11 listopada 11 listopada wypada Narodowe wito Niepodlegoci

  • Slides: 22
Download presentation
11 listopada

11 listopada

11 listopada wypada Narodowe Święto Niepodległości. Obchodzone corocznie aby upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości

11 listopada wypada Narodowe Święto Niepodległości. Obchodzone corocznie aby upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 po 123 lat zaborów (1795 – 1918) Święto zostało ustanowione 23 kwietnia 1937.

Rozbiór Polski W 1795 roku Polska została podzielona pomiędzy trzech zaborców : Austrię, Prusy

Rozbiór Polski W 1795 roku Polska została podzielona pomiędzy trzech zaborców : Austrię, Prusy i Rosję.

Postępowania zaborców Pruskich Ø Intensywna germanizacja. ØRugi Pruskie – wysiedlanie Polaków nie mających niemieckiego

Postępowania zaborców Pruskich Ø Intensywna germanizacja. ØRugi Pruskie – wysiedlanie Polaków nie mających niemieckiego obywatelstwa. Przepisy mające zniechęcić do pozostania w granicach państwa Niemieckiego (np. Przepisy ograniczające budowę domów). ØWalka z kościołem katolickim. ØGermanizacja szkolnictwa.

Warunki życia w zaborze Pruskim ØNajbogatszy z zaborów (przemysł, nowoczesne rolnictwo, wysoka kultura pracy).

Warunki życia w zaborze Pruskim ØNajbogatszy z zaborów (przemysł, nowoczesne rolnictwo, wysoka kultura pracy). ØNajwcześniejsze uwłaszczenie chłopów. ØDziałania przeciwko polskim chłopom spowodowały masowe emigracje do Ameryki.

Postępowanie zaborców Austriackich ØJęzyk polski w szkolnictwie, administracji i sądownictwie. ØMożliwość rozwijania się polskich

Postępowanie zaborców Austriackich ØJęzyk polski w szkolnictwie, administracji i sądownictwie. ØMożliwość rozwijania się polskich organizacji i ugrupowań politycznych. ØW okresie Wojny Ludów brutalnie stłumiono powstanie Krakowskie. ØWłączenie Wolnego Miasta Krakowa do Austrii. ØPodburzenie chłopów do Rabacji Galicyjskiej.

Warunki życia w zaborze Austriackim ØNajbiedniejszy z zaborów. ØRolnictwo zacofane technicznie i przeludnienie wsi.

Warunki życia w zaborze Austriackim ØNajbiedniejszy z zaborów. ØRolnictwo zacofane technicznie i przeludnienie wsi. ØBrak przemysłu. ØBieda powoda masową emigracją do Ameryki.

Postępowanie zaborców Rosyjskich ØRusyfikacja szkół (obowiązkowy rosyjski, zakaz rozmów po polsku). ØOgraniczenie odrębności królestwa

Postępowanie zaborców Rosyjskich ØRusyfikacja szkół (obowiązkowy rosyjski, zakaz rozmów po polsku). ØOgraniczenie odrębności królestwa (rosyjskie miary, wagi i waluta). ØWprowadzenie rosyjskich nazw geograficznych. ØOdbieranie praw miesjkich w ramach represji popowstaniowych.

Warunki życia w zaborze Rosyjskim ØZacofane rolnictwo. ØPowstanie dużych ośrodków przemysłowych (fabryka w Łodzi).

Warunki życia w zaborze Rosyjskim ØZacofane rolnictwo. ØPowstanie dużych ośrodków przemysłowych (fabryka w Łodzi). ØNajpóźniejsze uwłaszczenie chłopów.

Polska w drodze do niepodległości Polska po 123 latach otrzymała niepodległość. Stało się to

Polska w drodze do niepodległości Polska po 123 latach otrzymała niepodległość. Stało się to w następujący sposób : ØWytrwałość polskiego społeczeństwa, które zaszczepiało w młodych pokoleniach miłość do ojczyzny, języka i kultury narodowej. ØW czasie I wojny światowej wystąpiły sprzyjające okoliczoności dla sprawy polskiej. Zaborcy stanęli wówczas przeciwko sobie łamiąc dotychczasową solidarność w kwestii polskiej. ØLatem 1914 polacy musieli zdecydować po której stronie konfliktu się opowiedzieć. Część wiązała nadzieję na odbudowę polski z państwami centralnymi (w tym Józef Piłsudski) inni (w tym Roman Dmowski) liczyli na pomoc Rosji i jej sojuszników na zachodzie.

