A trtnelem kezdete Trtnelem 5 osztly tanknyvhz FI5040105011

  • Slides: 22
Download presentation
A történelem kezdete Történelem 5. osztály tankönyvhöz FI-504010501/1 Készítette: Maczkó András Pécs TVT

A történelem kezdete Történelem 5. osztály tankönyvhöz FI-504010501/1 Készítette: Maczkó András Pécs TVT

Történelem forrásai Maczkó András Pécs 1. Mi a történelem? A múltbeli események tudományos ismerete

Történelem forrásai Maczkó András Pécs 1. Mi a történelem? A múltbeli események tudományos ismerete Kattintson a MUTAT gombra a megoldáshoz az ELREJT gombra a megoldás elrejtéséhez! 2. Melyek a történelem forrásai? Rendszerezze! Írja le a 2. vázlatpontba! Tárgyi emlékek Népszokások Szellemi hagyomány Írásos és képi emlékek 3. Oldja meg a következő feladatot! Kattintson! 4. Nézzen utána az interneten, hogy az emberiség történelmét milyen korokra osztjuk? Írja le az 1. vázlatpontba!

Történelem forrásai, segédtudományai Maczkó András Pécs 1. Keressen rá az interneten fogalmakra! Keressen egy

Történelem forrásai, segédtudományai Maczkó András Pécs 1. Keressen rá az interneten fogalmakra! Keressen egy rövid megfogalmazást rá! Kódex: Múzeum: Levéltár: 2. Nézze meg a kis rövidfilmet az építményekről, majd válaszoljon a kérdésre: Mely őskori építményeket mutatják be a kisfilmben! (internet szükséges)! Kattintson! 3. Mi segítheti a történészek munkáját? Olvassa el a szöveget, a segédtudományokat írja le a 3. vázlatpontba, majd oldja meg a hozzá tartozó feladatot! A történésznek több tudományág szakemberei lehetnek a segítségére. Az embertan az emberi faj tanulmányozását, az emberről szóló tudományt jelenti. A geológus a Föld felépítésével, szerkezetével, és történetével foglalkozó tudomány. A hagyományos életmódot folytató népcsoportok mindennapi tárgyait, művészetét (építészet, díszítőművészet, zene, tánc), valamint hagyománykincsüket felölelő jelenségek kutatása a néprajz kutatói foglalkoznak. A nyelvtudomány a nyelvi emlékek összegyűjtése révén a nyelv változásait, a beszéd kialakulását kutatja. A régész ásatásokkal a múlt tárgyi emlékei után kutat. A régi tárgyak rendbehozatala és állapotmegőrzése a feladata a restaurátornak. A történelem előtti életformák kutatásával foglalkozik a paleontológus, az őslénytan kutatója. Oldja meg a szöveghez tartozó feladatot! Kattintson a FELADAT gombra (internet szükséges) Feladat 4. A vázlatot írja le a füzetébe és segítségével próbálja a lecke tartalmát saját szavaival összefoglalni! Kattint!

Az ember származása Maczkó András Pécs 1. Olvassa el a szöveget és válaszolja meg

Az ember származása Maczkó András Pécs 1. Olvassa el a szöveget és válaszolja meg az első vázlatpontban az ember származásáról a két legismertebb elméletet? A történelem során az embert mindig is foglalkoztatta saját kialakulásának kérdése. A különböző kultúrák és vallások többféle elképzelést fogalmaztak meg erről. A legismertebb a keresztény kultúrában a Biblia, amely szerint a világot az Isten teremtette. Ma a legáltalánosabban elfogadott tudományos elmélet az evolúciós elmélet, amely szerint a természetben az élőlények egymással versengenek a fennmaradásért. A mai fajok ezen a módon alakultak ki, és az embernek és az emberszabású majmoknak közös őse lehetett. Az ember a gondolkodás, beszéd és a környezetátalakító munka révén emelkedett ki. 2. Rendezze sorba a következő feladatban, hogy a Biblia szerint Isten hogyan teremtette a világont! Kattintson a feladathoz! 3. A tankönyv 11. oldal térképe alapján a 2. vázlatpontba írja le az emberi rasszokat! A térkép segítségével fogalmazza meg hogyan népesítette be az ember a Földet! Térképért kattintson ide! 4. Rendezze helyes sorrendbe az emberi fejlődés egyes szakaszait, majd írja le a 3. vázlatpontba a helyes megoldást! Kattintson a feladathoz! 5. Párosítsa a történelmi korszakokat és társadalmi formákat, majd egészítse ki az előző óra 1. vázlatpontját a helyes megoldással! Kattintson a feladathoz!

