Analiza kljunih faktora unapreenja poslovanja i konkurentnosti preduzea

  • Slides: 19
Download presentation
Analiza ključnih faktora unapređenja poslovanja i konkurentnosti preduzeća u Srbiji Dajana Ercegovac

Analiza ključnih faktora unapređenja poslovanja i konkurentnosti preduzeća u Srbiji Dajana Ercegovac

Faktori unapređenja poslovanja i konkurentnosti domaćih preduzeća IZVOR: Doktorska disertacija Milena Cvjetković - Analiza

Faktori unapređenja poslovanja i konkurentnosti domaćih preduzeća IZVOR: Doktorska disertacija Milena Cvjetković - Analiza ključnih faktora unapređenja poslovanja i konkurentnosti preduzeća; Istraživanje je bilo sprovedeno tokom 2015. Podaci su prikupljeni elektronskim putem pomoću e-mail ankete i anketiranjem na terenu. Upitnik se sastojao iz nekoliko celina koje su bile analizirane: analiza opštih podataka preduzeća, analiza ocene nivoa poslovanja i konkurentnosti, analiza obuke i razvoja zaposlenih, implementacija standarda kvaliteta u poslovanju i analiza uticaja znanja i kvaliteta na poslovne performanse preduzeća.

Istraživanje je obuhvatilo 140 preduzeća koja posluju na teritoriji Republike Srbije. Najviše preduzeća bilo

Istraživanje je obuhvatilo 140 preduzeća koja posluju na teritoriji Republike Srbije. Najviše preduzeća bilo je zastupljeno iz Beograda 54, 3%, iz centralne Srbije učestvovalo je 26, 4%, dok je iz Vojvodine učestvovalo 19, 3% preduzeća. Kada je u pitanju vlasnička struktura preduzeća, brojnija su privatna preduzeća kojih je bilo 82, 1%, dok je državnih preduzeća bilo 17, 9%. Istraživanje je obuhvatilo preduzeća različitih veličina od kojih su najzastupljenija bila srednja preduzeća 32, 1%, nešto manje malih preduzeća 31, 4%, velikih preduzeća 29, 3% i mikro preduzeća 7, 1%. Anketirana su preduzeća koja posluju u različitim delatnostima, a najzastupljenije su sledeće delatnosti: 47, 1% prerađivačka industrija, 15, 7% građevinarstvo, 7, 9% saobraćaj i 5, 7% trgovina na veliko i malo.

Istraživanje je bilo usmereno na ispitivanje stavova i mišljenja rukovodilaca svih nivoa u domaćim

Istraživanje je bilo usmereno na ispitivanje stavova i mišljenja rukovodilaca svih nivoa u domaćim preduzećima, a učestvovalo je 77 ispitanika muškog pola, što iznosi 54, 3% i nešto manje ženskog pola 63, odnosno 45, 7%. Što se tiče stepena stručne spreme ispitanika, najviše njih ima visoko obrazovanje VII/1 - 51, 4%, zatim VII/2 - 14, 3, VI - 15%, a srednje obrazovanje IV -13, 6%. Istraživanje u radu ima cilj da se analiziraju faktori unapređenja poslovanja i konkurentnosti, kako bi se izdvojili ključni faktori unapređenja poslovanja i razvoja konkurentske sposobnosti preduzeća, kao i prepreke za njen razvoj. Kao najznačajniji faktori unapređenja poslovanja izdvojili su se: usavršavanje zaposlenih 23, 2%, unapređenje produktivnosti poslovanja 18, 2%, dok 15, 9% ispitanika smatra da je to primena sistema menadžmenta kvalitetom.

Kao ključne elemente razvoja konkurentske sposobnosti preduzeća ispitanici su izdvojili: permanentno usavršavanje znanja zaposlenih

Kao ključne elemente razvoja konkurentske sposobnosti preduzeća ispitanici su izdvojili: permanentno usavršavanje znanja zaposlenih i rukovodilaca 24, 1%, standardizacija kvaliteta poslovanja na bazi primene međunarodnih standarda 19, 6% i kupovina nove opreme i savremenih tehnologija njih 18, 3%. Kada je u pitanju analiza ključnih prepreka u razvoju konkurentnosti preduzeća, ono što su ispitanici naveli kao najznačajniji faktor je nedostatak finansijskog kapitala 19, 4%, zatim uticaj svetske ekonomske krize na poslovanje domaćih preduzeća 19, 1%, dok 16, 1% ispitanika smatra da je to poslovni ambijent koji nije dovoljno podsticajan za razvoj preduzetništva i strana ulaganja. Ograničavajući faktori razvoja konkurentnosti su: nedostatak znanja, zastarela oprema i tehnologija i neadekvatna primena savremenih metoda i tehnika menadžmenta.

