Aktivni mreni ureaji Lazi Marko i ore Joki

  • Slides: 24
Download presentation
Aktivni mrežni uređaji Lazić Marko i Đorđe Jokić

Aktivni mrežni uređaji Lazić Marko i Đorđe Jokić

Uvod o Aktivnu komunikacijsku opremu sačinjavaju uređaju koji koriste izvor električne energije i koji

Uvod o Aktivnu komunikacijsku opremu sačinjavaju uređaju koji koriste izvor električne energije i koji omogućavaju aktivno upravljanje mrežnim protokom. o Zajednicko za sve aktivne mrežne uređaje je to da svi imaju procesor i memoriju o Aktivna oprema se sastoji od računara i servera koji započinju protok, preklopnika (switch) i usmerivača (router) koji usmeravaju protok od izvora do odredišta.

HUB o Hab spada u kategoriju zastarelih uređaja koji ima vrlo jednostavnu ulogu a

HUB o Hab spada u kategoriju zastarelih uređaja koji ima vrlo jednostavnu ulogu a to je da, kao obično čvorište, sve što stigne od podataka na jedan od njegovih konektora (portova) prosledi svima (samo pojačano i očišćeno od šumova, tj. regenerisano) Ovi uređaji nisu više u upotrebi, osim u laboratorijskim uslovima gde ova njihova osobina dolazi do izražaja kada treba nadgledati saobraćaj na mreži. o Namenjeni su najčešće za brzine mrežnog saobraćaja do 10 Mbps.

Habovi mogu biti aktivni, pasivni i hibridni. o Aktivni habovi regenerišu i opet šalju

Habovi mogu biti aktivni, pasivni i hibridni. o Aktivni habovi regenerišu i opet šalju signale kao što to rade ripiteri. o Pasivni habovi su razvodne kutije za ožičenje ili priključni blokovi. Signal samo prolazi kroz razvodnu kutiju i za ovakve habove nije neophodno priključenje na strujnu mrežu. o Hibridni habovi podržavaju realizaciju mreže sa više različitih tipova kablova.

Hab sa 4 porta

Hab sa 4 porta

Ripiter o Ripiter je elektronski uređaj koji prima signal i reemitujega na viši nivo

Ripiter o Ripiter je elektronski uređaj koji prima signal i reemitujega na viši nivo ili na veću snagu tako da signal pokriva veću razdaljinu. o Ripiter ne vrši nikakvu obradu signala vec im je osnovna uloga da obnavlaju signal.

o Termin , , ripite” se pojavljuje u telegrafiji i kod elektromehaničkih uređaja koje

o Termin , , ripite” se pojavljuje u telegrafiji i kod elektromehaničkih uređaja koje koristi vojska za regeneraciju signal telegraf. Kasnije se ovaj termin upotrebljava u telefoniji i za prenos podataka

Mrežni most(Bridge) o To je uređaj koji povezuje udaljene mrežne segmente. o Izgled je

Mrežni most(Bridge) o To je uređaj koji povezuje udaljene mrežne segmente. o Izgled je sličan ripiteru, a funkcijonalno ima sve sobine ripitera uz dodatak nekoliko novih vrlo značajnih.

o Most proverava sadržaj zaglavlja primljenog okvira podatak da bi saznao MAC adresu izvora

o Most proverava sadržaj zaglavlja primljenog okvira podatak da bi saznao MAC adresu izvora i odredišta. Na osnovu toga, on formira tabelu MAC adrese za svaki port. o Kada dobije broadcast paket mrežni most ga samo prosleđuje i ne pamti MAC adresu iz njegovog zaglavlja.

Ruter o Ruter prestavlja tehnički najsavršenije rešenje u mreži. o Ruteri služe za usmeravanje

Ruter o Ruter prestavlja tehnički najsavršenije rešenje u mreži. o Ruteri služe za usmeravanje protoka prema logičkim adresama (IP adrese). o Ruteri mogu imati više različitih vrsta portova. Najčešće su to ethernet portovi namjenjeni za komunikaciju sa lokalnim mrežama (LAN) i serijski portovi za komunikaciju sa udaljenim mrežama (WAN). Ruteri međusobno razmjenjuju informacije o dostupnim mrežama.

