Az articulatio temporomandibularis s a rgizmok Dr Kozsurek

Az articulatio temporomandibularis és a rágóizmok Dr. Kozsurek Márk mark@kozsurek. hu FOK I. , 2018. nov.

Miért kell a rágóízületről beszélnünk?

Amivel már korábban caput (condylus) találkoztunk… mandibulae proc. coronoideus fovea pterygoidea proc. condylaris tuberositas masseterica tuberositas

tuberculum articulare tuberculum fossa mandibular articulare is fossa mandibular is

A temporomandibularis ízület (TMI) fossa mandibularis, tuberculum articulare DISCUS ARTICULARIS (kollagénrostos porc) caput (condylus) mandibulae A TMI két komponensből épül fel: a discotemporalis és a discomandibularis részízületekből. Meg kell jegyezzük, hogy a szokásostól eltérően itt minden ízfelszínt rostos porc borít!

• a discus elöl és hátul vastagabb • a discus elülső részéhez kapcsolódik a m. pterygoideus lateralis felső hasának felső része lamina retrodiscalis superior (elasztikus rostok) lamina retrodiscalis inferior (kollagén rostok) • a discus helyzetét a m. pterygoideus lateralis felső része és az elasztikus rostokban gazdag lamina retrodiscalis superior együttesen határozza meg.

AE: tuberculum articulare (articular eminence) AB: a discus elülső széle (anterior band) IZ: a discus középső része (intermediate zone) PB: a discus hátsó széle (posterior band) BZ: retrodiscalis area (bilaminar zone) C: condylus SLP: m. pterygoideus lat. , pars superior ILP: m. pterygoideus lat. , pars inferior A retrodiscalis areát (bilaminar zone) a discus hátsó pereme, a fleső és alsó retrodiscalis laminák, valamint az ízületi tok fogja közre. Erekben gazdag terület (vénás fonatot tartalmaz) és beidegzése is gazdag!

Ízületi tok, szalagok A tok meglehetősen laza, magába foglalja a tuberculum articularét és a fossa mandibularist, majd a mandibula nyaka körül rögzül. A ligamrentum mediale et laterale kétoldalról erősíti a tokot és korlátozza a mandibulafej túlzott előre mozgását. (A hátra mozgást a külső hallójárat állítja meg. ) A ligamentum sphenomandibulare az ún. Meckelporc fejlődési maradványa. Akárcsak a lig. stylomandibulare, nem kap valódi szerepet az ízület mozgásaiban. A ligamentum laterale az ízület összes szalagja közül a legerősebb és mechanikailag is a

A TMI vérellátása és beidegzése • az arteria carotis externából: • a. temporalis superficialis (st) • az arteria maxillarisból: • a. tympanica anterior (at) Főként a n. auriculotemporalis (ex. n. mandibularis ex n. trigeminalis) rami articularis nevű ágait kell kiemelnünk, de az esetek mintegy 50%-ában a n. facialis ágai is hozzájárulhatnak

A rágás mechanizmusa n Nyitó-csukó mozgás n n 1. fázis (rotáció): forgás a discomandibularis részízületben egy bicondylaris tengely körül, pl. beszéd során (kb. 15°-ig) 2. fázis (transzláció): elsősorban a discotemporalis részízületben történik egy, a foramen mandibulaekat összekötő haránttengely körül. új tengely

< 15° > 15° Kb. 15°-os nyitásnál a ligamentum laterale megfeszül és nem enged további tiszta rotációt a discomandibularis ízületben. Az eredeti, haránt irányú tengely a mandibulafej magasságából lecsúszik kb. a foramen mandibulaek szintjéig, melynek eredményeképpen a mandibulafej a discusszal együtt felkúszik a tuberculum articulare hátsó felszínére.


n n Előre-hátra mozgás A condylusok a discusszal együtt mozognak előre és hátra. A mozgás tehát inkább a discotemporalis ízületben valósul meg. A nyugalmi helyzetből a mandibula nem igazán mozdítható hátra, mert a mandibulafej beleütközik a külső hallójárat csontos falába. A mandibula a nyugalmi helyzetből előre is csak akkor mozdítható, ha a fogak nincsenek teljesen összezárva, mert a felső metszők az alsók elé nyúlnak.

n Örlőmozgás vagy oldalmozgás n A legegyszerűbb definíció szerint ilyenkor a mandibula egy vertikális tengely körül forog, mely tengely a két condylust összekötő szakasz bármely tetszőleges pontján áthaladhat. A lehetséges tengelyek száma végtelen. a) A forgás tengelye a bal fejecsen halad át: a bal condylus e függőleges tengely körül forog, a jobb előre és hátra csúszkál. b) A tengely a jobb fejecsen halad keresztül, a jobb condylus „helyben forog”, a bal oldali előre-hátra mozog. c) A forgás tengelye az intercondylaris vonal szakaszfelező merőlegese: mindkét fejecs csúszkál, méghozzá azonos mértékben, de ellenkező irányban.

A rágóizmok

A m. temporalis és m. masseter eltávolítása után

A m. pterygoideus lateralis eltávolítása után


Jegyezzük meg: a rágóizmok harapásra valók! Csupán a m. pterygoideus lateralis játszik szerepet a száj nyitásának kezdeti szakaszában, ill. segíti a mandibulafejet és a discust a tuberculum articularéra húzni.

A száj nyitásában a gravitáción túl a nyelvcsont feletti és nyelvcsont alatti izmok játszanak szerepet.

Klinikai-radiológiai megfontolások


1. Discus „ficam”

2. Kétoldali és egyoldali állkapocs-ficam


Köszönöm a figyelmet!
- Slides: 26