10 umumtalim maktabi matematika fani oqituvchisi Norqulova Zarinaning
10 -umumta`lim maktabi matematika fani o`qituvchisi Norqulova Zarinaning ochiq dars
Fan : Matematika. Ø Mavzu: ØTo’g’ri to’rtburchak va Ø kvadratning yuzi.
Darsning maqsadi: Tarbiyaviy: O’quvhilarga aqliy va axloqiy tarbiya berish, ota-ona oldida o’z burchini chuqur tushunadigan, bilimli va erkin fikrlay oladigan barkamol inson ruhida tarbiyalash; Ta`limiy: Umumta`lim mahoratini shakllantirish, ijodiy mahoratini o’stirish, To’rtburchak va kvadrat yuzi haqida bilim, ko; nikma va malaka hosil qilish; Rivojlantiruvchi: Mantiqiy tafakkurni, xotirani, nutqni rivojlantirish, tushunchalarni mustahkamlash; Kasbga yo’llovchi: O’quvchilarni o’quv faoliyatigaundash, matematikaga Qiziqish o’yg’otish o’quvchilarni ishbilarmonlikka , zehlilikka o’rgatish; Mavkuraviy: Milliy qadriyatlar, ulug’ mutafakkirlarning geometriya fanining Rivojlanishiga qo’shgan hissasihaqida tushunchalar berish, milliy iftixor tuyg’usini shakllantirish;
Dars tipi Dars uslubi Dars usuli Suhbat darsi, bahs, test sinovi, guruhlarga bo’lib ishlash, xotira mashqi Yangi bilimlar va tushunchalarni hosil qilish va o’zlashtirish darsi Ko’rgazmali -amaliy
Darsning borishi Tashkiliy qism “Milliy dastur ravnaqi – kelajak poydevori” Reklama roligi orqali psixologik iqlim yaratish, o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish Dars rejasi: -Muzyorar: o’quvchilar bilan tanishish, -Moziydan xabar - O’tilgan mavzuni mustahkamlash (xotira mashqi) -Mavzuni mustahkamlash (Klaster usuli) -Kitob bilan ishlash -test sinovi -umumlashtirish, yakunlash, baholash
Kirish Payg’ambarimiz Muhammad (s. a. v)ning muborak hadisi shariflarida shunday deyilgan: “Bir soat ilm o’rganmoq, bir tun uyg’onib, ibodat qilmoqdan hayrliroqdir” Ilm bir daraxt bo’lsa, odob uning mevasidir. Odobsiz kishi mevasiz daraxtga o’xshaydi. Yoshlikda zaxmat chekib, ilm o’rgansang, kasb-hunar egallasang, qariganda rohat topasan.
Aql tarozusida tortib ko’rilmagan har qanday bilim asossizdir. Shu bois mantiq ilmini o’rganmoq juda muhim. Ibn Sino. Matematika- shunday bir yuksak fanki, unda bir olam mo’jiza yotadi. (Mirzo Ulug’bek)
O’tilgan mavzuni takrorlash: Matematik diktant 1 - variant 1. Berilgan sonning kvadratini toping 3², 7² 2. Berilgan sonning kubini toping 2³, 5³ 3. Sonlarni taqqoslang 2³ va 3² Javoblar: 1) 9, 49 2) 8 , 125 3) 8< 9, 2³ < 3² 2 - variant 1. Berilgan sonning kvadratini toping 4² , 8² 2. Berilgan sonning kubini toping 1³, 3³ 3. Sonlarni taqqoslang 4² va 3³ Javoblar: 1`) 16, 64 2) 1, 27 3) 16< 27, 4² < 3³
Og’zaki savollar Hamma burchaklari to’g’ri burchak bo’lgan to’rtburchak A, B, C, D- uning uchlari AB, BC, CD- uning tomonlari B A To’g’ri to’rtburchakning hamma tomonlari uzunliklari yig’indisi uning perimetri deyiladi. P=2( a+b ) C D AD va BC uning asoslari AB va CD uning balandligi AB va CD qarama-qarshi tomonlari, ular o’zaro teng.
Og’zaki savollar Agar to’g’ri to’rtburchakning hamma tomonlari uzunliklari teng bo’lsa bunday to’g’ri to’rtburchakka kvadrat deyiladi. Agar AB=BC=CD=AD=a Bo’lsa, uning perimetri P=4 a ga teng bo’ladi. AB, BC, CD, AD-tomonlari A, B, C, D- uchlari AC, BD- diogonallari A B D C Kvadratning diogonallari o’zaro teng
Yangi mavzu bayoni Shaklning yuzini o’lchash- shakl nechta Birlik kvadratdan tashkil topganini bilish demakdir. 1. To’g’ri to’rtburchakning yuzi. Asosi a=5 sm, balandligi h=6 sm bo’lgan to’g’ri to’rtburchakning yuzini toping Yechish: 5 ∙ 6=30 demak, S= 5 ∙ 6=30 ( sm² ) Javob: 30 ( sm² ) Ø To’g’ri to’rtburchakning yuzi asosi (a) bilan balandligining (h) ko’paytmasiga teng S=a ∙ h kv. birlik 5 sm 6 sm
Kvadratning yuzi Kvadrat- tomonlari o’zaro teng (a=b) to’g’ri to’rtburchak bo’lgani uchun, kvadratning yuzi uning tomoni uzunligining kvadratiga teng. Ø S=a² O’zbekiston Respublikasining hududi- 448900 km² Kitob bilan ishlash: 322 -323 -324 masalalar
Matematik loto 1. To’g’ri to’rtburchakning perimetri P= 2 ∙( a + b ) 2. Kvadratning perimetri P= 4 ∙ a 3. To’g’ri to’rtburchakning yuzi S= a∙ b 4. Kvadratning yuzi S= a²
. Faol qatnashgan o`quvchilar baholanib, uyga vazifa beriladi. Uyga vazifa: 5 -sinf, matematika. 330 -331 -masalalar
- Slides: 14