ALKALOIDY Vypracovali Zuzana ofkov Klaudia Adlerov Strun charakteristika

  • Slides: 12
Download presentation
ALKALOIDY Vypracovali: Zuzana Žofčáková Klaudia Adlerová

ALKALOIDY Vypracovali: Zuzana Žofčáková Klaudia Adlerová

Stručná charakteristika alkaloidov �Sú heterocyklické dusíkaté zlúčeniny zásaditého charakteru �Sú kvapalné , vo výnimkách

Stručná charakteristika alkaloidov �Sú heterocyklické dusíkaté zlúčeniny zásaditého charakteru �Sú kvapalné , vo výnimkách kryštalické látky, ktoré sú málo rozpustné vo vode �Najčastejšie sú rastinného pôvodu, ale je možné ich nájsť aj v živočíšnych telách

Príprava a použitie �Pripravujú sa syntézou alebo extrakciou z rastlín �Využívajú sa v poľnohospodárstve,

Príprava a použitie �Pripravujú sa syntézou alebo extrakciou z rastlín �Využívajú sa v poľnohospodárstve, lekárnictve a v potravinárskom priemysle �V minulosti sa alkaloidy používali pri bojových hrách, v šamanstve, v liečiteľstve.

Účinky na organizmus � Ich fyziologické účinky sú známe už oddávna � V správnych

Účinky na organizmus � Ich fyziologické účinky sú známe už oddávna � V správnych dávkach tieto látky pôsobia ako lieky � Pri zvýšených dávkach sa môžu u človeka dostaviť pocity ľahostajnosti, bezstarostnosti, znecitlivenie, poruchy rovnováhy, chlad, agresivita, pri vysokých dávkach može dojsť k otrave a nakoniec k smrti. � Alkaloidy sú návykové látky-ľudia sa často po ich užití stávajú závislí-stávajú sa narkomanmi

Fotografie ZDRAVÝ ČLOVEK NARKOMAN

Fotografie ZDRAVÝ ČLOVEK NARKOMAN

Najvýznamnejšie alkaloidy KOFEÍN Pochádza zo semien kávovníka, má povzbudzujúce účinky na centrálnu nervovú sústavu,

Najvýznamnejšie alkaloidy KOFEÍN Pochádza zo semien kávovníka, má povzbudzujúce účinky na centrálnu nervovú sústavu, vedľajším účinkom je dehydratácia a zvýšenie krvného tlaku človek sa postupne na ňom može stať závislým. NIKOTÍN Vyrába sa z tabakových listov=> tabakové výrobky. Je návykový. Nepriaznivé účinkyzvyšuje krvný tlak, zapríčiňuje problémy s dýchaním a tiež rakovinu pľúc (splané splodiny).

ATROPÍN Obsahujú ho všetky ľuľkovité rastliny. Po užití sa prejavuje celkovým nepokojom, čulosťou, dynamickým

ATROPÍN Obsahujú ho všetky ľuľkovité rastliny. Po užití sa prejavuje celkovým nepokojom, čulosťou, dynamickým myslením a divokou gestikuláciou. Človek nedokáže svoje pohybové aktivity koordinovať. Veľké využitie má v očnom lekárstve (rozširovanie zreničiek). KOKAÍN Nachádza sa v listoch koky. Vačšinou tvorí biele kryštáliky, ktoré sú málo rozpustné vo vode, ale dobre rozpustné v alkohole. Je veľmi návykový. Narkomani ho „šňupajú“ nosom. Zažívajú pocit eufórie, pocit nasýtenia, telesnej výkonnosti. Po istom čase človek pociťuje strach. Užívanie tejto drogy má vplyv na krvný tlak, frekvenciu srdca, brzdí receptory bolesti, bolesť hlavy. V lekárstve sa používa ako lokálne anestetikum.

ÓPIUM Nachádza sa v šťave z makovíc. Je čiastočne rozpustný vo vode. Typickým príznakom

ÓPIUM Nachádza sa v šťave z makovíc. Je čiastočne rozpustný vo vode. Typickým príznakom opojenia drogou ópium sú letargické stavy spojené s halucináciami. V tele dochádza k poklesu frekvencie srdca, dochádza k zvýšenému poteniu, bolestiam hlavy, svrbeniu pokožky. Človeku sa výrazne zúžia zreničky. Ópium sa fajčí. MORFÍN Najznámejší ópiový alkaloid. Je biela až žltá kryštalická látka, ktorá u človeka potláča vnímanie bolesti, tlmí dráždivosť dýchacieho centra, vyvoláva eufóriu. Účinky na telo sú podobné jako pri ópiu. Morfín je návykový. Zvyčajne sa aplikuje injekčnou striekačkou.

�Tieto alkaloidy poznáme asi všetci. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, aké zničujúce účinky na

�Tieto alkaloidy poznáme asi všetci. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, aké zničujúce účinky na telo môžu mať tieto látky. �Vačšina mladých ním prepadne vo veku od 14 do 17 rokov. �Ľudia začnú s drogami v niektorých prípadoch kvôli stresu, iní zasa kvôli „frajerine“. �Na nasledujúcej strane si môzete pozrieť fotografie ľudí, ktorí drogám prepadli.

· Hviezdne nebo (minulosť) JIMI HENDRIX JIM MORRISON

· Hviezdne nebo (minulosť) JIMI HENDRIX JIM MORRISON

Hviezdne nebo (súčasnosť) KATE MOSS AMY WINEHOUSE

Hviezdne nebo (súčasnosť) KATE MOSS AMY WINEHOUSE

ĎAKUJEME ZA VAŠU POZORNOSŤ

ĎAKUJEME ZA VAŠU POZORNOSŤ