A hideg ghajlati vezet lvilga sarkvidkek A Magyar

  • Slides: 20
Download presentation
A hideg éghajlati övezet élővilága, sarkvidékek A Magyar Természettudományi Múzeum oktatási segédanyaga a 7.

A hideg éghajlati övezet élővilága, sarkvidékek A Magyar Természettudományi Múzeum oktatási segédanyaga a 7. osztályos biológia tantárgyhoz Készítette: Kispál István múzeumpedagógus (kispal. istvan@nhmus. hu)

A hideg éghajlati övezetben két éghajlati öv található: a sarkköri öv és a sarkvidéki

A hideg éghajlati övezetben két éghajlati öv található: a sarkköri öv és a sarkvidéki öv. A sarkköri övet jellemző biom a tundra. A sarkvidéki öv az örök hó és jég birodalma. Észak-Oroszország Antarktisz

A sarkköri öv éghajlata Elemezd a következő éghajlati diagramot! Nagy az éves hőingadozás (50°C).

A sarkköri öv éghajlata Elemezd a következő éghajlati diagramot! Nagy az éves hőingadozás (50°C). A csapadék kevés. Az év nyolc hónapjában fagypont alatti a hőmérséklet. Az év egy részében nem megy le a Nap, míg egy másik részében nem kel fel.

A sarkköri öv növényzete Közvetlenül a tajgazóna határán a fenyvesek megritkulnak, a fák alacsonyabbak,

A sarkköri öv növényzete Közvetlenül a tajgazóna határán a fenyvesek megritkulnak, a fák alacsonyabbak, és a vegetáció egyre nyíltabbbá válik. Az erdő előbb ligetekre szakadozik, majd teljesen eltűnik. A fák viszont megmaradnak! Csak éppen nem fenyők, hanem fűzek, égerek, melyek törpenövésűek, törzsük vékony, és vízszintesen terjed. A lágyszárúak, a mohák és a zuzmók aránya növekszik. Ez a biom a tundra. Erdős tundra Tundra

Virágzó, rövid életidejű lágyszárúak Rénszarvaszuzmó Növények eltérő alkalmazkodási stratégiákkal Oldd meg az OFI-s munkafüzet

Virágzó, rövid életidejű lágyszárúak Rénszarvaszuzmó Növények eltérő alkalmazkodási stratégiákkal Oldd meg az OFI-s munkafüzet 3. és 4. feladatát! Törpenövésű sarki fűz Szibériai törpefenyő

A tundra állatvilága A tundra szélsőséges hőmérsékleti viszonyai között elsősorban az állandó testhőmérsékletű állatok

A tundra állatvilága A tundra szélsőséges hőmérsékleti viszonyai között elsősorban az állandó testhőmérsékletű állatok képesek életfeltételeiket megtalálni. A tundra egyik jellemző állata a rénszarvas (Rangifer tarandus). Nem csak testfelépítésében, hanem életmódjában is alkalmazkodott az élőhelyéhez. A rénszarvas patái viszonylag nagyok, és szétterülnek, amikor felázott, mocsaras talajon jár. Kétrétegű szőrtakarója jó hőszigetelő, különösen a téli. Tavasszal levedli téli bundáját.

A teheneknek is van agancsa, ami jól jön télen, amikor a hó alól kell

A teheneknek is van agancsa, ami jól jön télen, amikor a hó alól kell előkaparni a táplálékot. A rénszarvasnak a fényszája (orrtükre) is szőrös, hogy minimális legyen a test hővesztesége. A rénszarvasoknak vannak erdőben (tajgában) élő népességei, és vannak, amelyek az északi tengerek kopár szigetein élik le életüket. Ez utóbbiak vannak a legkevesebben, és ők a legkisebbek a számos alfaj közül. A rénszarvasok többsége azonban folyamatosan vándorol a tajga, az erdős tundra, és a tundra között. A nyarat mindig a tundrán, a telet pedig a tajgában töltik. Ezeknek a vándorló népességeknek az egyedszáma korábban több millió volt. Termetre is ők a legnagyobbak, mivel ők használják ki legjobban a különböző élőhelyek adottságait.

Az utolsó glaciális (jégkorszak) itt maradt hírnökei a pézsmatulkok (Ovibos moschatus). Nevükkel ellentétben nem

Az utolsó glaciális (jégkorszak) itt maradt hírnökei a pézsmatulkok (Ovibos moschatus). Nevükkel ellentétben nem a tulkok, hanem a kecskék rokonai. A bikák egy-egy hárem feletti uralom érdekében ötven km/h sebességgel rohannak egymásnak. Homlokuk akkorát csattan, hogy egy fél kilométerre elhallatszik. Szarvpajzsuk, illetve a megvastagodott homlokcsontjuk megvédi őket a komolyabb károsodástól. Növényevők, egész évben a tundrán maradnak. Pézsmatulkok Grönlandon Kisebb csordákban élnek, a farkasokkal szemben bátran védelmezik társaikat. A száraz hideg éghajlatot kedvelik, a magas hóban tüdőgyulladást kapnak.

