A hideg mrskelt v lvilga tajgk Oktatsi segdanyag

  • Slides: 20
Download presentation
A hideg mérsékelt öv élővilága, tajgák Oktatási segédanyag 7. osztályos biológia tantárgyhoz Készítette: Kispál

A hideg mérsékelt öv élővilága, tajgák Oktatási segédanyag 7. osztályos biológia tantárgyhoz Készítette: Kispál István múzeumpedagógus kispal. istvan@nhmus. hu

A mérsékelt éghajlati övezet sarkkörökhöz legközelebb eső területeit hideg mérsékelt övnek, idegen szóval boreális

A mérsékelt éghajlati övezet sarkkörökhöz legközelebb eső területeit hideg mérsékelt övnek, idegen szóval boreális övnek nevezzük. Elemezd az alábbi éghajlati diagramot! Melyek a főbb jellemzői? Ha összegyűjtötted a jellemzőit, kattintással ellenőrizheted magad. Az éghajlatot viszonylag kevés éves csapadék jellemzi. Ez csak az alacsony hőmérséklet, és a kevés párolgási, párologtatási veszteség miatt nem jelent folyamatos aszályt. A fagy csak négy hónapra enged szorításából, a növények csak ekkor képesek fotoszintézisre, csak e rövid időszak alatt növekedhetnek.

Ezt az éghajlatot csak olyan fák képesek elviselni, amelyek bírják a hosszantartó, kegyetlen hideget,

Ezt az éghajlatot csak olyan fák képesek elviselni, amelyek bírják a hosszantartó, kegyetlen hideget, és emellett elviselik az év nagy részében folyamatos vízhiányt. A növények ugyanis a vizet fagyott formában képtelenek felszívni. A fenyők azonban még ilyen zord körülmények között is életben maradnak. Ezért ők alkotják a Föld erdőállományának egyharmadát, amely egy széles övben húzódik körbe bolygónkon. Ennek az erdőtípusnak egy orosz eredetű neve is van: tajga. Megoldhatod az OFI-s munkafüzet 75. oldalának első feladatát.

Ha megnézed a Mozaikos tankönyvben lévő ábrát, azon láthatod, hogy a tajgát a szegényes

Ha megnézed a Mozaikos tankönyvben lévő ábrát, azon láthatod, hogy a tajgát a szegényes cserjeszint, és kiterjedt mohaszint jellemzi. Emellett a gombafajok nagy száma jellemzi a fenyőerdőket.

Ismered a fenyőket? Tedd próbára a tudásodat! https: //learningapps. org/watch? v=pykayx 8 e 320

Ismered a fenyőket? Tedd próbára a tudásodat! https: //learningapps. org/watch? v=pykayx 8 e 320 Közönséges lucfenyő (Picea abies) Európai vörösfenyő (Larix decidua) Havasi cirbolyafenyő (Pinus cembra)

A tajgaövezet jellegzetes cserjéi, félcserjéi az áfonyák, de hogy melyik hol él, miről ismered

A tajgaövezet jellegzetes cserjéi, félcserjéi az áfonyák, de hogy melyik hol él, miről ismered meg, és mire használjuk, azt a következő játékból tudhatod meg. Ha áfonyarajongó vagy, mint én, ne hagyd ki! Tudod ki volt Kékfogú Harald, ha nem, nézz utána! https: //learningapps. org/watch? v=ptm 2 vm 85 c 20

A fenyők mellett a tajga legjellegzetesebb fái a nyírfák. Több fajuk népesíti be ezt

A fenyők mellett a tajga legjellegzetesebb fái a nyírfák. Több fajuk népesíti be ezt a hatalmas területet. Papírnyír, bibircses nyír, molyhos nyír stb. Lombhullató fák, viszonylag kicsi, vékony, a fenyőkénél világosabb zöld levelekkel. Virágporuk és terméseik terjesztését a szélre bízzák. Megélnek a hideg mérsékelt öv gyenge minőségű talajain, és elviselik a gyakran szélsőséges éghajlati viszonyokat is. Viszonylag rövid életűek, egy 130 éves nyírfa már öregnek számít. Nyírfa törzse Nyírfa hajtása, levelei és virágzata Terméseik apró, világosbarna, csupasz szárnyas makkok (lependékek), melyek csak az érést követő év tavaszán hullanak le a megszáradt virágzati fellevelekkel együtt.

