1 slo 11201 2 Jesenn slo Zimn slo

























- Slides: 25

1. číslo 11/201 2 Jesenné číslo Zimné číslo Jarné číslo Letné číslo t o v i Ž školy Čítanie Etiketa Šport Jesenné číslo Cez objektív Úvodník : Cestovanie Príroda Hádanky: Čo je medzi nebom a zemou? Niekto dostane nápad, alebo ako sa hovorí, „kopne ho múza“. A tak sa pred rokom zrodil nápad menom školský časopis. Pre niekoho nezaujímavá téma, pre niekoho výzva. My, ktorí sme v tomto nápade videli viac ako len obyčajné kývnutie rukou, sme spojili nápady a vytvorili nulté číslo. Číslo po čísle sme získavali o kúsok viac skúseností. Oboznámili sme sa s prácou v časopise, získali sme čitateľov i aktívne sa zapájajúcich žiakov do súťaží. Umenie je začať prácu a hocikedy ju odložiť. Umenie je v práci pokračovať a výtvor zdokonaľovať. Dali sme hlavy dohromady a verdikt bol jasný : , , Áno, aj tento rok pokračujeme. “ Nevzdali sme to ako naši predchodcovia pred niekoľkými rokmi, ktorí tiež s týmto nápadom prišli, no vzdali to. Nenechali sme len tak v kúte nápad starý už rok, ideu tvoriť časopis pre žiakov. Viac skúseností, nové rubriky, nový tím redaktorov. Časopis ostane časopisom, no nové technológie nám umožňujú ho uverejňovať v elektronickej podobe. Časopis ostane časopisom, len bude o niečo lepší. Prečo? Lebo zmena je život. Môj pocit z tohtoročného tvorenia časopisu: „Život školy je takýto. . . “ Dúfam, že Vaše pocity po prelistovaní budú podobné ako tie moje - pozitívne. Natalii Matka s otcom majú šesť synov , každý syn má jednu dcéru. Koľko členov má rodina? Koľkokrát za život máš prvé narodeniny? Lozí, lozí po chodníku, na chrbte má dom. Nebojí sa dažďa, búrky, ukryje sa v ňom. Čo je to ? SÚŤAŽ: Kto správne odpovie na všetky štyri hádanky, bojuje o cenu. Vtipy: Otec synovi: -Také vysvedčenie si zaslúži riadny výprask! -Super, ocko, ja viem, kde býva náš učiteľ! Janko, a z čoho si dostal tú päťku? - pýta sa otec. - To kvôli Hviezdoslavovi. - Tak sa s ním prestaneš kamarátiť. Prečo môj syn dostal zo zemepisu päťku? " "Lebo hľadal Rimavskú Sobotu v kalendári!" - Bohuško, už pol roka chodíš do školy, vieš aspoň abecedu ? Akoby nie. Až do sto ! P. V. 1.

Niektoré veci našu školu skrášľujú, napr. : práce ročníkov 1. -4. Iné práve naopak - pôsobia neesteticky. Margaréta Majáková 2.

Naša škola M. Majáková 3.

Fotky školského ihriska Margaréta Majáková 4.

Fotogaléria 7. 10. 2011 Kysucký orchester pripravil pre žiakov výchovný koncert Od 10. do 14. októbra žiaci nazbierali 8479, 5 kg papiera Margaréta Majáková 5.

Diela našich prvákov 6.

Pani učiteľky Mgr. Klieštikovej sme sa spýtali zopár otázok ohľadom tohtoročných prvákoch. Vedeli by ste mi povedať , kto sa vo vašich očiach javí ako šikovný a usilovný žiak? Všetci prváci sa veľmi snažia a poctivo sa pripravujú , ale na hodinách sú veľmi aktívne dve žiačky : - Natália Strýčková a Kristína Rypáková V ktorom predmete najviac vynikajú tohtoroční prváci? Už od začiatku prvákov najviac bavila matematika. Vedeli nejakí žiaci čítať alebo písať už pred začiatkom školského roka? Každý žiak sa vedel podpísať tlačeným písmom. S. D. 7.

