Attitűdök – viselkedés – kognitív disszonancia Mikor kényszerülünk saját tetteink – attitűdjeink konzisztenciájának vizsgálatára?
Kognitív disszonancia keletkezésének alapesetei: 1. 2. Inkonzisztencia az attitűdök, gondolatok, meggyőződések között. A viselkedésünk ellentmond korábbi attitűdjeinknek (az én szempontjából releváns; az erkölcsi integritást kompromittálják) Festinger, Steele et al.
Kognitív disszonancia A kognitív disszonancia megjelenésének előfeltételei: l l Annak felismerése: az attitűd és a cselekedet közötti ellentmondásnak káros következményei vannak. Az egyén hajlandó felelősséget vállalni tetteiért (szabad akaratomból tettem, amit tettem). Fiziológiai arousalt kell átélni. Fel kell ismerni, hogy az ellentmondás okozza a kellemetlen érzést.
Kognitív disszonancia A kognitív disszonancia megoldásának módszerei: 1. Attitűdváltozás l l l Nincs elégséges külső ok (nincs jó okom rá) Az erőfeszítés igazolása (minél több energiát fektetünk be, annál inkább megkedveljük magát a tevékenységet). Az elhatározások igazolása (megerősítjük a választott alternatíva előnyeit, s lebecsüljük az elutasított alternatívákat). Csak alapos feldolgozás esetén jön létre tartós attitűd-változás! 2. Viselkedésváltozás