ARKADA LKLER ARKADA LKLER Arkadalk Tanm ve Hayatmzdaki

  • Slides: 7
Download presentation
ARKADAŞ İLİŞKİLERİ

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ Arkadaşlık: Tanımı ve Hayatımızdaki Yeri

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ Arkadaşlık: Tanımı ve Hayatımızdaki Yeri

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ Kökeni Nişanyan'a göre arkadaş Farsça / ﻫﻤپﺸﺖ hempuşt/ sözcüğünün literal çevirisidir. Lugat-i

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ Kökeni Nişanyan'a göre arkadaş Farsça / ﻫﻤپﺸﺖ hempuşt/ sözcüğünün literal çevirisidir. Lugat-i Remzi'ye göre hempuşt arkadaş ve yardımcı ve muavenet olandemektir. Bununla birlikte arkadaş kelimesi TDK Tarama Sözlüğü'nde kayıtlı olan ve bugün de arka çıkmak deyiminde kullandığımız arka zahîr, hâmi, yardımcı ile bağlantılı görünmektedir. Buna göre arkadaş birbirine arka (destek) olan insanları ifade etmek üzere arka isim köküne ortaklık bildiren +daş ekinin getirilmesiyle türetilmiştir.

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ ü Çocuk ya da yetişkin, her birey hayatında yakın bir arkadaşı hatta

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ ü Çocuk ya da yetişkin, her birey hayatında yakın bir arkadaşı hatta dostu olmasını istemektedir. Oyun çağından iş hayatına kadar bireyin kendini mutlu hissetmesi, yaptığı işe kendini verebilmesi, iç huzuru, başarısı birçok birey için sevdiği ve sevildiği arkadaşlara bağlanmaktadır. ü Okulu sevmeyen bir öğrenci, okula gitmesini arkadaş grubuna, ü İş yerinden, yöneticilerinden ya da maaşından memnun olmayan bir çalışanın iş yerinde kurduğu yakın dostluklara ya da arkadaşlıklara, ü Bir ev hanımının yaşadığı semti sevmemesine rağmen kurduğu güzel komşuluklardan ötürü orada var olmayı sürdürdüğüne dayandırabilmektedir.

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ Neden Arkadaşlıklar Bu Denli Önemlidir? ü Hayatımızda “belli rolleri”olan kişileri arkadaş olarak

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ Neden Arkadaşlıklar Bu Denli Önemlidir? ü Hayatımızda “belli rolleri”olan kişileri arkadaş olarak seçmekteyiz. Her bireyin aradığı arkadaşlık, ilişkiden ü sağladığı doyum değişmektedir. Başlıca nedenlerse; ü Objektif (nesnel) yorumu, eleştiriyi görebilme, ü Göremediğimiz sevgiyi, saygıyı, samimiyeti bulabilme, ü Motive eden, enerji veren, kişiliğimize-hayatımıza yapıcı olan.

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ ü İyi ya da kötü günümüzde destek görebileceğimiz, yardımını her daim hissedebildiğimiz,

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ ü İyi ya da kötü günümüzde destek görebileceğimiz, yardımını her daim hissedebildiğimiz, ü Başarılarımıza, mutluluğumuza, kararlarımıza destek veren, ü Aktivite (dinlenilen müzikler, hobiler, sinema, konser, tiyatro gibi etkinlikler vb. ) ortaklığını yakalayabildiğimiz, ü Sorunlarımıza farklı çözümler getirebilen, ufkumuzu açan, ü İhtiyaç duyduğumuz anlarda bize “rehber olan”