Kysuce sa už dlhé roky majú čím pýšiť. Rok čo rok pribúdajú nové zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť či už ľuďom, ktorí bývajú v tejto oblasti alebo turistom. Kaplnka Živčáková, ropný prameň v Korni, kamenné gule v Milošovej, lyžiarske stredisko Veľká Rača , Orloj, Vychylovka. . . určite nie sme pozadu v počte a kvalite miest, kde sa oplatí kuknúť ; ))) Často príde situácia, keď zistíme, čo je všetko v našom okolí a my ani o tom nevieme. Preto sme k rubrike cestovanie pripojili aj trochu z Kysúc. V každom čísle bude z každého rožka troška či už dačo pre športovcov, milovníkov prírody, či tých, čo obdivujú architektúru. A čo v aktuálnom čísle? Téma, ktorá síce na prvý pohľad nezaujme každého čitateľa. . . No povedzte, nie je to pekný pocit, keď príde návšteva zo zahraničia a vy sa mu môžete popýšiť, aký orloj je na Kysuciach? Orloj (Stará Bystrica): Presnosť orloja zaručuje fakt, že je riadený družicou a špeciálnym softvérom. Podľa autora astrolábu Vítězslava Špidlena z Prahy sú astronomické údaje špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice. "Nejde o kópiu iného orloja a ako jediný z jestvujúcich orlojov na svete ukazuje takzvaný pravý slnečný čas. Okrem toho ukazuje polohu mesiaca na oblohe, fázy mesiaca a polohu slnka v znamení zverokruhu. Na vonkajšom okraji je takzvaná kalendárna doska, ktorá má 366 dielov a každý deň sa otočí o jeden diel, " spresnil Špidlen. Celková kompozícia orloja na budove Domu kultúry predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Celý návrh akademického sochára Lovišku najskôr vytvorili v hlinenom modeli, ktorý architekt Ivan Jarina prepracoval do výkresovej dokumentácie. Natalii ; )) 8.

Ako sa správať v divadle Do divadla si muž oblieka tmavý oblek a žena krátke šaty alebo kostým. Musíme prísť načas, aby sme neskorým príchodom nerušili ostatných. Zvyčajne platí muž. Do radu vchádza prvý muž, je otočený čelom k divákom. Žena spravidla sedí po mužovej pravici, ale existuje niekoľko výnimiek: Keby mala žena sedieť na konci radu, sadne si tam radšej muž a rovnako si muž vymení miesto, keby žena nevidela na javisko cez osobu, ktorá sedí pred ňou. Ak muž vidí, že po ženinej pravici by mala sedieť nedôveryhodná osoba, ponúkne jej miesto po svojej ľavej ruke, aby žena mala väčší pocit istoty. Ak sú s rodičmi aj deti sedia medzi nimi. Teraz je posledná príležitosť vypnúť si telefón. Počas predstavenia nikdy nejeme a radšej nerozprávame. Ak si potrebujeme zájsť na toaletu, odídeme čo najnenápadnejšie. Ak má žena klobúk, odloží si ho, iba ak sedí v rade pred ostatnými divákmi, aby ich nepripravila o zážitok. Margaréta Majáková 9.

Pranostiky: November 2. November Keď je na Všechsvätých mokro, môžeme čakať mnoho snehu. Keď na deň Všechsvätých prinesie zimu, tak Martin /11. 11/ prinesie leto. 3. November Na svätého Huberta ide teplo do čerta. 11. November Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí. Akže je Martin mračný vo dne i v noci, ľavná zima i na Vyšnej Boci. 16. November Na svätého Otomara neuvidíš komára. 21. November Obetovanie Panny Márie ohlasuje zimu. 23. November Kliment obľubuje zimu, ktorú svätý Peter zakončuje. 25. November Aký je deň Kataríny, taký je január, aký je deň po Kataríne, taký má byť február. 29. November Na Saturnina skučí meluzína. 30. November Ak na Ondreja lietajú včely, bude neúrodný rok. November Aký november , taký budúci marec. Pranostiky: December 1. December Keď je prvý december mokrý, veští ľavnú zimu. 4. December Aké je počasie na Barboru, také býva až do Vianoc. Po svätej Baruši daj pozor na uši. 6. December Keď je na svätého Mikuláša počasie peknô, v januári pole je bielo. Keď na deň Mikuláša sneží, bude požehnaný rok. 13. December Aké sú od Lucie do Vianoc dni, také budú aj mesiace. Keď príde Lucia, nájde ju už zima. 21. December Na svätého Tomáše zima sa nám rozpáše. 24. December Ak sa na Vianoce voda z neba leje, starosť o úrodu käčku vám ohreje. Aký je čas na Adama a Evy, také budú nasledujúce dni. Biele Vianoce, zelená Veľká noc. Do Vianoc - hoj, od Vianoc - joj! Do Vianoc dlhá nitka, krátky deň, po Vianociach krátka nitka, dlhší deň. Jasné Vianoce, mnoho vína a ovoce. Keď je hus na Vianoce na blate, na Jozefa bude na ľade. Keď je na Štedrý deň večer mnoho hviezd, je mnoho zemiakov. 27. December 10.

