Angol Romantika s Kiemelked alakjai v Az angol

  • Slides: 16
Download presentation
Angol Romantika És Kiemelkedő alakjai

Angol Romantika És Kiemelkedő alakjai

v Az angol romantika minden törés és megszakítás nélkül növekszik ki a preromantikus kezdetekből,

v Az angol romantika minden törés és megszakítás nélkül növekszik ki a preromantikus kezdetekből, természet, a nép, a múlt XVIII. századi felfedezéséből. v a Az első nemzedék lelkesen fogadja a francia forradalmat, de hamar kiábrándult belőle. v A napóleoni háborúk felélesztik a nemzeti ellenállást, megteremtik az angol hazafias romantikát. v 1798 -ban jelent meg a Lírai balladák című – Wordsworth és Coleridge közös alkotásában készült – versgyűjtemény, melyet az angol romantika születési évének is tekinthetünk.

v Az angol irodalomban a későbbiekben a romantika két korszakra bontható v első generációja

v Az angol irodalomban a későbbiekben a romantika két korszakra bontható v első generációja az angol tavi költők: William Wordsworth és Samuel Taylor Coleridge nemzedéke v a második generáció Lord Gordon Byron, Walter Scott, John Keats, Percy Bysshe Shelley és Mary Shelley nevével fémjelezhető. v A voltaképpeni romantikus kor egyetlen angol költője sem tekintette önmagát romantikusnak. v A némethez hasonló egységes mozgalom nem volt. v Az angol romantika hagyományai továbbéltek a viktoriánus korban is, romantika és realizmus keveredik a Bronte-nővérek művészetében.

George Byron 1788. január 22. London 1824. április 19. Görögország

George Byron 1788. január 22. London 1824. április 19. Görögország

Gyermekkor és korai évek v Angol arisztokrata családból származott, apja nagy múltú, nagy tekintélyű

Gyermekkor és korai évek v Angol arisztokrata családból származott, apja nagy múltú, nagy tekintélyű főúri család sarja volt, azonban kártyás, részeges, szenvedélyes párbajozó. v Anyja skót kálvinista család lánya volt, aki miatt apja anglikán családja Byront és anyját elutasította. v Szülei viszonya, természetük összeférhetetlensége miatt nagyon korán megromlott, így apja elhagyta őket és Franciaországba ment. v Később amikor egy szabálytalannak minősülő, halálos kimenetelű párbaj miatt gyilkossággal vádolták, agyonlőtte magát.

Tanulmányai v Tanulmányait az Aberdeen Grammar School-ban kezdte, majd 1801 -ben a Harrow School-ba

Tanulmányai v Tanulmányait az Aberdeen Grammar School-ban kezdte, majd 1801 -ben a Harrow School-ba került, ahol egészen 1805 -ig maradt. v Ezekután a cambridgei Trinity College-ben tanult, ahol kitűnő minősítéssel végzett. v Első verseskötetei, a „Múlandó versek” címmel (1806), „A tétlenség órái” (1807) ezekben az években, diákkorában jelentek meg. v Miután visszatért Cambridgebe, megismerkedett John Cam Hobhouseal, a whiggizmus liberális képviselőjével. v 1808 -as év első felétől érzelmi és érzéki élete kalandossá vált, melynek következményeként megbetegedett.

v Byron már 1809 -ben keletkezett verseiben szembeszállt Wordsworth és Coleridge romantikájával, s a

v Byron már 1809 -ben keletkezett verseiben szembeszállt Wordsworth és Coleridge romantikájával, s a felvilágosodás klasszicizmusát vallta eszményképének. v A „byronizmus”, a byroni hős individualizmusa, bágyadt közönye, nemes gesztusai és embergyűlölete nemzedékeken keresztül a romantika legfőbb ismérve és vonzereje volt. v Első alkotói korszakát 1813 -15 -ben keletkezett keleti tárgyú költemények alkotják. v Ilyen költemények voltak „A gyaur” (1813), „Az abüdoszi menyasszony” (1813), „A kalóz” (1814), „Lara” (1814). v Ezután egy sor drámát és drámai költeményt írt: Manfred (1817), A chilloni fogoly (1816), Marino Faliero (1821) és a Kain (1821); ezek a művek az emberi szabadság, az egyéniség lázadásának dicsőítései voltak. v De írt politikai szatirákat is, mit „Az Ítélet látomása” (1822), „A bronzkor” (1823) majd megírta a nagy szatirikus verses regényét, a 16 énekből álló, befejezetlenül maradt „Don Juan”t (1819 -24).