Tipovi rutera: o Softverski ruteri o Hardverski ruteri o Ruteri kod internet provajdera o

Tipovi rutera: o Softverski ruteri o Hardverski ruteri o Ruteri kod internet provajdera o Korporacijski ruteri o Kucni ruteri za male kancelariske mreže

Softverski ruter o Na serverima opremljenim serverskim operativnim sistemom koji imaju barem dva mrežna

Softverski ruter o Na serverima opremljenim serverskim operativnim sistemom koji imaju barem dva mrežna priključka moguće je instalirati ruteski softver. Tada će taj server određivati kuda paketi sa tih podmreža idu dalje. o Na primer na Windows 2000 serveru moguće je pokrenuti Routing and Remote Access ruter.

Princip rada rutera o Iz zaglavlja primljenog paketa ruter pročita odredišnu IP adresu i

Princip rada rutera o Iz zaglavlja primljenog paketa ruter pročita odredišnu IP adresu i uporede je sa zapisom unutar svojih tabela rutiranja (routing tabel). Tabela rutiranja u račuarskim mrežama je datoteka smeštena u RAM rutera koji sadrži informacije o topologije mreže u njegovoj okolini. o Ako pronađu odgovarajući zapis, takav paket prosljeđuju prema izlaznom portu na kojemu se nalazi dostupna odredišna mreža.

Switch o Njihova je uloga da regulišu saobraćaj na mreži. o Svič služi za

Switch o Njihova je uloga da regulišu saobraćaj na mreži. o Svič služi za povezivanje dva računara unutar iste mreže (LAN-a) ili za povezivanje računara i rutera za promet koji je namenjen drugim mrežama. o Svič povezuje parove koji komuniciraju na osnovu njihove fizičke adrese (MAC –Media Access Control adresa). Switch omogućuje komunikaciju više parova istovremeno. Primljeni promet na jednom portu prebacuje samo na jedan odgovarajući izlazni port (prema odredišnoj MAC adresi). Postoje različiti tipovi switcheva koji mogu imati i dodatne funkcionalnosti (npr. usmeravanje prometa po logičkim IP adresama).

Gateway o U računarskim mrežama i telekomutikacijama gateway uređaj (ruter ili proxy server-server posrednik)

Gateway o U računarskim mrežama i telekomutikacijama gateway uređaj (ruter ili proxy server-server posrednik) za povezvivanje sa drugom mrežom koja koristi različiti protokol. o Gateway mora da pripad istoj podmreži kao i računar.

Proxy srver o Proxy serevr je server koji drugim računarima omogućava posrdan pristup sadržajima

Proxy srver o Proxy serevr je server koji drugim računarima omogućava posrdan pristup sadržajima na internetu. U prevodu engleski pojam proxy server znači server posrednik. o Proxy serveri doprinose poboljšanju Web performansi tako što skladište kopije Web stranica koje se često koriste. Kada pregledač zahteva Web stranicu koja je uskladištena u okviru kolekcije proxy servera (njegova keš memorija), nju obezbeđuje proxy server, što je brže od odlaska na Web. Proxy serveri doprinose i poboljšanju bezbednosti tako što filtriraju neke Web sadržaje i zlonamerni softver.

Bezbednosna barijera (Firewall) o Firewall je bezbednosni harverski ili softverski uređaj, najčešće smešten između

Bezbednosna barijera (Firewall) o Firewall je bezbednosni harverski ili softverski uređaj, najčešće smešten između lokalne mreže i javne mreže, čija je namena da štiti podatke u mreži od neautorizovanih korisnika. o Vrlo često ne moraju svi korisnici u LAN-u da imaju jednaka prava pristupa mreži. Postavljanjem firewall uređaja između dva ili više mrežnih segmenta mogu se kontrolisati i prava pristupa pojedinih korisnika pojedinim delovima mreže.

o Firewall može biti softverski ili hardverski. Osnvna prednost hardverskih firewall-ova je brzina rad

o Firewall može biti softverski ili hardverski. Osnvna prednost hardverskih firewall-ova je brzina rad i realizacija na specijalizovanom namenskom operativnom sistemu sto ga čini neranjivijim na tom nivou. o Osnovna prednost softverskog firewall-а је proširivost. Proširivost u ovom slučaju prstavlja mogućnost proširenja skupa parametra paketa koji se mogu uzti u obzir pre donošenja odluke šta će se sa njima uraditi.

Firewall je odgovoran za više važnih stvari u okviru jednog informacionog sistema: o Implementira

Firewall je odgovoran za više važnih stvari u okviru jednog informacionog sistema: o Implementira bezbednosnu politiku. o Beleži sumnjive događaje. o Upozorava administratora na pokušaje napada i pokušaje kompromitovanja bezbednosne politike. o U nekim slučajevima obezbeđuje statistiku korišćenja.