Kniha pre ročníky 1. -3. Slovenské povesti Jozef Cíger Hornský Najnovšie vydanie klasických slovenských povestí. Hoci sa nezdá, že takéto príbehy by mohli byť zaujímavé, opak je pravdou. Čítanie historických príbehov môže býť nielen zaujíme, ale vo vyšších ročníkoch môžete učiteľa ohromiť, keď už budete vedieť, prečo plakala Biela pani, alebo ako vznikol erb Štiavnice. Kniha pre ročníky 4. -9. Dievčatá Džínsový denník 1 Zuzka Šulajová Čítať cudzie denníky by sa nemalo, ale pätnásťročná Paula vás pozýva, aby ste sa začítali do jej pestrého tínedžerského života. Spoznáte jej rodinu, zoznámite sa s jej najlepšími kamarátmi a rozlúštite spolu s nimi záhadu chalanských citov. Nehovoriac, že sa spolu s nimi od srdca zasmejete. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že kniha je naozaj najlepší dievčenský román napísaný rukou slovenskej autorky. Dej je pútavý a celkom prekvapujúci. Na pultoch je aj druhé pokračovanie, na ktoré sa budete po prečítaní tešiť asi rovnako ja : ). Dlho som rozmýšľala nad tým, akú knihu vybrať pre chlapcov. Nakoniec som sa rozhodla pokračovať v sérii Percy Jackson, ktorú som otvorila už minulý rok. Keďže celý príbeh rozpráva chlapec, kniha by, samozrejme, mohla zaujať aj dievčatá. Ja sama som celú sériu prečítala a mám z nej úžasný pocit. Percy Jackson – Kliatba Titanov Že mám moc po svojom otcovi, bohovi mora Poseidónovi, už vieš. . . Že patrím do Tábora polokrvných, si už takisto zistil. . . No na plno otázok nepoznám odpovede ani ja. Keď zmizla kamoška Anabeth, bol som okamžite pripravený vyraziť s Groverom a Táliou do boja. Niečo tu však stále nesedí. . . Kam sa podela bohyňa Artemida? Akej nebezpečnej a záhadnej oblude bola na stope? Mám na seba vziať desivú Titanovu kliatbu, ktorou by sa naplnilo proroctvo orákula? Som Percy Jackson a vyrážam na ďalšiu výpravu do mytologického sveta. Ak chceš, vezmeme ťa so sebou. No bude to fakt nebezpečné! Sériu uzatvárajú ďalšie dve časti, ktoré predstavím naraz v budúcom čísle. Adell 11.