Percy Bysshe Shelley (1792. augusztus 4. – 1822. július 8. )

Percy Bysshe Shelley (1792. augusztus 4. – 1822. július 8. )

Élete v v v Percy Bysshe Shelley 1792 -ben született az angliai Horsham-ban. Szülei,

Élete v v v Percy Bysshe Shelley 1792 -ben született az angliai Horsham-ban. Szülei, Elizabeth Pilfold és Timothy Shelley hét gyereket neveltek. Percy Bysshe Shelley a legidősebb volt a Shelley testvérek között. 1804 -ben Oxfordban tanult. Itt írta a Gothic Zastrozzi (1810) és a The Necessity of Atheism (Az ateizmus szükségszerűsége) (1811); műveket. Nemsokára a művek megjelenése után ateista nézetei miatt elbocsátották az egyetemről. Ezt követően Skóciába szökött egy Harriet Westbrook (1795 -1816) nevű nővel, akit később 1811. augusztus 28 -án feleségül vett. A házasságból két gyerek született: 1813 -ban egy Ianthe nevű lány és egy 1814 -ban született Charles nevű fiú. 1816 -ban Heriett, Shelley felesége, öngyilkos lett, Shelley viszont nem kapta meg a gyerekek feletti ügyeleti jogot, azonban mégis sikerült elrabolni a őket. 1818 -ban Mary-vel Olaszországba költöztek, itt született meg egyetlen életben maradt gyermekük, Percy Florence. Shelly sokat írt, ugyanakkor sokat hajózott Don Juan nevű hajóján. Egy ilyen hajózás során vesztette el életét is: 1822. július 8 -án egy Ariel nevű vitorláson, viharba keveredett másik három társával együtt.

v A költői fő műnek szánt, valóban nagy alkotás, a Prométheusz-dráma is csak az

v A költői fő műnek szánt, valóban nagy alkotás, a Prométheusz-dráma is csak az irodalmi ínyencek olvasmánya volt és maradt. v Aiszkhülosz klasszikus tragédiája, „A leláncolt Prométheusz" egy elveszett tetralógia megmaradt második részlete. v Tudjuk — ismerve a drámaköltő vázlatát —, hogy a harmadik részben az alvilágra kárhoztatott Prométheusz bölcsen kiegyezik Zeusszal úgy, hogy a főhatalom Zeuszé marad, de a tűz mégis az emberek boldogító tulajdonába kerül. v — Az anarchista Shelley már korábban is rossz véleménnyel volt Aiszkhüloszról is, hőséről is, hogy végül is kiegyezett a hatalommal. v Valójában Aiszkhülosz és Prométheusz okosabb, reálpolitikusabb, mint a gyakorlattól idegen, anarchista költő v. Aiszkhülosz nagyszerű alkotása magasztos, de reális tükrözése a politikai életnek. Shelley ennek ellendrámáját akarta megírni. v Ebben az egész világmindenség, a természet az e világra ítélt Prométheusz mellé áll. Megbuktatják az Olümposz urát és az alvilágba, vagyis a halálba küldött szabadsághős titán diadalmasan támad fel. v Ez se nem realitás, se nem dráma. v De gyönyörű olvasmány, ugyanúgy, mint költőjének szerelmi, mozgalmi és filozófiai költeményei.

John Keats (London, 1795. október 31. – Róma, 1821. február 23. ), a nagy

John Keats (London, 1795. október 31. – Róma, 1821. február 23. ), a nagy angol romantikus költők egyike, a "Szépség Költője. "

Élete v Polgári családból származott, 15 éves korában árva lett. v Patikusinasként dolgozott Edmondsban,

Élete v Polgári családból származott, 15 éves korában árva lett. v Patikusinasként dolgozott Edmondsban, majd 1815 től felcser volt Londonban. v 1817 -ben megjelent első verseskötete Versek címen. v 1818 -ban írta Endymion című szimbolikus elbeszélő költeményét, de értetlen fogadtatásban részesült. v Később megjelent műveit már kedvezőbb fogadtatásban részesítették, de súlyos beteg lett, és Rómába utazott gyógyulni. v Rómában hunyt el 26 éves korában.

v Keats 1814 elején, 19 évesen írja első versét, és két éven belül biztos

v Keats 1814 elején, 19 évesen írja első versét, és két éven belül biztos költői tudásról formaérzékenységről ad számot, amikor szonettet ír Homéroszról. v Állandóan tanul, Shakespeare-t, Miltont, Wordsworth-öt, Dantét olvas. 1818 -19 ben már hónapról hónapra alkotja a remekműveket. v Nagy intenzitással éli át a hétköznapokat is, érzékeny ember. Szinte állandóan úton van (utazik). Óriási szenvedéllyel gyűjt maga köré barátokat, általában végtelenül szerelmes. v Első kötetét 1817 -ben adta ki, senki nem figyelt oda rá. (Könyörtelen kritikával megítéli saját műveit, és másfajta versek írásába kezd. ) v Még 1817 -ben megírja első mitológiai tárgyú elbeszélő költeményét, a négyezer soros ENDÜMION-t v Elvonult a világtól egy szigetre (Wight szigete), és ott fogalmazta meg barátainak először a szépségről és a költészetről való esztétikai nézeteit. (Szerinte az a szép, ami igaz. ) v 18 éves öccse, Tom tüdőbajban meghal -- szinte a karjai kö 9 zött. Ezután írja az élet értelméről és a halálról elbeszélés-töredékét, a HÜPERION-t. Ezután egy középkori töredék következik Szt. Márkról, és egy középkori körülmények közé helyezett Rómeó és Júlia-történet (Szent Ágnes éje). Azután egy ballada egy középkori lovagról. v Ezután következtek az ódák, a szonettek, újabb elbeszélés, és egy teljes dráma: Hüperión bukása. v 1820 februárjában erős köhögés közben vér bukik fel a szájába. Tudja, hogy mit jelent ez. Mire utolsó kötete megjelent, melyet a kritika csak dicsérni tudott (egyébként 500 példányban jelent meg, és arra sem igen akadt vevő), már megírta a világtól való elbúcsúzásának ódáját: AZ ŐSZHÖZ. v 1822. február 23 -án hal meg. A római protestáns temetőben nyugszik.

