Ady Endre szerelmi kltszete Ady Endre a XX

  • Slides: 4
Download presentation
Ady Endre szerelmi költészete Ady Endre a XX. század eleji magyar költészet központi alakja,

Ady Endre szerelmi költészete Ady Endre a XX. század eleji magyar költészet központi alakja, vezéregyénisége volt. Két kevésbé sikerült kötet után (Versek: 1899, Még egyszer 1903) az igazi áttörést az 1906 -os Új versek hozta meg költészetében. Ady 1903 -ban ismerkedett meg Diósyné Brüll Adéllal Nagyváradon. 1904 -ben Léda után megy Párizsba. Az ő hatására kezd franciául tanulni. Verseiben őt szólítja Lédának. Az Új versekben egy önálló ciklusban szerepelnek a hozzá írott versei (Léda asszony zsoltárai), a kapcsolat végét az Elbocsátó, szép üzenet című vers jelentette 1912 -ben. A XIX. században Petőfinél és Aranynál a szerelem a boldogságot, a családi békességet jelenti. Ezekben a versekben nem jelenik meg az erotika. Ez Vajda Jánosnál változik meg, nála a szerelem küzdelmes, a nőalakjai démoniak. Nála már az erotika is megjelenik. Adyra Vajda János költészete volt hatással. Nála is megjelenik az erotika. Ady Endre felesége később Boncza Berta lett, akit Csinszkának szólított.

HÉJA-NÁSZ AZ AVARON A versben ragadozó madarak jelképezik a szerelmes párt, Ady szerelmes verseiben

HÉJA-NÁSZ AZ AVARON A versben ragadozó madarak jelképezik a szerelmes párt, Ady szerelmes verseiben is újszerű szimbólumokat keres. A szerelmes viszonyt küzdelemként jeleníti meg a költő. A vers a nyárból az ősz felé halad, egyre intenzívebb mozgással: „útra kelünk - megyünk - szállunk - űzve szállunk” Az erotika és a halál dominál a versben. A szerelem a halálban teljesedik ki, amit egymásnak okoznak a szerelmesek Diósy Ödönné Aldél (Léda) „Egymás husába beletépünk S lehullunk az őszi avaron. ” A szerelem itt nem csak a boldogság, hanem a fájdalom, a szenvedés okozója is. Az Új versek kötetben jelent meg, ahol külön ciklus foglalkozik a szerelmes költeményeivel a Léda asszony zsoltárai.

Lédával a bálban • • Ebben a versben is újszerűen jelenik meg a szerelem.

Lédával a bálban • • Ebben a versben is újszerűen jelenik meg a szerelem. A lírai én és szerelme kitűnnek környezetükből: fekete ruhában vannak. Egyszerre különös és ijesztő a megjelenésük a bálon. A vers fő szervező eleme az ellentét: rózsakoszorús ifjak, leányok fekete pár; Parfümös, boldog, forró, ifju pára téli fagyos lehelet, síkoltó zene szélzúgás Az én menyasszonyom Ezt a verset Ady Lédával való megismerkedése előtt írta, de hangulatában és tartalmában előkészíti azokat. Provokáló vers, a nő mint utcalány jelenik meg benne. A magyar irodalomban Reviczky Gyulánál jelenik meg először ilyen alakban a nő (Perdita-ciklus) A szerelem szenvedélyesen jelenik meg, benne van a testiség és az erotika.

Elbocsátó, szép üzenet • • A Léda-szerelmet lezáró költemény. A versben Ady üzen Lédának,

Elbocsátó, szép üzenet • • A Léda-szerelmet lezáró költemény. A versben Ady üzen Lédának, hogy kapcsolatuk már régen megérett a szakításra. A versben egyoldalúnak tünteti fel a kapcsolatot, mintha Léda nem adott volna neki semmit. Ady megalázóan ír Lédáról, akinek egyetlen érdemének azt tartja, hogy szerelmes volt belé, ő általa vált valakivé. A vers hangneme gúnyos, szatirikus. Őrizem a szemed A Csinszka-szerelem verseiben az idősödő Ady már nem a küzdelmet, hanem a békességet és boldogságot keresi. Ezekben a versekben megjelenik a magánytól való félelem is. A versben a lírai én egy űzött vadhoz hasonlítja magát, aki a szerelménél találja megnyugvást.