(Výber z kroniky) Nie všetci sa snažili nazrieť do minulosti našej školy. Škola si už toho veľa prežila. Na začiatku bol ešte komunistický režim. Deti sa rozdeľovali do tzv. „ pionierskych oddielov ". Po prijatí medzi pionierov musel každý zložiť pioniersky sľub, ktorým sľubovali , že sa budú učiť , pracovať a žiť podľa pionierskych pravidiel. Každý takýto oddiel sa zúčastňoval na rôznych krúžkoch, brigádach, akciách , ktoré usporiadala škola napr. zber zemiakov, zber pomarančovej kôry, úprava okolia školy. Čas v škole sa spríjemňoval aj zberom šípok, ktorý sa konal takmer každý rok. Už v roku 1970 boli na škole aj iné krúžky ako sú teraz napr. basketbalový, spevácky, zdravotnícky, cestovateľský. . . V roku 1974 postihla našu školu tragédia - tragicky zomrelo 9 deviatakov cestou na školský výlet. Pre našu školu to bolo vtedy najhoršie obdobie. Ako som spomínala v škole bola dôležitá aj vizuálna stránka, o ktorú sa starali pionierske oddiely. Zapojili sa aj do súťaže o najkrajšiu kvetinovú výzdobu , kde vyhrala 2. miesto. V roku 1978 počet pionierov rapídne klesá. Od roku 1984 sa začína dvojzmenné vyučovanie. Prvá zmena od 7. 30 a druhá zmena od 12. 45. Vedeli ste, že na prijímacie skúšky sa pripravovali ôsmaci? Bolo hromadné doučovanie 20 -tich skupín. Od roku 1993 sa postupne na škole objavuje anglický jazyk. Škola sa vypracovávala a zdokonaľovala rok čo rok a ešte stále sa bude. Chceli by ste žiť aj vy v tom období? ? ? Keď sa na tým hlbšie zamyslíme, musíme uznať, že to naši rodičia alebo starí rodičia mali ťažšie ako my. S. D. 12.

Stalo sa Dňa 26. 11 – 27. 11 žiaci ročníkov 5, 6, 8 a 9 mali s pani Zuzanou Šarlákovou besedu o týraní detí a o drogách . KOMPARO : Žiakov 9. ročníka čaká Monitor. Aby si overili svoje schopnosti, 8. 11. 2011 písali Komparo. CEZHRANIČNÝ VEĽTRH: Popri rozhodovaní o svojom budúcom povolaní, boli žiaci 9. ročníka 26. 10. 2011 pozvaní na burzu informácii, vzdelávania a zamestnanosti v Čadci. OLYMPIÁDA ZO SLOVENSKÉHO JAZYKA: Žiaci 8. a 9. ročníka sa zúčastnili dňa 8. 11. 2011 na olympiáde zo slovenského jazyka. Prvé miesto získala a do obvodového kola postúpila Žiačka 8. A M. Majáková. V obvodom kole (2. 12. 2011) sa stala úspešnou riešiteľkou. PROJEKT Z BIOLÓGIE: Žiačky 9. ročníka: Lucia Kubušová, Simona Drábová, Klaudia Krelová a Patrícia Liptáková tvrdo pracovali na projekte z biológie. Životné prostredie - úhyn smrečín na Kysuciach. Pani učiteľka Majáková poslala projekt do súťaže. Dúfajme, že bude mať úspech Výsledky: 1. miesto - Margaréta Majáková, 8. A , 53 bodov 2. miesto - Paulína Vojtušová, 9. A, 52 bodov - Katarína Smolková, 8. A, 52 bodov 3. miesto - Silvia Blahovcová, 8. A, 51 bodov 4. miesto - Natália Klieštiková, 8. A, 48 bodov 13.

Zber papiera október 2011 1. ročník Nazbieral: 598 kg 1. miesto: Kristína Rypáková - 125 kg 2. ročník Nazbieral: 1093 kg 1. miesto: Filip Poláček - 384 kg 3. ročník Nazbieral: 1222 kg 1. miesto: Michaela Urbánková - 338 kg 4. ročník Nazbieral: 1279, 5 kg 1. miesto: Nikola Urbánková - 320 kg 5. ročník Nazbieral: 963, 5 kg 1. miesto: Tomáš Gavlák - 142 kg 6. ročník Nazbieral: 1408, 5 kg 1. miesto: Michal Martykán - 394 kg 7. ročník Nazbieral: 830 kg 1. miesto: Denisa Kucharčíková - 200 kg 8. ročník Nazbieral: 528 kg 1. miesto: Kristína Gavláková - 126 kg 9. ročník Nazbieral: 557 kg 1. miesto: Mária Čamborková - 146 kg Spolu triedy nazbierali 8 479, 5 kg 14.