Rezultati istraživanja stavova ispitanika ukazuju da su znanje i kvalitet ključni faktori razvoja. Razvoj

Rezultati istraživanja stavova ispitanika ukazuju da su znanje i kvalitet ključni faktori razvoja. Razvoj svesti i uključivanje svih zaposlenih u stvaranje kvaliteta i kontinuirano obučavanje i usavršavanje zaposlenih su najbitniji faktori koji su ispitanici izdvojili kao faktore koje je neophodno promeniti u poslovanju kako bi se unapredio konkurentski položaj preduzeća. Istraživanja sprovedena među hrvatskim preduzećima pokazuju da kod 55% preduzeća postoji godišnji program obrazovanja zaposlenih. Osim ova dva faktora, ispitanici su istakli i značaj promene u filozofiji i načinu poslovanja kao bitan preduslov unapređenja konkurentnosti domaćih preduzeća.

 Preduzeća prepoznaju produktivnost znanja kao faktor unapređenja poslovanja, a kako menadžment klasifikuje preduzeća

Preduzeća prepoznaju produktivnost znanja kao faktor unapređenja poslovanja, a kako menadžment klasifikuje preduzeća pokazuju sledeći podaci iz istraživanja: 43, 4% preduzeća sebe vidi kao organizaciju zasnovanu na znanju, 20% ispitaniika se prepoznaje kao organizacija koja stvara znanje, 24, 1% kao tradicionalnu organizaciju, dok se 12, 4% izjasnilo da su organizacije zasnovane na resursima. Iako jedan broj preduzeća radi na unapređenju znanja, veliki broj tradicionalnih preduzeća pokazuje da u Srbiji još uvek postoji nespremnost velikog broja preduzeća da ulažu u svoje zaposlene i da na tome grade svoju prednost na tržištu. Kada je u pitanju unapređenje znanja u preduzećima, u poslednjih godinu dana 56, 4% zaposlenih je bilo na usavršavanju u oblasti menadžmenta. Ohrabruje činjenica da je najveći broj zaposlenih bio na usavršavanju iz oblasti kvaliteta, koji se našao među najznačajnijim faktorima unapređenja konkurentnosti preduzeća.

Kao najčešće oblasti usavršavanja ispitanici su naveli: kvalitet - 29, 8%, upravljanje tehničkim sistemima

Kao najčešće oblasti usavršavanja ispitanici su naveli: kvalitet - 29, 8%, upravljanje tehničkim sistemima - 19, 3%, razvoj 13, 5%; poslovna komunikacija - 11, 7%, upravljanje ljudskim resursima - 9, 9% i marketing - 9, 4%. Kao najčešće vidove obuke i razvoja zaposlenih, ispitanici su naveli seminare, savetovanja i konferencije 36, 7%, zatim obrazovanje neophodno za sertifikate i licence 26, 6%, dok je najmanje zastupljeno formalno obrazovanje 14, 2%. Važnost kontinuiranog unapređenja i usavršavanja uvideli su i sami zaposleni, pa je samim tim, 22, 5% ispitanika navelo je samostalno učenje kao oblik obuke i razvoja zaposlenih. Na pitanje da li se u preduzeću kod zaposlenih razvija svest o postizanju kvaliteta kroz timski rad, njih 89, 3% je odgovorilo potvrdno, a 84, 3% je potvrdilo da se u njihovom preduzeću sprovodi program obuke i upoznavanja zaposlenih sa zahtevima standarda kvaliteta.

Jedan segment istraživanja bavio se implementacijom standarda kvaliteta, posebno ISO 9001. Standard ISO 9000

Jedan segment istraživanja bavio se implementacijom standarda kvaliteta, posebno ISO 9001. Standard ISO 9000 predstavlja seriju međunarodnih standarda čijom implementacijom preduzeće omoguvaća zadovoljenje zahteva korisnika, što doprinosi unapređenju poslovanja i sticanju konkurentske prednosti. Kada su u pitanju preduzeća sa sertifikatima u našoj zemlji, broj sertifikovanih preduzeća tokom 2014. godine bio je 2637, što je nešto više nego prethodne 2013. godine, kad je iznosio 2366, dok je najveći broj sertifikovanih preduzeća bio 2011. godine i iznosio je 3228 preduzeća. Od ukupnog broja anketiranih preduzeća njih 45, 7% poseduje jedan sertifikat, 25% poseduje dva sertifikata, 22, 1% tri sertifikata, dok 7, 1% preduzeća ima više od tri sertifikata.