Polska w drodze do niepodległości ØDługo oczekiwany przełom nastąpił w listopadzie 1916 r. Wówczas

Polska w drodze do niepodległości ØDługo oczekiwany przełom nastąpił w listopadzie 1916 r. Wówczas to Niemcy i Austria popierali odrodzenie się państwa Poslkiego na ziemiach odebranych Rosji. ØKilka miesięcy później w Rosji obalono carat. Nowe władze Rosji uznały prawo Polaków do samostanowienia. ØGdy w październiku i listopadzie kończyła się wojna na Zachodzie i nastąpił rozpad Austro-Węgier, Polacy przystąpili do rozbrajania okupantów i tworzenia niezależnych instytucji państwowych. ØJózef Piłsudski przyjechał do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 przyjął funkcję naczelnika państwa. Rozpoczął się nowy etap w historii Polski.

Wielka Emigracja (1831 – 1847) – emigracja polityczno-patriotyczna po upadku powstania listopadowego. W skład

Wielka Emigracja (1831 – 1847) – emigracja polityczno-patriotyczna po upadku powstania listopadowego. W skład Wielkiej Emigracji wchodzili: oficerowie i żołnierze powstania, członkowie Rządu Narodowego, artyści i politycy, przedstawiciele szlachty i inteligencji. Emigranci osiedlali się we Francji, Wielkiej Brytanii. Głównym ośrodkiem życia emigranckiego był Paryż.

Najwybitniejsi Polacy na Wielkiej Emigracji Adam Mickiewicz (1798 – 1855) – uważany za jednego

Najwybitniejsi Polacy na Wielkiej Emigracji Adam Mickiewicz (1798 – 1855) – uważany za jednego z najwybitniejszych poetów polskiego romantyzmy. W 1830 roku próbował dostać się do powstania listopadowego. W okresie Wielkiej Emigracji napisał m. in. „Dziady” cz. III i „Pan Tadeusz”.

Najwybitniejsi Polacy na Wielkiej Emigracji Juliusz Słowacki (1809 – 1849) – jeden z najwybitniejszych

Najwybitniejsi Polacy na Wielkiej Emigracji Juliusz Słowacki (1809 – 1849) – jeden z najwybitniejszych poetów polskiego romantyzmu. Utwory Słowackiego, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli. Podczas Wielkiej Emigracji napisał dzieła takie jak „Kordian” oraz „W pamiętniku Zofii Bobrówny”.

Najwybitniejsi Polacy na Wielkiej Emigracji Fryderyk Chopin (1810 – 1849) – Chopin jest uznawany

Najwybitniejsi Polacy na Wielkiej Emigracji Fryderyk Chopin (1810 – 1849) – Chopin jest uznawany za jednego z najważniejszych kompozytorów romantycznych. 5 listopada 1830 roku na zawsze opuścił Polskę. Utwory tego okresu wypełnione są dramatyzmem, który z wolna zaczyna dominować w twórczości kompozytora.

Dlaczego 11 listopada to święto Niepodległości ? 11 listopada został ustanowiony jako święto niepodległości

Dlaczego 11 listopada to święto Niepodległości ? 11 listopada został ustanowiony jako święto niepodległości ponieważ tego dnia 1918 roku, rada regencyjna założona przez Niemcy i Austrio-węgry przekazała Piłsudskiemu władzę nad wojskiem. Niemcy zaczęły wycofywać się z naszych terenów. Do tego we Francji podpisano dokumenty kończące Wielką Wojnę.

Obchody 11 listopada w latach 19191936 ØW latach 1919– 1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano

Obchody 11 listopada w latach 19191936 ØW latach 1919– 1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. ØOrganizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. ØW 1919 roku nie było sprzyjającej sytuacji by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze wojny o granice Rzeczypospolitej. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości rok później.

Obchody 11 listopada w czasie okupacji niemieckiej ØPodczas okupacji niemieckiej w latach 1939– 1945

Obchody 11 listopada w czasie okupacji niemieckiej ØPodczas okupacji niemieckiej w latach 1939– 1945 świętowanie polskich świąt państwowych było zakazane. ØPolacy konspiracyjnie przygotowywali obchody 11 listopada, głównie w ramach małego sabotażu mimo, że byli narażeni na surowe represje. ØW ten dzień na murach, ogrodzeniach, chodnikach pojawiały się ulotki, afisze i napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, „Jeszcze Polska nie zginęła”, „ 11. XI. 1918” itp. , a od 1942 roku także znak Polski Walczącej.