ADOBE ACROBAT Adobe firmas tarafndan gelitirilen pdf dosyalarn

  • Slides: 20
Download presentation
ADOBE ACROBAT Adobe firması tarafından geliştirilen, pdf dosyalarını okumaya yardımcı olan yazılımdır.

ADOBE ACROBAT Adobe firması tarafından geliştirilen, pdf dosyalarını okumaya yardımcı olan yazılımdır.

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) Günümüzde internet bağlantısı için kullanılan en popüler bağlantı tekniğidir.

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) Günümüzde internet bağlantısı için kullanılan en popüler bağlantı tekniğidir. Aynı hat üzerinden hem çağrı yapılmasını hem de internete erişimi sağlayan bağlantı yapısıdır. ADSL 2 ADSL’in geliştirilmiş halidir. Daha yüksek hızlardaki bağlantının, ADSL’e göre daha uzak mesafelere dağıtılmasına yardımcı olan bağlantı şeklidir.

AİLE KORUMA ŞİFRESİ İnternet sağlayıcıların kullanıcılarına sağladığı ebeveynlerin çocuklarının internet kullanımını takip edebilmelerine ve

AİLE KORUMA ŞİFRESİ İnternet sağlayıcıların kullanıcılarına sağladığı ebeveynlerin çocuklarının internet kullanımını takip edebilmelerine ve kısıtlamalar getirebilmelerine sağlayan programdır. ALAN ADI (DOMAIN ADI) Alan adı internet sitesini internet üzerinde tanımlayan ismidir, IP adresine alternatif olarak kullanılır.

ASCII (American Standart Code For Information Interchange) Harf, karakterleri vb. tanımlamak için evrensel olarak

ASCII (American Standart Code For Information Interchange) Harf, karakterleri vb. tanımlamak için evrensel olarak kullanılan sayılar kümesidir.

ATM (Asynchronous Transfer Mode) Veri iletimini 53 byte sabit büyüklükteki paketler halinde ileten bir

ATM (Asynchronous Transfer Mode) Veri iletimini 53 byte sabit büyüklükteki paketler halinde ileten bir ağ tekniğidir. BANNER Tanıtım veya reklam amacıyla hazırlanan, web sitelerinin veya gazetelerin alt veya üst kenarlarında yer alan iletişim öğesidir.

BBS (Bulletin Board System) Forum sitelerinin alt yapılarını oluşturan, diğer kullanıcılara mesaj bırakmak onlardan

BBS (Bulletin Board System) Forum sitelerinin alt yapılarını oluşturan, diğer kullanıcılara mesaj bırakmak onlardan mesaj almak ve dosya transferi yapmak için kullanılan yazılımdır. BIT Haberleşme ve programlamada en küçük bilgi depolama birimidir. Bilgisayarda 2 sayı tabanında ifade edilir.

BOUNCE Gönderilen e-postanın istenilen hedefe ulaşamayıp geri gelmesidir. BROWSER Web tarayıcısı, internet kullanıcılarının web

BOUNCE Gönderilen e-postanın istenilen hedefe ulaşamayıp geri gelmesidir. BROWSER Web tarayıcısı, internet kullanıcılarının web sayfalarına ulaşımını sağlayan uygulamadır. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer bu tarayıcıların en popüler olanlarıdır. COOKIE Ziyaret edilen internet siteleri tarafından bilgisayara geçici bir süreliğine yüklenen bir takım verilerin saklandığı dosyalar.

CSS (Cascading Style Sheets) HTML’e ek olarak internet sayfaları için Basamaklı Stil Şablonları ya

CSS (Cascading Style Sheets) HTML’e ek olarak internet sayfaları için Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları oluşturma olanağı veren, metin ve format biçimlendirme alanından fazladan olanaklar sunan bir web teknolojisidir. DNS (Domain Name System) IP adresleri numaralardan oluşur, bu yüzden hatırlanması ve yazımı kolay değildir. DNS, IP numaralarını kullanımı daha kolay olan yazı şeklindeki adreslere çeviren protokole verilen addır.

DOWNLOAD (İndirme) Uzak bir sunucudan bilgisayar ağlarını kullanarak yapılan veri aktarma işlemi. E-KİTAP Geleneksel

DOWNLOAD (İndirme) Uzak bir sunucudan bilgisayar ağlarını kullanarak yapılan veri aktarma işlemi. E-KİTAP Geleneksel kağıt kitaplardan farklı olarak elektronik ortamda kullanılmak üzere oluşturulan kitaplara verilen addır. E-TİCARET Mal ve hizmetlerin elektronik yollarla ticari edilmesidir. Herhangi bir ürünün üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağlarından faydalanılarak yapılmasıdır.

FİBER Fiberoptik, ışığı kendi boyunca yönlendirebilen plastik veya camdan üretilmiş kablolardır. Fiberoptikler veri iletimini

FİBER Fiberoptik, ışığı kendi boyunca yönlendirebilen plastik veya camdan üretilmiş kablolardır. Fiberoptikler veri iletimini ışıkla gerçekleştirebildikleri için uzun mesafelere daha hızlı ve yüksek kapasitelerde veri aktarımını mümkün kılmaktadırlar. Standart bakır tellerle 1020 Mbps arasında bağlantı hızlarına ulaşılabilirken, fiber internet bu değerlerin 100 katına kadar çıkabilmektedir. GIF (Graphics Interchange Format) Bilgisayar dünyasında kullanılan en yaygın resim saklama biçimlerden biri olan bu format, az çözünürlüklü animasyon klipleri için kullanılır.

