menetszámától • és attól, hogy belsejében milyen anyag van.

A vasmag szerepe A vas mágnességét úgy képzeljük el, hogy benne kicsiny természetes mágnesek

A vasmag szerepe A vas mágnességét úgy képzeljük el, hogy benne kicsiny természetes mágnesek vannak, amelyek rendezetlenül helyezkednek el. Ha a tekercsben áram folyik, akkor a vasmagjában levő kis mágnesek úgy rendeződnek, hogy együttes hatásukkal növelik a mágneses mező erősségét. Megszüntetve a tekercsben az áramot, megszűnik a körülötte levő mágneses mező, a vasmag mágneses részecskéi ismét rendezetlenül helyezkednek el.