Nyíres nyáron Nyíres ősszel Oldd meg az OFI-s munkafüzet harmadik és negyedik feladatát!

Nyíres nyáron Nyíres ősszel Oldd meg az OFI-s munkafüzet harmadik és negyedik feladatát!

Menyétfélék északon A menyétfélék családja (Mustelidae) népes, fajokban gazdag rokonság. Több közülük az északi

Menyétfélék északon A menyétfélék családja (Mustelidae) népes, fajokban gazdag rokonság. Több közülük az északi erdőkben is otthonra talált. Most megismerhetsz négyet.

Eurázsiai menyét (Mustela nivalis): A legkisebb menyétféle, csak max. 250 g. A legfontosabb jellemzője

Eurázsiai menyét (Mustela nivalis): A legkisebb menyétféle, csak max. 250 g. A legfontosabb jellemzője a testhosszához képest rövid farka, ami a fej és a test együttes hosszának maximum 33 százaléka. A nyári bundájának felső része barna, míg a hasi oldala fehér. A kettő közti határvonal lehet gyakran hullámos és ritkábban egyenes is. Az északi állományok bundája télen kifehéredik, de a farok vége sohasem sötétbarna, vagy fekete. Annyira karcsú, hogy a pockokat is képes a járataikba követni. Délebbre, így hazánkban is előfordul.

Hermelin (Mustela erminea): A menyétnél nagyobb, bár a két faj mérete között van némi

Hermelin (Mustela erminea): A menyétnél nagyobb, bár a két faj mérete között van némi átfedés. A legfontosabb határozó bélyege, hogy a farka hossza a fej és a test együttes hosszának minimum a 35 százaléka. Nyári szőrzetének felső része barna, míg a hasi oldala fehér. A kettő közti határvonal egyenes. A farok vége általában sötétbarna, vagy fekete. Néha azonban alig sötétebb, mint az alapszín. Télen az északi állományok bundája kifehéredik, csak a farok vége marad sötét színű. Nálunk is él, de nálunk nem fehéredik ki télire. Régen a királyi palástokat a hermelin téli prémjéből varrták. Bécsben, a Habsburg család kincstárában láthatsz olyan császári palástokat, aminek a gallérján 12 -20 téli hermelin prém van. A Sarolta (sar-uldu) török erdetű név, azt jelenti: fehér hermelin. Az Árpád-korban az állat magyar neve „hölgy” volt. Lásd Hőgyész település nevében.

Coboly (Mustela zibellina): A mi nyusztunkkal nagyjából azonos méretű, tömege 900 -1800 g. Feje

Coboly (Mustela zibellina): A mi nyusztunkkal nagyjából azonos méretű, tömege 900 -1800 g. Feje megnyúltabb, fülei hosszabbak, farka valamelyest rövidebb a nyuszténál. Szőrméje viszont sokkal puhább, tömöttebb, selymesebb. Szinte kizárólag a tajgaövezet lakója. Szibéria kegyetlen hidege sem árt neki. A talajszinten, és a lombkoronában egyaránt vadászik. Régen Európa északi erdeiben is élt, de szőrméje miatt kipusztították. Gerincén hosszában sötétbarna sáv húzódik végig. Teljesen sötét színezetű egyedei is vannak.

Rozsomák (Gulo gulo): A legnagyobbra növő menyétféle, tömege a 30 kilogrammot is meghaladhatja. Torkosborz

Rozsomák (Gulo gulo): A legnagyobbra növő menyétféle, tömege a 30 kilogrammot is meghaladhatja. Torkosborz nevére annyiban szolgál rá, hogy ha teheti, annyit eszik, amennyit csak bír. Harapásának ereje figyelemre méltó. Ennek tudatában is van. Rendkívül bátor, emberi szemmel inkább vakmerő. Sokszor agresszív viselkedéssel pótolja nagyságbeli hiányosságát. Akár egy rénszarvast is képes leteríteni, de egy farkast már nem, egy pumát, vagy egy medvét meg pláne nem. Ellenben a medve néha megöl és elfogyaszt egy-egy rozsomákot. A legveszélyesebb ellenfele azonban a farkasfalka. Ott, ahol sok a farkas, a rozsomák megritkul. A hiúztól viszont elég gyakran elragadja zsákmányát. Mivel nagyon északon él, ezért életének nincs napi ritmusa.