Javor Zvyčajne sú to vysoké opadavé stromy, no existuje aj niekoľko druhov stálezelených. Niektoré druhy sú nižšieho vzrastu a sú to buď nižšie stromy, alebo kríky. Rod Acer má približne 150 druhov. Ich výskyt je obmedzený na mierne až subtropické oblasti severnej pologule. SÚŤAŽ: Kto nakreslí najkrajší list javora, hrá o cenu. Medveď hnedý Vzhľad Medveď hnedý je veľké, silne stavané zviera. Jeho poznávacím znakom je svalnatý hrb v oblasti lopatiek. Aj keď medzi pohlaviami je minimálny rozdiel v dĺžke tela, samce bývajú dvakrát ťažšie ako samice, ktoré, majú menšie a ľahšie kosti Končatiny majú zakončené silnými pazúrmi. Veľkosť Dĺžka až 2 metre Výška v kohútiku 1, 3 metra Hmotnosť od 80 až do 400 kg (grizly až 700 kg) Sfarbenie Medveď hnedý má hustú srsť najčastejšie hnedej farby, ktorá však môže mať odtiene červenej, čiernej či striebristej farby. Korela je austrálsky rod papagájov. Po papagájovi vlnkovanom je druhým najčastejšie chovaným vtákom v klietkach a voliérach chovateľov, či zoologických záhrad na celom svete. . Tento papagáj je pomerne nenáročný na chov a skrotený jedinec sa môže stať milým rodinným spoločníkom. Zdenka 15.

Po uplynulých prázdninách sa vrátila rubrika cestovanie. Hoci viem, že ju asi nikto nečítal, pretože bola dosť všeobecná a zložito napísaná, chcem ju písať opäť : ). Budem ju však vytvárať trochu inak. Súčasťou budú aj moje vlastné texty, v ktorých budem písať o tom, aké by to mohlo byť na opisovaných miestach. Ako prvú metropolu som si vybrala New York, pretože je to moje vysnívané mesto. Hneď, ako to bude možné, nasadnem do lietadla smerujúceho do NYC a podľa možnosti tam už naveky ostanem. Sedela som na strome. Nad hlavou mi bzučalo lietadlo a poriadne ma otravovalo. Hoci som v lietadle už sedela dvakrát, stále mi to nestačilo. Nie preto, že by som bola rozmaznaná, ale preto, lebo lietadlo, v ktorom sedela, nemierilo tam, kde som chcela. Áno, Londýn, kto by ho nechcel vidieť, staré pamiatky, obchodné ulice a ďalšie podobné veci. No ja som Londýn k životu nepotrebovala. Chcela som len môj vysnívaný New York. V duchu som sa už presúvala do lietadla. Bolo väčšie ako tie do Anglicka. Upravené sedačky, jedálenský kútik, bar a miestnosť na spanie. Tento luxus smeroval priamo do centra veľkého jablka, môjho sna a ja som sedela na sedadle číslo 35. Áno, sedela som tam! Veziem sa na dovolenku, ktorá sa nikdy neskončí. Desaťhodinový let nad oceánom ma poriadne zmáral a postupne som zaspávala. Zrazu ma prebudil kapitánov veselý hlas. Všetkým oznamoval, že sme vysoko nad zemou a keby sa nám dalo otvoriť okno, hneď by sme zamrzli. Nakoniec ešte oznámil, že o hodinku pristaneme v New Yorku. Už sa mi nechcelo spať, len som sa pozerala pod seba. Hoci som nič nevidela, mala som neopísateľný pocit šťastia. Podarilo sa mi to! Dostala som sa do svojho sna. Lietadlo hladko pristálo, kolesá sa dotkli zeme a ľudia začali nadšene tlieskať. Typické. Netlieskala som s nimi, lebo potlesk si zaslúžilo až to, čo uvidím po tom, ako vystúpim. Postupovala som pomaly za zástupom a nevedela som sa dočkať kedy konečne stúpim na pôdu New Yorku. Jeden krok, dva kroky, tri kroky, stúpila som na prvý schodík a uvidela som mrakodrapy v diaľke. Do centra mesta ma mal zaviesť taxík. Pomaly som kráčala chodbami. Už som bola na konci, keď mi na nos spadla prvá kvapka. Nie vo sne, ale v realite. Strom, na ktorom sedela, zaplavili kvapky jesenného dažďa. Po reálnom lietadle zostala len biela čiara, no vo svojom sne som zostala stáť na konci chodby a čakala som na pokračovanie. Adell 16.