Edgar Allan Poe (Boston, (Massachusetts állam), 1809. január 19. – Baltimore, (Maryland állam), 1849.

Edgar Allan Poe (Boston, (Massachusetts állam), 1809. január 19. – Baltimore, (Maryland állam), 1849. október 7. ) amerikai író, költő, novellista és kritikus volt, az amerikai romantika egyik legnagyobb alakja. Művei a detektívregény, a krimi és a sci-fi előfutárai Amerikában.

Élete v Edgar Allan Poe Bostonban, Massachusettsben skót-ír családba született. Édesanyja, Elizabeth Arnold Hopkins

Élete v Edgar Allan Poe Bostonban, Massachusettsben skót-ír családba született. Édesanyja, Elizabeth Arnold Hopkins Poe, és édesapja, David Poe, vándorszínészek voltak. v Édesapja 1810 -ben elhagyta a családot. v Édesanyja 1811 -ben tuberkulózisban meghalt, majd John Allan – egy gazdag richmond-i dohánytermesztő – fogadta örökbe. v Poe 1838 -ban kiadta az Arthur Gordon Pym, a tengerész c. regényét, amellyel kritikai sikereket ért el, majd a következő év nyarán a Burton's Gentleman's Magazine segédszerkesztője lett. Ezévben adta ki 2 kötetben Groteszk és arabeszk című novellagyűjteményét, amely – habár nem volt pénzügyileg sikeres – mégis az amerikai irodalom mérföldköve lett, olyan klasszikus történetekkel, mint az Usher-ház vége, A palackba zárt kézirat, Berenice, Ligeia és a William Wilson. v Otthagyta korábbi állását és még ugyanabban az évben a Graham's Magazine segédszerkesztője lett.

v 1842 -ben Poe alkoholista lett, mivel kiderült Virginiáról, hogy TBC-ben szenved. v Otthagyta

v 1842 -ben Poe alkoholista lett, mivel kiderült Virginiáról, hogy TBC-ben szenved. v Otthagyta a Graham's-t és visszatért New York-ba, majd az Evening Mirror-nál, később pedig a Broadway Journal-nál c. lapoknál dolgozott. v Ekkor találkozott és kötött örök barátságot Henry Wadsworth Longfellow-val. 1845, Január 29én jelent meg „A holló” (The Raven) című verse az Evening Mirror-ban, melyért 10 dollárt és világhírét kapta. v A Broadway Journal csődbe ment 1846 -ban és Poe Bronx-ba költözött, ahol rendszeresen beszélgetett a Fordham University jezsuita tanáraival és diákjaival egyaránt. v Az egyetem harangtornya ihlette A harangok – The Bells c. mű megírására. Akkori lakhelye ma emlékhelyként funkcionál. v Virginia 1847 -ben bekövetkezett halála után Sarah Helen Whitman-nek kezdett el udvarolni. Eljegyzésük felbontásáért Poe alkoholizmusa, féltékeny természete és Sarah anyjának mesterkedése volt a felelős. v Ezután visszatért Richmond-ba és udvarolni kezdett gyermekkori szerelmének, Sarah Elmira Royster-nek, aki ekkor már özvegy volt. v Halála v 1849. október 3 -án eszméletét vesztve találták meg Baltimore egyik utcáján, majd a Washington College Hospital-ba vitték, ahol október 7 -én hajnalban halt meg. v Poe sosem tudta elmondani hogyan került olyan siralmas állapotba és miért volt rajta más ruhája. v Többek szerint a Reynolds nevet emlegette kórházi napjai alatt, egyik tanítványa viszont Poe bácsikája nevét vélte hallani. Egyes források megemlítik, hogy utolsó szavai , , Istenem mentsd meg szegény lelkem" voltak. v Halálának oka vitatott, de egyik orvosa szerint az alkoholizmus következménye volt, habár ugyanez a doktor volt az alkohol ellen és írt könyvet Poe példájával, ezért későbbi kutatók megcáfolták ezt az álláspontot. v Dr. John Moran – aki Poe pszichológusa volt – kijelentette, hogy , , Poe testében nem találták alkohol nyomát és likőr szaga sem volt".