Koristi od sertifikacije ISO 9001 koje su ispitanici naveli kao najzančajnije su: povećanje efikasnosti

Koristi od sertifikacije ISO 9001 koje su ispitanici naveli kao najzančajnije su: povećanje efikasnosti 16, 1%, 13, 7% ispitanika je naveo bolju kontrolu menadžmenta, 14, 8% njih smatra da je to povećanje kvaliteta proizvoda/usluga, 10, 2% smatra da je to unapređenje svesti o proceduralnim problemima i 9, 1% je naznačilo sledeće odgovore kao koristi od sertifikacije: poboljšanje odnosa sa korisnicima, povećanje zadovoljenja korisnika, poboljšan položaj na tržištu. Razlozi protiv sertifikacije standarda ISO 9001 uglavnom se odnose na suviše dokumentacije, visoke troškove implementacije i visoke troškove održavanja sistema nakon sertifikacije. Efekti primene standarda kvaliteta su: veća produktivnost i efikasnija realizacija proizvodnje, bolji kvalitet proizvoda i usluga, veći obim prodaje i bolji konkurentski položaj na tržištu.

 Iako najveći broj anketiranih preduzeća ima jedan standard, ispitanici su se na pitanje

Iako najveći broj anketiranih preduzeća ima jedan standard, ispitanici su se na pitanje da li je neophodno postojeći sistem u preduzeću nadograditi još nekim standardom, 67, 1% ispitanika se izjasnilo negativno, a 32, 9% smatra da je neophnodno postojeći sistem nadograditi. Segment istraživanja bio je usmeren i na analizu TQM koncepta u domaćim preduzećima, koliko su ispitanici upoznati sa njim i da li on uopšte postoji u poslovanju domaćih preduzeća. Kada je reč o elementima i strukturi TQM koncepta, istraživanje je pokazalo da većina ispitanika 59, 3% nije upoznato sa ovim konceptom, dok je 40, 7% odgovorilo potvrdno. Kada je reč o načinu na koji su se upoznali sa ovim konceptom, ispitanici su se uglavnom samostalo informisali o TQM konceptu putem časopisa, knjiga, interneta i drugih izvora 62, 1%, dok je svega 15, 2% navelo da je prisustvovalo obuci o TQM-u. Prema mišljenju ispitanika, najveći broj, čak 72, 9% smatra da ne postoje domaća preduzeća čije se poslovanje bazira na TQM konceptu, kao menadžment pristup za postizanje poslovne izvrsnosti, dok 27, 1% smatra da takva preduzeća postoje.

Poslovanje domaćih preduzeća mora da se zasniva na primeni savremenih metoda i tehnika menadžmenta

Poslovanje domaćih preduzeća mora da se zasniva na primeni savremenih metoda i tehnika menadžmenta koje podržavaju konkurentnost, fleksibilnost i inovativnost, kao i na kontinuiranom unapređenju znanja zaposlenih i njihovim uključivanjem u stvaranje kvaliteta. Konkurentnost preduzeća zavisi i od poslovnog ambijenta u kojem ona posluju, a preduzeća u Srbiji nemaju dovoljno podsticajan privredni ambijent. Srpski proizvodi zaostaju u konkurenstkoj bobri zbog nedovoljnog kvaliteta, visoke cene, neatraktivnog pakovanja i zastarele tehologije. Ključnu ulogu u unapređenju poslovnog ambijenta ima država, koja mora da privuče strani kapital i time pokuša da nadomesti najveću prepreku u razvoju konkurentnosti poslovanja preduzeća u Srbiji, odnosno nedostatak finansijskog kapitala.

Mere kojima država može da unapredi poslovni ambijent su: mere za privlačenje stranih direktnih

Mere kojima država može da unapredi poslovni ambijent su: mere za privlačenje stranih direktnih investicija, formiranje strateških partnerstava i nacionalnih i regionalnih klastera, uz mere podsticaja izvoza. Rezultati istraživanja potvrđuju sledeće hipoteze: - Neadekvatna primena savremenih metoda i tehnika menadžmenta prouzrokuju lošu konkurentsku sposobnost na međunarodnom tržištu. - Unapređenjem poslovnog ambijenta stvaraju se uslovi za razvoj konkurentnosti preduzeća i jačanje položaja na globalnom tržištu. - Spremnost preduzeća da ulaže u znanje i prepoznaje značaj obuke i razvoja zaposlenih omogućiće unapređenje kvaliteta poslovanja. - Unapređenjem kvaliteta, razvojem svesti i uključivanjem svih zaposlenih u postizanje kvaliteta obezbeđuje se veći nivo poslovanja i konkurentnosti preduzeća.