Záhady: Záhadné Stonehnege Na našej planéte dokážeme vysvetliť mnoho vecí a javov, ale stále je tu toho mnoho záhadného. Kamenné kruhy v južnom Anglicku aj po desiatkách rokoch skúmania stále skrývajú nevyriešené záhady. Stonehenge dnes považujeme za dômyselný chrám postavený niekedy medzi rokmi 2 950 až 1 600 pred našim letopočtom (pred Kristom). Nachádza sa v Južnom Anglicku. Táto stavba bola záhadou dlhé storočia. Stonehenge nebol postavený naraz. Prvá stavba Stonehenge 1 bola menšia - tvoril ju kruhový násyp a výkop, ktorý meral asi 110 m. Keďže výkopy sa začali zanášať bahnom, bol pôvodný Stonehenge prestavený na Stonehenge 2. Ten bol drevenej konštrukcie a dodnes sa z neho dochovali len otvory po koloch. Okolo roku 2 550 pred n. l. začala výstavba Stonehenge 3, ktorej časti sa nám dochovali dodnes. Obvod Stonehenge tvoria vlastne dva kruhy. Menší je postavený z modrého pieskovca a väčší z obrovských pieskovcových blokov. Najväčšou záhadou bola doprava kameňov na miesto, kde stojí Stonehenge. Dnes vieme, že modrý pieskovec pochádza z Preseli Hills (prsli hils), ktorý sa nachádza 240 až 300 km od stavby. Kvádre z neho majú veľkosť asi 2 m a hmotnosť 1, 5 tony a dopravené boli na drevených saniach k rieke Avon a po nej prepravené asi 3 km od Stonehenge. Odtiaľ boli znova dopravované na spomínaných saniach. Väčšie megality boli však veľké 9 m a ich hmotnosť bola až takmer 50 ton. Pochádzali z Marborough Downs (merbou davns), ktoré sa nachádza 30 km severne od Stonehenge. Až v roku 1994 bola vykonaná rekonštrukcia dopravy týchto blokov. Zistilo sa, že na valcoch bol pohyb 17.

kameňov relatívne jednoduchý. Ďalší problém bolo zdvíhanie monolitov. Keď sa pred ležiaci vykopala jama, dal sa pákami postupne zdvihnúť i do zvislej polohy. Vodorovný preklad vážiaci asi 10 ton smonolita na miesto usádzal pomocou dreveného lešenia a zdvíhaný pomocou pák. Na prvý pohľad sa zdá, že kamene v Stonehenge sú veľmi nahrubo upravené, ale nie je to pravda. Nemajú síce pravidelný tvar, ale ich povrch je opracovaný údermi kamenných palíc veľmi pečlivo. Taktiež ich okraje nie sú rovnobežné, ale na konci sa zužujú. Pri prekladoch si môžeme všimnúť techniku „pero – drážka“, aby z monolitov nespadli. Tvorcovia tohto chrámu museli celé roky dennodenne skúmať a pozorovať slnko, aby sa im podarilo v stavbe Stonehenge dokonale určiť deň letného slnovratu. Okolo Stonehenge ale stále kolujú dohady, či nefungovalo aj ako observatórium, ktoré by umožňovalo predpovedať zatmenie Slnka a robiť mnohé kalendárne výpočty. Napriek mnohým objasneniam je Stonehenge ešte stále veľkou záhadou. Pre mňa osobne je to veľmi lákavé miesto. Dúfam, že v budúcnosti navštívim Veľkú Britániu a jedno z miest, kde sa na sto percent túžim pozrieť je Stonehenge. SÚŤAŽ: Kde sa nachádza záhadné Stonehenge? a-V Austrálii b-V Anglicku. c-V Írsku Natália 18.