A hideg mérsékelt öv lakói a Föld legnagyobb barnamedvéi is. Élőhelyük különleges adottságának köszönhetik

A hideg mérsékelt öv lakói a Föld legnagyobb barnamedvéi is. Élőhelyük különleges adottságának köszönhetik hatalmas termetüket. A medvék táplálékának nagy része növényi erdetű, de az Alaszkában és a Kamcsatkai-félszigeten élő népességük lazacon hízik minden évben. Az eddig lemért legnagyobb Kodiak-medve 751 kg tömegű volt. Kell is számukra a zsír, mert a tél hosszú és hideg. A hímek hatalmas karmaikkal és irtózatos erejükkel végzetes sérüléseket tudnak egymásnak okozni. Ezért sokszor „menő csávó járással” igyekeznek jobb belátásra bírni a riválist. Nézd meg a rövid videót! Elsőre mulatságos, hogy két, hatszáz kilós medve így jár. Angolul ezt „cowboy walking”-nak hívják.

A hideg mérsékelt öv három jellegzetes madara természetfilmek gyakori szereplője. Siketfajd (Tetrao urogallus) Keresztcsőrű

A hideg mérsékelt öv három jellegzetes madara természetfilmek gyakori szereplője. Siketfajd (Tetrao urogallus) Keresztcsőrű (Loxia curvirostra) Szakállas bagoly (Strix nebulosa) Dürgéskor, köszörülés közben, amikor a fejét és a csőrét felfelé tartja, siket. Ahogy azonban a csőrét összecsukja, ismét élesen hall. Ezt használták ki régen a vadászok. Képes megemészteni a fenyők tűleveleit. Viszonylag nehézkesen repül. A hím téglavörös, a tojó olajzöld, farkcsíkja sárga. Nevét jellegzetesen keresztbe álló csőréről kapta, ami a táplálkozásában játszik szerepet. Specializálódott csőrével szétfeszíti a tobozokat és elszarusodott nyelvével kiszemezgeti a magokat. A tajga egyik csúcsragadozója. A rágcsálók, különösen a vízipocok (kószapocok) állománya befolyásolja az egyedszámát. Hallása kitűnő, hatvan centis hóréteg alatt is meghallja zsákmánya neszelését. Fészkét agresszíven védi, még az emberektől is. https: //youtu. be/q. San. HTLMUWE https: //youtu. be/MQ 00 Wt 8 B 2 t. A https: //youtu. be/s-CG 1 RS 0 Qg 0

Végül, de messze nem utolsó sorban, egy olyan állatcsoport, amelyről elsőre nem gondolnánk, hogy

Végül, de messze nem utolsó sorban, egy olyan állatcsoport, amelyről elsőre nem gondolnánk, hogy fontos lehet az északi erdők fennmaradása szempontjából, pedig kulcsfajok a biom számára: a vándorló lazacok. Nélkülük sokkal szegényebb lenne a fenyvesek élővilága. Életükben egyszer visszaúsznak a folyóba, ahol kikeltek az ikrából, szaporodnak, majd elpusztulnak. A kevésbé szerencséseket még azelőtt elfogyasztja az erdő valamelyik lakója, hogy gondoskodni tudna a lazacok következő nemzedékéről. A szerves anyag általuk kerül vissza a tengerekből az erdőkbe.

A tajga faállománya korábban végtelennek és kimeríthetetlennek tűnt. A modern fakitermelés azonban olyan méretet

A tajga faállománya korábban végtelennek és kimeríthetetlennek tűnt. A modern fakitermelés azonban olyan méretet öltött napjainkra, hogy az északi erdők élővilága veszélybe került. A diasorozat háttere fenyőlap mintás. Ezzel azt akartam érzékeltetni, hogy a hideg mérsékelt övben mindennek az alapja a fenyő. Ha nem óvjuk meg Kanada, Skandinávia, Oroszország és Finnország erdeit, az egész bioszféra létét veszélybe sodorjuk! Fakitermelés Oroszországban Fakitermelés Kanadában

A hideg mérsékelt öv élővilága, tajgák című oktatási segédanyag illusztrációinak listája Kezdőkép (kanadai tajga)