Maczkó András Pécs Ősközösség TÖRZS Nemzetség Család Család Család Nemzetség Család 1. A szöveg

Maczkó András Pécs Ősközösség TÖRZS Nemzetség Család Család Család Nemzetség Család 1. A szöveg segítségével alakítsa ki a megfelelő halmazokat! Az emberi közösségek alapja a család és a több családból álló nemzetség lett. Az első közösségek nem is voltak nagyobbak húsz-harminc főnél. A közösségek tagjai megosztották egymás között a munkát, ez segítette a túlélésüket, amikor nagyon hideg volt az idő. A férfiak vadásztak és halásztak, így hússal és meleg állatbőrökkel is ellátták a közösséget. � A nők a gyerekeket nevelték, bogyókat, gyümölcsöket gyűjtögettek, megvarrták a prémekből a ruhákat, őrizték a tüzet. Az egyre népesebb közösségekből kialakultak a több nemzetségből álló törzsek, amelyek élén a főnök állt. Csa- Család Nemzetség Család Család

Ősközösség 1. Válaszoljon a kép alapján a kérdésekre! Maczkó András Pécs A: Hol laktak

Ősközösség 1. Válaszoljon a kép alapján a kérdésekre! Maczkó András Pécs A: Hol laktak az ősemberek? B: Miből készítették eszközeiket? C: Minek a felfedezése volt jelentős, mire használták? ? D: Hogyan gyújtottak tüzet? E: Mire vadásztak az ősemberek? F: Hol találtak jelentős barlangrajzokat?

Őskor - szerszámok Maczkó András Pécs 1. Hogyan, milyen technikával készíthette az ősember a

Őskor - szerszámok Maczkó András Pécs 1. Hogyan, milyen technikával készíthette az ősember a szerszámait? Válaszát írja az 1 a. vázlatpontba! 2. Milyen eszközöket használt, készített az ősember? Válaszát írja az 1. vázlatpontba!

Őskori művészet kezdetei 1. Milyen művészeti ágakra lát példát a képeken? Válaszát foglalja a

Őskori művészet kezdetei 1. Milyen művészeti ágakra lát példát a képeken? Válaszát foglalja a 2. vázlatpontba! 1. Jellemezze az őskori ember művészetét! Keressen rá az interneten a jellemzőkre! Rituális, vallási célzat Szellemek befolyásolása Elnagyolt ábrázolás Tipizálás, nem cél az egyéni jelleg Az ember a világ része – termékenység, vadászat ábrázolás Állatok ábrázolása Bálványok, ékszerek, amulettek Maczkó András Pécs

Élelemszerzés módja Maczkó András Pécs 1. Keresse meg a zsákmányoló és termelő ember fogalmát

Élelemszerzés módja Maczkó András Pécs 1. Keresse meg a zsákmányoló és termelő ember fogalmát a következő Fogalomtárban: http: //www. telekiblanka. hu/sites/default/files/tori/tortenelemfogalmak 9. pdf Zsákmányoló ember: az ember a természetben készen található javakat megszerzi és elfogyasztja Termelő ember: az ember tudatos tevékenysége, amellyel a természetben található javakat önmaga számára felhasználhatóvá teszi, s a természeti erőforrásokat a saját szolgálatába állítja. 2. Hogyan élt a zsákmányoló és termelő ember? Olvassa el a szöveget és fogalmazza meg a lényeget vázlatpontokba, és írja le az 3. a és a 3. b vázlatpont alá! Mit jelent a nemek szerinti munkamegosztás? A kőszerszámokat használó őskori emberek kis csoportokban éltek. Gyakran kellett vándorolniuk, hogy újabb gyümölcsöket, bogyókat és ehető növényeket találjanak. Ezért nem volt állandó lakóhelyük. Az általuk felkeresett barlangok egy része nem lakásként, hanem áldozati helyként szolgált. Az ember minden korban víz mellett szeretett letelepedni, márpedig a barlangok közelében nem biztos, hogy volt forrás. A víz a szomjúság csillapításán kívül élelemforrást is jelentett. A vadászat fejlesztette a férfiak tájékozódási képességét, a csoport szerveződését és a beszédet is. A nők a tábor körül gyűjtögettek, és magukkal vitték a gyermekeket is. Állandóan együtt voltak, ezért a beszédkészségük gyorsabban fejlődött. A hideg ellen állatbőrökből, fából és állatok csontjából sátrakat, kunyhókat építettek. A letelepült életmód annak a hatalmas változásnak a következménye, amelyet élelemtermelésnek nevezünk. Úgy tűnik, hogy ahol nagy számban éltek vadászható állatok és ehető növények, ott telepedtek le először az emberek, és falvakat, szentélyeket � építettek. Tartós anyagokból, fából és kövekből építették fel házaikat. A települések dombtetőre épültek, és volt, hogy földsánccal, palánkkal vették körül. Létrejöttek az első falvak.

