ADVENT NOEL NCES DRT HAFTA ADVENT Advent Noeli

  • Slides: 11
Download presentation
ADVENT (NOEL ÖNCESİ DÖRT HAFTA)

ADVENT (NOEL ÖNCESİ DÖRT HAFTA)

ADVENT Advent Noel´i bekleme zamanıdır. � Bu yüzden Noel´den önceki dört haftaya «advent» denir.

ADVENT Advent Noel´i bekleme zamanıdır. � Bu yüzden Noel´den önceki dört haftaya «advent» denir. � Kelimenin asıl anlamı «geliş» yada «Tanrının gelişi» anlamına gelir. � İsa’nın 24 Aralıktaki doğumunun yaklaştığını sembolize eder. � Advent´de Noel´e hazırlık yapılır ve İsa´nın doğumu beklenir. � «Advent» kelimesi 4´üncü yüzyıldan bu yana kullanılmaktadır. �

ADVENT � Advent 30 Kasım'a en yakın pazar günü (27 Kasım ile 3 Aralık

ADVENT � Advent 30 Kasım'a en yakın pazar günü (27 Kasım ile 3 Aralık arası) başlayarak Noel arifesine kadar süren dört haftadır. � İlk Pazar kilise yılınıda belirler. � 2011 yılında Advent 27 Kasım denk düşer. � 2014 yılında, Advent 30 Kasıma denk düşer.

ADVENT´DE NELER OLUR � � Advent zamanında Noel bayramıyla ilgili kurabiyeler ve pastalar hazırlanır.

ADVENT´DE NELER OLUR � � Advent zamanında Noel bayramıyla ilgili kurabiyeler ve pastalar hazırlanır. Adete göre 7 çeşit kurabiye hazırlanır. Kurabiyeleri marketlerden de almak mümkündür. 7 farklı geleneksel kurabiyeler şunlardır: Sandkaker, pepperkaker, fattigmann, goro, berlinerkranser, krumkaker ve serinakaker. Noel hediyeleri alınır. Advent´de alışveriş merkezleri Pazar günleride açık olur. Noel pazarları kurulur. Buradan özel, el yapımı ve Noel´e dair hediyeler ve yiyecekler alınır.

ADVENT´DE NELER OLUR � � � Advent zamanında Noel bayramıyla ilgili kurabiye ve şekerlemer

ADVENT´DE NELER OLUR � � � Advent zamanında Noel bayramıyla ilgili kurabiye ve şekerlemer hazırlanır. Evin içi Noel bayramına ait dekorasyonla süslenir. Ailelerin bir çoğu dostlarını evlerine davet eder, ve onlara kurabiye ve tarçınlı sıcak şerbet sunar. Ayrıca Noel atölyelerinde ev yapımı süsler hazırlarlar. Okullar, çocuk yuvaları, spor kulüpleri ve dernekler Noel kutlamaları düzenlerler. Okul balosuda gelenek haline gelmiştir. Daha önce Noel kutlamaları Noel´den sonra gerçekleşirdi. Günümüzde ise kutlamar Advent´de yapılır hale geldi. Aile içi kutlamalar daha çok Noel´de gerçekleşir. Birçok insan Noel konserine giderler.

ADVENT´DE NELER OLUR � Geçmişte Advent ancak kiliselerde kutlanırdı. Bu gelenek ikinci Dünya Savaşına

ADVENT´DE NELER OLUR � Geçmişte Advent ancak kiliselerde kutlanırdı. Bu gelenek ikinci Dünya Savaşına kadar sürdü. � Son yıllarda evleri Noel süsleri, Advent çelengi, mumlar ve Advent takvimleriyle dekore etmek gelenek haline geldi. � Advent´de her Pazar bir mum yakılır. Advent dört hafta olduğundan toplam son Pazar toplam dört mum yakılır. � Advent şiileri okunur. � Ailelerin bir çoğu dört mumdan oluşan bir Advent çelengi hazırlar.