HTML (Hyper Text Markup Language) Web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir.

HTML (Hyper Text Markup Language) Web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Tam bir programlama dili olmamakla beraber, bu dili yorumlayabilen programlar yazılabilir.

LAN (Local Area Network) Ev, okul gibi küçük bir alanda sunucu, kişisel bilgisayar, yazıcı

LAN (Local Area Network) Ev, okul gibi küçük bir alanda sunucu, kişisel bilgisayar, yazıcı gibi birimleri birbirine bağlayan yüksek veri aktarım hızına sahip bilgisayar ağıdır. METRO ETHERNET Genellikle kullanıcıları daha geniş servis ağlarına ve internete bağlamak için kullanılan Ethernet standardını temel alan bir şehir ağıdır. MODEM Verileri ses sinyallerine; ses sinyallerini verilere çevirerek bilgisayarların genel ağlarla bağlantısını sağlayan ağ elemanıdır.

PORTAL Canlı haberler, elektronik posta, alışveriş, çeşitli rehberler vb. pek çok içeriği bir arada

PORTAL Canlı haberler, elektronik posta, alışveriş, çeşitli rehberler vb. pek çok içeriği bir arada bulundurulan site. PPP (Sunucu) İnternete bağlanmada kullanılan bu yöntem iki nokta arasındaki bağlantıyı kurmaya yarar. ROBOT Web arama bilgisini, dizinlemek üzere bir arama alt yapısına veya hata ayıklamak için web birimlerine aktaran programlardır.

ROUTER Aynı ağ protokollerini kullanan iki bilgisayar ağı arasında data paketlerinin iletimini sağlayan ağ

ROUTER Aynı ağ protokollerini kullanan iki bilgisayar ağı arasında data paketlerinin iletimini sağlayan ağ protokolüdür. RSS Genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastler tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan bir web sayfası bildirimcisidir.

SERVER (Sunucu) Bilgisayar ağlarında genel kullanımına açık olan içerikleri barındıran ve bu içeriklerin diğer

SERVER (Sunucu) Bilgisayar ağlarında genel kullanımına açık olan içerikleri barındıran ve bu içeriklerin diğer ağ elemanlarıyla paylaşımına olanak sağlayan bilgisayar birimidir. SLIP (Service Line Internet Pool) PPP benzeri bir işleve sahip olan bu protokol belirli bir ağa, genellikle UNIX serverlara, sanki ağın bir kullanıcısıymış gibi bağlanmaya yarar.

SOSYAL AĞLAR Sanal ortamda sosyal iletişim kurmaya yarayan ağlara verilen genel isimdir. SPIDER Kullandıkları

SOSYAL AĞLAR Sanal ortamda sosyal iletişim kurmaya yarayan ağlara verilen genel isimdir. SPIDER Kullandıkları kompleks algoritmalarla web sayfalarının bir kısmını inceleyerek içlerindeki metinleri indekslemek için kullanılırlar.

SSL (Secure Socket Layer) Güvenli soket katmanı, internet üzerinden veri alışverişini güvenli hale getirmek

SSL (Secure Socket Layer) Güvenli soket katmanı, internet üzerinden veri alışverişini güvenli hale getirmek için tasarlanmış protokoldür. URL (Uniform Resource Locator) İnternette herhangi bir adres karşılık gelen standart formata uygun karakter dizisidir.

VDSL (Very High-bit-rate Digital Subscriber Line) ADSL’e çok benzeyen bu DSL teknolojisi daha yüksek

VDSL (Very High-bit-rate Digital Subscriber Line) ADSL’e çok benzeyen bu DSL teknolojisi daha yüksek hızlarda bağlantı sağlayan, gelişmekte olan bir teknolojidir. VDSL’in ADSL’e göre en önemli farkı daha dar mesafelerde hizmet verebilmesidir. VDSL 2 Standart VDSL sistemlerine göre uzun menzil performansı daha iyi olan, bakır kablo altyapısı üzerinden sağlanabilen bir geniş bant erişim teknolojisidir. VİRÜS Bilgisayar sistemlerine bulaşarak zarar veren kötü amaçlı yazılımlardır. Sistemlere bulaşmaları genellikle dosya aktarımı yoluyla gerçekleşmektedir.

WEB (World Wide Web / WWW) Dünya geneline yayılmış sunucular üzerinden kaynak paylaşımına olanak

WEB (World Wide Web / WWW) Dünya geneline yayılmış sunucular üzerinden kaynak paylaşımına olanak sağlayan bilgi ağının verilen isimdir. WEB SİTESİ Çoğunlukla HTML formatında yazılan, web tarayıcıları kullanılarak görüntülenebilinen sayfalardır.

WIKI GNU, Özgür Belgeleme Lisansı altında bireylerin web sayfaları oluşturmasına ve bu sayfalarda düzenlemeler

WIKI GNU, Özgür Belgeleme Lisansı altında bireylerin web sayfaları oluşturmasına ve bu sayfalarda düzenlemeler yapılmasına olanak sağlayan bir Web uygulamasıdır. WİFİ (Wireless Fidelty) IEEE 802. 11 protokolüne bağlı olarak belirli frekanslarda yayılan kızılötesi dalgalar üzerinden cihazların internete bağlanmasını sağlayan teknolojidir. ZIP Bir dosya biçimi olan bu format, kayıpsız dosya sıkıştırmayı mümkün kılar.