Maczkó András Pécs Élelemszerzés módja - foglalkozások 1. Milyen foglalkozás révén szerezte az élelmet

Maczkó András Pécs Élelemszerzés módja - foglalkozások 1. Milyen foglalkozás révén szerezte az élelmet a zsákmányoló és termelő ember? Rendszerezze, és a megoldást írja le az 1. és 2. vázlatpontok alá! 1. Zsákmányoló ember földművelés vadászat gyűjtögetés kézművesség állattenyésztés halászat 2. Termelő ember Kérdések! 1. A kép alapján mesélje el, hogyan vadásztak, halásztak, mit gyűjtögettek? 2. Miből alakulhatott ki a földművelés és az állattenyésztés?

Időszámítás Maczkó András Pécs 1. Válaszoljon a kép alapján a kérdésekre! Válaszait az 1.

Időszámítás Maczkó András Pécs 1. Válaszoljon a kép alapján a kérdésekre! Válaszait az 1. vázlatpontba írja A: Mely égitestek mozgásának törvényszerűségeit használták fel az idő egységeinek kialakításához? B: Mit tekintünk egy évnek? C: Mit tekintünk egy hónapnak? D: Mit tekintünk egy napnak? E: Hogyan működik a vízóra és a napóra?

Időszámítás kezdetei Maczkó András Pécs 1. Rendezze, honnan számolták az egyes népek az időt!

Időszámítás kezdetei Maczkó András Pécs 1. Rendezze, honnan számolták az egyes népek az időt! Válaszait a 2. vázlatpontba írja! zsidók Mohamed futása fáraók uralkodása keresztények Jézus születése ókori Görögország iszlám ókori Egyiptom ókori Róma világ teremtése-Kr. e. 3761 első olimpiai játékok

Maczkó András Pécs Időszalag 1. Párosítsa a kérdés számához, hogy melyik betű jelzi az

Maczkó András Pécs Időszalag 1. Párosítsa a kérdés számához, hogy melyik betű jelzi az időszalagon! C 1000 A D F E 500 1. Keresztény időszámtás kezdete, Jézus születése 2. Krisztus születése előtt – Kr. e. 3. Krisztus születése után – Kr. u. 4. Első olimpiai játékok: Kr. e. 776 5. Róma hagyományok szerinti alapítása : Kr. e. 753 4. Mohamed futás: Kr. u. 622 1 500 B 1000

Maczkó András Pécs Időszalag 1. Olvassa el a szöveget, majd oldja meg a hozzá

Maczkó András Pécs Időszalag 1. Olvassa el a szöveget, majd oldja meg a hozzá tartozó feladatokat! Az éveket nagyobb csoportokba foglaljuk. Tíz év ad egy évtizedet, száz év egy évszázadot, ezer év egy évezredet. Az évszázadokat régebben római számokkal, ma inkább arab számokkal jelölik. Így pl. a 3. század 201 -től 300 -ig tartott. Ha bizonytalanabb volt, hogy az esemény hány éve is történt, használták még az emberöltő kifejezést is. Ez nagyjából harminc évet jelentett, vagyis száz év körülbelül három emberöltőnek felelt meg. A. Keresse meg a szövegben a fogalmat a példákhoz! C. Hány év telt el azóta? Hogyan számítjuk ki? • Például az 1001 – 2000 közötti időszak az évezred • Például a 2011 – 2020 közötti időszak az évtized • Például az 1001 – 1100 közötti időszak az évszázad B. Hányadik századot jelölik az évszámok! 1492 - 1640 - 476 - 1038 - 1848 - 2018 - Kr. e. 3761 Kr. u. 476 Kr. u. 1 Kr. u. 2018

Maczkó András Pécs Ókori Kelet – közös jellemzők 1. Olvassa el a szöveget, majd

Maczkó András Pécs Ókori Kelet – közös jellemzők 1. Olvassa el a szöveget, majd rendezze a fogalmakat ok-okozati összefüggésbe és írja le az 1. vázlatpontba! Az ősközösség felbomlásának menete vitatott, a lépések sorrendje bizonytalan, az okok és okozatok felcserélhetők. Fokozatosan alakult át az élelemtermelés kialakulásával és a letelepedéssel párhuzamosan. A termelőeszközök fejlődése lehetővé tette a felesleg kialakulását a termelésben. Az egyre szaporodó magántulajdonú értéktárgyak tehették szükségessé az egy helyben tartózkodást. A vagyoni differenciálódás, a termeléssel összefüggésben a munkák megszervezése hívta létre az első államokat. VIDEÓ magántulajdon vagyoni különbségek termelő eszközök fejlődése felesleg állam 2. Rendezze az ókori keleti államok közös jellemzőit a képekhez, majd írja le az 1. vázlatpontba! Mezopotámia Kína Egyiptom India Írás Város(államok) Öntözéses gazdálkodás Folyamok mentén Istenkirály