ADVENT TAKVİMİ � Geleneksel Advent takvimleri İskandinavyaya 1920 yıllarında Almanya'dan geldi. � Çocuklar için

ADVENT TAKVİMİ � Geleneksel Advent takvimleri İskandinavyaya 1920 yıllarında Almanya'dan geldi. � Çocuklar için 24 günden oluşan ve her gün bir kapısı açılan Advent takvimi hazırlanır veya satın alınır. Her kapının ardında minik bir hediye veya çikolata parçası bulunur. Bu tarz takvimler günümüzde yaygındır. Ayrıca küçük paketler eklemenmiş veya işlenmiş takvimler tercih edenlerde vardır. Son yıllarda internette dijital takvimler kullanmakta mümkündür. � �

ADVENT MUMLARI � Her Pazar bir mum yakmak gelenektendir. � Bu gelenek 100 yıldır

ADVENT MUMLARI � Her Pazar bir mum yakmak gelenektendir. � Bu gelenek 100 yıldır vardır. � Genel olarak mor renkli mumlar kullanılır. � Mor mumlar ve kurdeleler kilise yılını sembolize eder.

ADVENT ÇELENGİ VE ŞAMDANLAR � Advent çelengi veya şamdalarında dört mum dikmek mümkündür. �

ADVENT ÇELENGİ VE ŞAMDANLAR � Advent çelengi veya şamdalarında dört mum dikmek mümkündür. � Farklı tasarıma ve görünüme sahiptirler. Metal, seramik, ahşap, veya hamurdan yapılmış, vede kordele ve dikenli ağaç yapraklarıyla dekore edilmiştir. � Çelenkler ve şamdalarda Noel ağacı gibi Norveç'e Almayadan gelmiştir. � Advent şamdaları birçok evde bulunur. Her Pazar mum yapar ve şiirler, şarkılar ve ayetler okunur.

BİR ADVENT ŞİİRİ «ADVENT» av Inger Hagerup Så tenner vi et lys i kveld,

BİR ADVENT ŞİİRİ «ADVENT» av Inger Hagerup Så tenner vi et lys i kveld, vi tenner det for glede Det står og skinner for seg selv og oss som er tilstede Så tenner vi et lys i kveld, vi tenner det for glede Så tenner vi to lys i kveld, to lys for håp og glede De står og skinner for seg selv og oss som er tilstede Så tenner vi to lys i kveld, to lys for håp og glede Så tenner vi tre lys i kveld, for lengsel, håp og glede De står og skinner for seg selv og oss som er tilstede Så tenner vi tre lys i kveld for lengsel, håp og glede Vi tenner fire lys i kveld og lar dem brenne ned For lengsel, glede, håp og fred, men mest allikevel for fred på denne lille jord, hvor menneskene bor «ADVENT» Inger Hagerup´ten Bu akşam mutluluk için bir mum yaktık. Bizim için aydınlanıyor. Bu akşam mutluluk ve umut için iki mum yaktık. Bizim için aydınlanıyorlar. Bu akşam mutluluk, umut ve özlem için üç mum yaktık. Bizim için aydınlanıyorlar. Bu akşam dört mum yaktık. Eriyene kadar yanacaklar. Mutluluk, umut, özlem ve barış için. Ama en çokta dünyada barış için.

 «ADVENT» Inger Hagerup´ten � Yani biz bir mum Bu gece ışık, biz bu

«ADVENT» Inger Hagerup´ten � Yani biz bir mum Bu gece ışık, biz bu durur ve kendileri için parlar ve bu mevcut bizim için? Zevk için ışık? Yani biz bir mum Bu gece ışık, biz zevk için ışık � Bu yüzden akşamları iki mum, umut ve sevinç iki mum ışığı? Onlar durmak ve kendileri için ve mevcut bizim için parlayacak? Yani biz akşam iki mum, umut ve sevinç iki mum ışığı � Bu yüzden onlar durmak ve kendileri için ve mevcut bizim için parlayacak? Özlem, umut ve sevinç, akşam üç mum ışığı? Yani biz akşam özlem, umut ve sevinç içinde üç mum ışığı � Biz bu küçük toprak üzerinde, insanların yaşadığı? Barış için en zaten akşam dört mum ışığı ve onları özlemle, sevinç, umut ve barış için? Yakıp izin ama �