14 Konu Mitoloji Mitoloji Mit gerek olaylar tanmlayan

  • Slides: 10
Download presentation
14. Konu Mitoloji

14. Konu Mitoloji

Mitoloji Mit, gerçek olayları tanımlayan ve özellikle dini inançla bağlantılı olan, tipik olarak belirsiz

Mitoloji Mit, gerçek olayları tanımlayan ve özellikle dini inançla bağlantılı olan, tipik olarak belirsiz kökenli ve en azından kısmen geleneksel olan sembolik bir anlatıdır. Sembolik eylemlerden (kült, ritüel) ve sembolize edilen yerlerden veya kutsal mekanlardan (tapınaklar, simgeler) ayırt edilir.

Mitoloji Mitler, tanımlanmamış ancak sıradan insan varlığının dışında olduğuna inanılan bir dönemde olağandışı olaylara

Mitoloji Mitler, tanımlanmamış ancak sıradan insan varlığının dışında olduğuna inanılan bir dönemde olağandışı olaylara veya durumlara karışan tanrıların veya ilahi varlıkların benzersiz açıklamalarıdır. Mitoloji kelimesi, belirli bir dini geleneğe ait mitlerin yanı sıra mitlerin çalışmasını ifade eder.

Mitoloji Tüm dini sembolizmlerde olduğu gibi, güvenilir doğaüstü anlatıları açıklamak ve hatta yapmak için

Mitoloji Tüm dini sembolizmlerde olduğu gibi, güvenilir doğaüstü anlatıları açıklamak ve hatta yapmak için rasyonel bir zemin yoktur. Mit, sunulan olayların akılla veya deneyimle ne kadar çelişkili olursa olsun, kendisini yetkili, güvenilir bir anlatı olarak sunar.

Mitoloji Mit kelimesi, "sözcük" ile "söyleyerek" ve "hikaye" den "kurgu" ya kadar çeşitli anlamlara

Mitoloji Mit kelimesi, "sözcük" ile "söyleyerek" ve "hikaye" den "kurgu" ya kadar çeşitli anlamlara sahip olan Yunan mitinden türemiştir.

Mitoloji Mit kelimesi, "sözcük" ile "söyleyerek" ve "hikaye" den "kurgu" ya kadar çeşitli anlamlara

Mitoloji Mit kelimesi, "sözcük" ile "söyleyerek" ve "hikaye" den "kurgu" ya kadar çeşitli anlamlara sahip olan Yunan mitinden türemiştir.

Mitoloji Mitler, herhangi bir gerçek kanıt olmadan şaşırtıcı olayları anlattığından, çoğu zaman gerçek bir

Mitoloji Mitler, herhangi bir gerçek kanıt olmadan şaşırtıcı olayları anlattığından, çoğu zaman gerçek bir temeli olmayan masallar olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, din çalışmasında, mitleri ve masalları birbirinden ayırt etmek önemlidir.

Mitoloji Batı kültüründe akademisyenlerin mitlere farklı şekillerde bağladıkları çeşitli edebi veya anlatı türleri vardır.

Mitoloji Batı kültüründe akademisyenlerin mitlere farklı şekillerde bağladıkları çeşitli edebi veya anlatı türleri vardır. Kaynaklar arasında masallar, halk hikayeleri, destanlar, efsaneler ve etiyolojik öyküler bulunur.

Mitoloji Bununla birlikte, Batı'da bile bu türlerin herhangi birinin kabul edilmiş bir açıklaması yoktur

Mitoloji Bununla birlikte, Batı'da bile bu türlerin herhangi birinin kabul edilmiş bir açıklaması yoktur ve bazı bilim insanları, geleneksel hikaye gibi daha genel bir kategoriyle uğraşmak yerine, anlatım kategorilerini çoğaltmanın faydalı olup olmadığını sorgularlar.

Mitoloji Batı dışı kültürler, Batı kategorilerinden çok daha farklı mit anlatıları uygular. Bununla birlikte,

Mitoloji Batı dışı kültürler, Batı kategorilerinden çok daha farklı mit anlatıları uygular. Bununla birlikte, araştırmacılar, çoğu "gerçek" ve "hayali" anlatılar arasında, Batı'da mit olarak adlandırılan şeye uyan "gerçek" anlatılarla temel bir ayrım yapar.