A tundra egyik legjelentősebb állata nem állandó testhőmérsékletű, apró, de annál elszántabb. Ha az

A tundra egyik legjelentősebb állata nem állandó testhőmérsékletű, apró, de annál elszántabb. Ha az északi sarkvidékre mész, készülj fel az „elviselhetetlenre”. Legalább is nyáron. Ott átértelmeződik annak a szónak a jelentése, hogy „sok”. Néhány szúnyog Alaszkából. Szeretettel várják a turistákat.

A tundra két, jellegzetes kutyaféle otthona is. Sarki farkas a tundra egyik csúcsragadozója Sarki

A tundra két, jellegzetes kutyaféle otthona is. Sarki farkas a tundra egyik csúcsragadozója Sarki róka nyári szőrtakaróban Megoldhatod a munkafüzet (OFI) 38/5 feladatát. Sarki róka téli szőrtakaróban A tankönyv (OFI) szövegével ellentétben nem a sarki róka a legnagyobb rókafaj! A „mi” vörös rókánk nagyobbra nő, és ahol azonos élőhelyen élnek, ott vadászik is a kisebb rokonára.

A sarkvidékek élővilága Itt már szinte folyamatos a fagy. A „nyár” csak abban nyilvánul

A sarkvidékek élővilága Itt már szinte folyamatos a fagy. A „nyár” csak abban nyilvánul meg, hogy olyankor a sarki jégtakaró olvad. Gyakorlatilag egy évszak van, és nincsenek napszakok sem. Nézd meg egy antarktiszi kutatóállomás éghajlati diagramját! Tudod miről híres ez a kutatóállomás? Ha kattintasz megtudod. Ott mérték a Földön a leghidegebbet, mínusz 88 °C-ot. A csapadék rendkívül kevés, párolgás nincs, a jégtakaró hízik. A kutatóállomás alatt több, mint 3 km vastag.

A sarkvidéki öv növényvilága A szárazföldeken gyakorlatlag nincs növényzet. A jégtakaró felső részében zöld

A sarkvidéki öv növényvilága A szárazföldeken gyakorlatlag nincs növényzet. A jégtakaró felső részében zöld és vörösmoszatok élhetnek, amelyek zöldre, vagy vörösre festik a havat.

A sarkvidéki öv legfontosabb élőlényei a zöldmoszatok. Túlnyomó többségük azonban nem a szárazföldön, hanem

A sarkvidéki öv legfontosabb élőlényei a zöldmoszatok. Túlnyomó többségük azonban nem a szárazföldön, hanem a tengerben él, ott, ahol még elég vékony a jégtakaró. A jég alsó, víz alatti oldalán. Tavasztól, amikor gyors szaporodásba kezdenek, kisebb-nagyobb rákok milliárdjai táplálkoznak velük. A rákokat megeszik a halak, míg a halakat a fókák, a delfinek, a pingvinek és más vízimadarak. Tehát végső soron a tenger táplálja a szárazföldön élő állatokat is. Egy madár, amelyik nem a tengerből szerzi táplálékát, és egész évben az Antarktiszon marad. A tokoscsőrű (Chionis albus) szó szerint minden állati eredetűt megeszik. Császárpingvin (Aptenodytes forsteri) család az Antarktiszon. Ez a legnagyobb pingvinfaj. Leopárdfóka (Hydrurga leptonyx), gyakran a szárazföldre is kimászik egy kis pingvinpecsenyéért. A tengerben azért ügyesebben vadászik.

Az északi sarkvidék (Arktisz) területének nagy részén a Jeges-tenger található. Ezért az északi jégsapka

Az északi sarkvidék (Arktisz) területének nagy részén a Jeges-tenger található. Ezért az északi jégsapka kiterjedése sokkal inkább változó, mint a déli sarkvidéké. A jegesmedve (Ursus maritimus) a terület csúcsragadozója, szőrszálai nem fehérek, hanem átlátszóak, üregesek. A sűrű, kétrétegű szőrtakaró viszont fehérnek, vagy halvány krémszínűnek látszik. A bőre viszont sötét palaszürke. A grönlandi fóka (Pagophilus groenlandicus) pár hónapos borjait, tízezerszámra ölték meg, mivel bundája hófehér. Megoldhatod a munkafüzet (OFI) 39/4 -5 feladatokat. A Jeges- és az Északi-tengernek is meg volt a maga röpképtelen, szárnyaival evező madara. Az óriásalkát (Pinguinus impennis) a 19. században irtotta ki az ember.