Preduzeća u Srbiji prepoznaju značaj znanja i kvaliteta u poslovanju, mada još uvek nedovoljno

Preduzeća u Srbiji prepoznaju značaj znanja i kvaliteta u poslovanju, mada još uvek nedovoljno rade na njihovom unapređenju. Sama implementacija sistema kvaliteta u preduzeće, a da se suštinski ne promeni ništa u filozofiji i načinu poslovanja, neće dovesti do pozitivnih efekata. Promene svesti kod zaposlenih i njihovo uključivanje u sprovođenje kvaliteta kroz timski rad, treba da bude osnova za uspešnu implementaciju sitema kvaliteta. Domaća preduzeća moraju da shvate značaj ljudskog faktora, kao bazičnog potencijala preduzeća i da kontinuirano rade na njegovom obučavanju i usavršavanju. Koristi od implementacije sistema kvaliteta su svakako značajne, ali bi rezultati bili mnogo veći u pogledu poboljšanja performansi i tržišne pozicije preduzeća, da postoji veća motivisanost i uključenost zaposlenih u njegovu realizaciju.

Razvoj svesti o postizanju kvaliteta u domaćim preduzećima i promene u načinu i filozofiji

Razvoj svesti o postizanju kvaliteta u domaćim preduzećima i promene u načinu i filozofiji poslovanja predstavljaju sponu između znanja i kvaliteta kao dva suštinska izvorišta konkurentske prednosti i unapređenja poslovanja. Samo adekvatnom obukom i edukacijom o kvalitetu, promenom dosadašnjeg načina poslovanja i prihvatanjem timskog rada kao osnove za postizanje kvaliteta, domaća preduzeća će postići pravi efekat implementacije sistema kvaliteta, čime će obezbediti veći nivo konkurentnosti. Na osnovu rezultata istraživanja koji pokazuju trenutno stanje u domaćoj privredi, kreiran je model za unapređenje poslovanja i konkurentnosti domaćih preduzeća. Prezentovani model je procesnog karaktera i oslanja se na sledeće postulate koji uslovljavaju poslovnu izvrsnost: fokus na kupca, razvoj i uključivanje zaposlenih, kontinuirano učenje, inovacije i poboljšanje, menadžment kvalitetom i razvoj partnerstva.

Model podrazumeva unapređenje sledećih faktora poslovanja preduzeća: - znanje (ljudski kapital), - upravljanje kvalitetom,

Model podrazumeva unapređenje sledećih faktora poslovanja preduzeća: - znanje (ljudski kapital), - upravljanje kvalitetom, - savremene metode i tehnike menadžmenta, - unapređenje produktivnosti poslovanja, - marketing koncept. Poseban akcenat se stavlja na sledeće faktore: - obučavanje i usavršavanje zaposlenih, - uvođenje sistema kvaliteta u poslovanje, - promenu načina i filozofije poslovanja, - razvoj svesti i uključivanje svih zaposlenih u stvaranje kvaliteta.

Unapređenje kvaliteta posmatra se kroz sledeće aspekte: - standardizacija poslovanja, - integrisan sistem menadžmenta,

Unapređenje kvaliteta posmatra se kroz sledeće aspekte: - standardizacija poslovanja, - integrisan sistem menadžmenta, - TQM koncept. Model uključuje niz mera i reformi od strane države, koje bi obezbedile: - kvalitetnu obrazovnu strukturu (unapređenje obrazovnog sistema i razvoj saradnje obrazovnih institucija i preduzeća), - povoljan i podsticajan poslovni ambijent (potrebno je podsticati izvoznu orijentisanost privrede, strateška partnerstva, strane direktne investicije i formiranje klastera). Kvalitetna obrazovna struktura obezbeđuje stručan kadar, čime se utiče na unapređenje kvaliteta poslovanja, dok unapređenje poslovnog ambijenta dovodi do boljih uslova poslovanja preduzeća, a samim tim i jačanja konkurentskog položaja na tržištu.

Pored faktora unapređenja poslovanja, model prikazuje i ograničavajuće faktore čiji bi se uticaj smanjio

Pored faktora unapređenja poslovanja, model prikazuje i ograničavajuće faktore čiji bi se uticaj smanjio adekvatnim merama i poboljšanjima. Ograničavajući faktori unapređenja poslovanja i konkurentnosti domaćih preduzeća u prikazanom modelu su: - nedostatak znanja, - nedostatak finansijskog kapitala, - zastarela oprema i tehnologija, - nedovoljno podsticajan poslovni ambijent. Unapređenjem kvaliteta poslovanja pobljašava se konkurentnost preduzeća na tržištu, ali i sa jačanjem konkurentske pozicije stvaraju se uslovi za dalje unapređenje poslovanja. Unapređenjem kvaliteta poslovanja, podsticajnim merama od strane države i unapređenjem ključnih faktora poslovanja, dobijamo preduzeće zasnovano na znanju sa visokim poslovnim performansama. Poslovanjem takvih preduzeća obezbeđuje se rast i razvoj privrede, što utiče na unapređenje konkurentnosti nacionalne ekonomije.

HVALA NA PAŽNJI! Dajana Ercegovac

HVALA NA PAŽNJI! Dajana Ercegovac