A hideg mérsékelt öv élővilága, tajgák című oktatási segédanyag illusztrációinak listája Kezdőkép (kanadai tajga) https: //borealforestfacts. com/? p=234 Diák háttérképe http: //www. glfatelep. hu/tablasitott-lucfenyo/ Éghajlati diagram (Ojmjakon) www. mozaweb. hu Boreális erdők elterjedése a Földön http: //ibfra. org/about-boreal-forests/ Törpefenyő hajtása https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Zwiesel_2014__5_044. JPG Lucfenyő hajtása https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Pinus_mugo_con e_Bulgaria. jpg Jegenyefenyő hajtása https: //alchetron. com/Abies-alba Vörösfenyő hajtása https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Larix_decidua_Sc otland. JPG Cirbolyafenyő hajtásai https: //www. flickr. com/photos/helicongus/47693545041/ Feketefenyő hajtása https: //gobotany. nativeplanttrust. org/species/pinus/nigra/ Erdeifenyő hajtása http: //www. euforgen. org/species/pinus-sylvestris/ Cirbolyafenyő https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Zirbe 01. jpg Jávorszarvas bika https: //www. britannica. com/animal/moose-mammal Közönséges lucfenyő https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Picea_abies. jpg Európai vörösfenyő https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Larice_giallo. JPG Fekete áfonya https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Bilberry. JPG Vörös áfonya https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Cowberry. jpg Tőzegáfonya https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Vaccinium_oxycocco s_1009. JPG Amerikai tőzegáfonya https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Cranberry_bog. jpg Bibircses nyír hajtása, virágzata https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Betula_pendula_in_S edovo_1. jpg Nyírfa törzse http: //www. terra. hu/fak/html/betula. pendula. html Szerző: dr. Udvardy László Nyíres ősszel https: //gyogyszernelkul. com/a-flavonoidokkal-teli-kozonsegesnyir/ Nyíres nyáron https: //gyorgytea. hu/gyorgyteak/egyedi-teak/kozonseges-nyirbetula-pendula/ Eurázsiai menyét télen https: //hu. pinterest. com/pin/502644008409773059/ Menyét hullámos oldalvonallal http: //www. freenatureimages. eu/animals/mammalia, %20 zoog dieren, %20 mammals/Mustela%20 nivalis/index. html

A hideg mérsékelt öv élővilága, tajgák című oktatási segédanyag illusztrációinak listája Menyét egyenes oldalvonallal

A hideg mérsékelt öv élővilága, tajgák című oktatási segédanyag illusztrációinak listája Menyét egyenes oldalvonallal https: //www. flickr. com/photos/rogeriocrodrigues/15275231470 Hermelin barna farokvéggel https: //www. vincentwildlife. ie/species/irish-stoat Hermelin fekete farokvéggel https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Mustela. erminea. jpg Hermelin télen https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Mustela_erminea_wint er_cropped. jpg Coboly https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Sobolbur 1_(cropped). jpg Sötét színű coboly https: //www. flickr. com/photos/wildlife_of_mongolia/216979777 16 Világos torkú coboly https: //www. pinterest. jp/pin/14073817571257037/? amp_client_ id=CLIENT_ID(_)&mweb_unauth_id=&simplified=true Rozsomák https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Gulo_gulo_2. jpg Rozsomák 2 https: //hu. m. wikipedia. org/wiki/F%C 3%A 1 jl: Gulo_gulo_01. jpg Kodiak-medve http: //justfunfacts. com/interesting-facts-about-kodiak-bears/ Hím barnamedvék „én vagyok a faszagyerek” járása („cowboy walking) https: //www. naturefootage. com/videoclips/AMP 018_0227/brown-bears-grizzly-bears-of-katmai-bearcowboy-walks-to-intimidate Szakállas bagoly https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Strix_nebulosa. RB. jpg Keresztcsőrű (tojó) https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Red_Crossbill_(Fem ale). jpg Siketfajd (kakas) https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Capercaillie_Lomvi_ 2004. jpg Lazacfajok https: //en. wikipedia. org/wiki/Salmon Rozsomák tetemmel https: //www. nationalgeographic. com/animals/2019/07/wolve rines-battling-climate-change-shrinking-north-territory-feature Oroszországi fakitermelés https: //www. carbonbrief. org/wpcontent/uploads/2018/08/deforestation-russia. jpg Kanadai fakitermelés https: //ca. reuters. com/article/domestic. News/id. CAKBN 19 W 2 IE -OCADN

Köszönöm a figyelmet!

Köszönöm a figyelmet!