1. Mezopotámia Maczkó András Pécs Olvassa el a 6. lecke 1. fejezetét (tankönyv 23.

1. Mezopotámia Maczkó András Pécs Olvassa el a 6. lecke 1. fejezetét (tankönyv 23. oldal)! Válaszoljon a kérdésekre egy-két szóval, a válaszokat a 2. vázlatpontba írja le! Mi Mezopotámia szó jelentése? Mely folyók mentén alakult ki? Milyen módon művelték a földet? Mit használtak a házak építéséhez? Mit használtak rögzítőanyagként? Melyik volt a leghíresebb városa? 2. Rendezze az öntözéses földművelés építményeit a rajz egyes számaihoz! Mondja el saját szavaival hogyan folyt az öntözéses gazdálkodás ! zsilip öntözőcsatornák víztározó Vízemelő szerkezetek

1. Maczkó András Pécs Mezopotámia Olvassa el a 6. lecke 2 -3. fejezetét (tankönyv

1. Maczkó András Pécs Mezopotámia Olvassa el a 6. lecke 2 -3. fejezetét (tankönyv 24. oldal)! Rendezze a képekhez, hogy mi maradt ránk Mezopotámiából, a válaszokat a 3. vázlatpontba írja le! zikkurat kerék eke ékírás tégla Bábel tornya 60 -as számrendszer

Maczkó András Pécs Egyiptom 1. Olvassa el a 7. lecke 1. fejezetét (tankönyv 26.

Maczkó András Pécs Egyiptom 1. Olvassa el a 7. lecke 1. fejezetét (tankönyv 26. oldal)! Az olvasottak alapján oldja meg a feladatot! Majd válaszoljon a kérdésekre! A válaszait az 1. vázlatpontban fogalmazza meg! Feladat Megoldás Egyiptom folyója: Egyiptom részei és egyesítése: Földművelés módja: A gazdálkodás építményei: 2. Az ábra alapján válaszoljon a kérdésekre! A válaszait az 2. vázlatpontban fogalmazza meg! Hogy nevezik az Egyiptomi társadalom élén álló uralkodót? Kik tartoznak az államot vezető elők csoportjába? Kik alkotják a társadalom legnépesebb csoportját? Kik tartoznak ide? Hol alkalmaztak Egyiptomban rabszolgákat? Jelentős volt a munkájuk a gazdaságban? F E F = Fáraó E = Előkelők • hadvezérek • papság • hivatalnokok Közrendűek • kézművesek • kereskedők • földművelők • katonák R a b sz o l g á k Házi rabszolgatartás

Egyiptom 1. Keressen rá az interneten! Mi volt a következő istenek feladata? A válaszait

Egyiptom 1. Keressen rá az interneten! Mi volt a következő istenek feladata? A válaszait az 3. vázlatpontban fogalmazza meg! Ré Ozirisz Izisz Hórusz 2. Válaszoljon a videók alapján? A válaszait az 3. vázlatpontban fogalmazza meg! fáraó: piramis: múmia: szfinx: írás: tudományágak: Maczkó András Pécs

1. Bibliai történetek Olvassa el a 8. lecke olvasmánynak jelölt részeit (tankönyv 29. oldal)!

1. Bibliai történetek Olvassa el a 8. lecke olvasmánynak jelölt részeit (tankönyv 29. oldal)! Keresse meg a címet a képekhez, és írja le azokat az 1. vázlatpontba! Maczkó András Pécs

Maczkó András Pécs Kína 1. A videó bejátszás segítségével válaszoljon a kérdésekre? A válaszait

Maczkó András Pécs Kína 1. A videó bejátszás segítségével válaszoljon a kérdésekre? A válaszait az 1. vázlatpontban fogalmazza meg! Mely folyók mentén alakult ki az ókori Kína? Hogyan művelték a földet? Ki állt az állam élén? Honnan kapta Kína a nevét? Videó 2. Mit örököltünk az ókori Kínából? A válaszait az 1. vázlatpontban fogalmazza meg folytatólagosan! selyem iránytű papír kínai nagy fal mágnesesség porcelán puskapor cseréphadsereg

India 1. A videó bejátszás segítségével válaszoljon a kérdésekre? A válaszait az 2. vázlatpontban

India 1. A videó bejátszás segítségével válaszoljon a kérdésekre? A válaszait az 2. vázlatpontban fogalmazza meg! Mely folyók mentén alakult ki az ókori India? Mi jellemezte a gazdaságát? Mely népcsoport foglalta el Indiát Videó 2. Mit örököltünk az ókori Indiából? A válaszait az 2. vázlatpontban fogalmazza meg folytatólagosan! csatornázás fürdőszoba arab számok buddhizmus kasztrendszer lélekvándorlás