A globális éghajlatváltozás hatása Sajnos a globális éghajlatváltozás a sarkvidékeken a terület felmelegedésével, a

A globális éghajlatváltozás hatása Sajnos a globális éghajlatváltozás a sarkvidékeken a terület felmelegedésével, a jégtakarók olvadásával jár. Ez különösen az északi sarkvidék élővilágára hat drámaian. A Jeges-tenger jégtakarója évről évre egyre kisebb területűre olvad nyaranta. Ősszel lassabban hízik a jég. Ez hatással van a fókák vándorlására is. Ez pedig a jegesmedvék éhezését eredményezi. A Föld legnagyobb szárazföldi ragadozóját lassan a kihalás fenyegeti. A csúcsragadozó példája csak a jéghegy csúcsa. Ha meg akarjuk menteni a sarkvidékek életközösségeit, köztük ezt a fenséges medvét, mindent meg kell tennünk a globális felmelegedés mértékének és hatásának mérséklése érdekében.

Ha van időd és kedved, oldd meg a következő keresztrejtvényt! https: //learningapps. org/watch? v=ps

Ha van időd és kedved, oldd meg a következő keresztrejtvényt! https: //learningapps. org/watch? v=ps 0 yu 5 h 5520

Források: Kezdőkép (tundra): https: //hu. m. wikipedia. org/wiki/F%C 3%A 1 jl: Bolshezemelskaja_tundra_1. JPG Az

Források: Kezdőkép (tundra): https: //hu. m. wikipedia. org/wiki/F%C 3%A 1 jl: Bolshezemelskaja_tundra_1. JPG Az örök jég birodalma (Antarktisz): https: //www. pbs. org/wgbh/nova/article/dispatches-antarctica-foreverchanged-ice/ Erdős tundra: https: //fineartamerica. com/featured/autumn-tundra-with-boreal-forest-tim-fitzharris. html Virágzó tundra (rövid életidejű lágyszárúak): https: //hu. pinterest. com/pin/457396905887029124/ Rénszarvaszuzmó: https: //www. flickr. com/photos/annkelliott/29230285633 Sarki fűz: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Ivaarctos 2. jpg Szibériai törpefenyő: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Pinus_pumila 0. jpg A rénszarvas patái: https: //www. sciencesource. com/archive/Hooves-of-Forest-Reindeer. SS 2241373. html#/Search. Result&ITEMID=SS 2241373 Rénszarvasok téli szőrtakarója: https: //animals. sandiegozoo. org/animals/reindeer Rénszarvas fényszája: https: //cfaes. osu. edu/stories/why-was-rudolph%E 2%80%99 s-nose-so-bright Karibu tehén aganccsal: https: //www. treehugger. com/animals/facts-reindeer-antlers. html Szúnyogok Alaszkában: https: //www. reddit. com/r/itookapicture/comments/1 nh 6 eo/itap_of_a_few_mosquitoes_in_alaska/ Pézsmatulkok: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Greenland-musk-ox_hg. jpg

Források: Sarki farkas: https: //www. natureplprints. com/christmas/arctic-wolf-canis-lupus-arctos-walking-snow 18238859. html Sarki róka téli bundában: https:

Források: Sarki farkas: https: //www. natureplprints. com/christmas/arctic-wolf-canis-lupus-arctos-walking-snow 18238859. html Sarki róka téli bundában: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Iceland-1979445_(cropped_3). j Sarki róka nyári bundában: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Arctic. Fox. Summer. jpg Tokoscsőrű madár: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: 2019 -0303_159_Snowy_sheathbill_(Chionis_albus), _Barrientos_Island, _Antarctica. jpg Éghajlati diagramok: www. mozaweb. hu Vörösmoszat: www. mozaweb. hu Császárpingvinek: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Aptenodytes_forsteri_Snow_Hill_Island, _Antarctica_-adults_and_juvenile-8. jpg Leopárdfóka: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Antarctic_Sound-2016 Brown_Bluff%E 2%80%93 Leopard_seal_(Hydrurga_leptonyx)_04. jpg Jegesmedvék: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Ursus_maritimus_Polar_bear_with_cub_2. jpg Grönlandi fóka: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Harp_seal. jpg Óriásalka: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Alca_impennis. AMF 064 LB. png Éhező jegesmedve: http: //www. takepart. com/article/2015/09/16/starving-polar-bear-climate-change-arcticsea-ice-low Jegesmedve bocsok: https: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Ursus_maritimus_us_fish. jpg

Kapcsolódás a Nemzeti Alaptantervhez: KÖRNYEZET ÉS ÉLŐVILÁG KAPCSOLATA, FENNTARTHATÓSÁG BOLYGÓNK ÉLŐVILÁGA: A földrészek, óceánok

Kapcsolódás a Nemzeti Alaptantervhez: KÖRNYEZET ÉS ÉLŐVILÁG KAPCSOLATA, FENNTARTHATÓSÁG BOLYGÓNK ÉLŐVILÁGA: A földrészek, óceánok legjellegzetesebb növény és állatfajai A földi biomok ÉLETKÖZÖSSÉGEK VIZSGÁLATA: A környezethez való alkalmazkodás Az életformák sokfélesége Az emberi közösség természeti környezetre gyakorolt hatása

Köszönöm a figyelmet!

Köszönöm a figyelmet!