Natália Šoporová, žiačka 6. ročníka získala 3. miesto vo výtvarnej súťaži na tému hasiči. VTIPY Móricko pribehne na čerpaciu stanicu a hovorí: - Ujo, rýchlo nám dajte 10 litrov benzínu! - A načo vám bude? - Horí nám škola. Na hodine dejepisu: - Čo bolo po smrti Karola Veľkého, žiaci? - Prosím, pohreb. Môj dedko zbiera mince - hovorí Janko učiteľke. - Tak on je numizmatik? - Nie, žobrák. Magdaléna Majáková 19.

Školský turnaj sa uskutočnil dňa 27. 10. 2011 zúčastnili sa ročníky 5 až 9. Na prvom mieste sa umiestnila 9. A , na druhom mieste 8. A a na treťom mieste sa umiestnila 7. A. Chlapci našej školy sa zúčastnili na okresnom futbalovom turnaji, ktorý sa uskutočnil dňa 24. 10. 2011 sa odohral v Čadci. Zúčastnili sa na ňom školy ZŠ Nová Bystrica a ZŠ Zborov a tiež mi ZŠ s Materskou školou Oščadnica. Výsledky sú nasledovné : ZŠ s Materskou školou Oščadnica 4: 3 ZŠ Nová Bystrica ZŠ s Materskou školou Oščadnica 2: 4 ZŠ Zborov Lyžovačka Ak si ľudia z Oščadnice povedia slovo lyžovačka, každého z nich napadnú dve lyžiarske strediská a to Snow Paradise Veľká Rača a Šport centrum Gajuz. Ľudia z okolia si lyžovačku tu u nás v Oščadnici veľmi pochvaľujú. Lyžiarsky kurz Riaditeľ našej školy pán Ján Polák by chcel tento rok uskutočniť výcvik pre pokročilejších lyžiarov našej školy. Tento kurz by sa mal uskutočniť v lyžiarskom stredisku Šport centrum Gajuz. Veľká Rača Prečo slovo veľká no preto, lebo má približne 1500 m. Ľudia z okolia si u nás lyžovačku veľmi pochvaľujú, lebo im je k dispozícií takmer 14 km pravidelne upravovaných zjazdoviek, ktoré sú zasnežované technickým snehom. Na Rači sa nachádza park určený pre Snowbordistov. Vstup na vlastné riziko. Medzinárodné lyžiarske stredisko Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica sa nachádza na Kysuciach v pohorí Kysucké Beskydy. Poloha strediska je veľmi zaujímavá, pretože sa nachádza v blízkosti hraníc s ČR a PL, takisto aj prístup do strediska je bezproblémový a počas zimy bezpečne udržiavaný. Najväčšou prednosťou strediska je jeho rozloha a dispozícia v troch rôznych, navzájom lyžiarsky prepojených lokalitách - Dedovka, Marguška a Lalíky. Nachádzajú sa tu zjazdovky všetkých náročností, takže si tu dobre zalyžujú všetci od začiatočníkov až po najnáročnejších lyžiarov. Ponuka služieb je pestrá - školy a škôlka, úschovňa, ski servis, požičovňa lyží a predajňa športových potrieb. Najväčšou atrakciou v stredisku je bobová dráha. Samozrejme v našej ponuke nechýba ani večerné lyžovanie. Myslím, že lyžiarske stredisko Snow Paradise Veľká Rača je pomerne dobré stredisko. 20.

Ako sa lyžovanie vyvíjalo a lyžiarske techniky sa začali od seba navzájom odlišovať, vznikali súťaže v jednotlivých technikách. Postupne nastalo ich rozdelenie podľa toho, či išlo o behanie na lyžiach, jazdu zo svahu na lyžiach alebo skoky na lyžiach. Základné delenie je na severské a alpské disciplíny. Za severské sa považujú behy a skoky, alpskými sú nazývané zjazdové techniky, ktoré sa delia na slalom, obrovský slalom, superobrovský slalom a zjazd. 21.

Stredisko ŠPORTCENTRUM sa nachádza priamo v strede obce Oščadnica. K dispozícii sú tu zatiaľ dva lyžiarske vleky. Prvý je detský s nízkym vedením dopravného lana s dĺžkou cca 120 m. Vhodný je hlavne pre deti, ale aj dospelých, ktorí sú úplnými začiatočníkmi. Druhý vlek , , Tatrapoma PFP" má dĺžku 500 m a prevýšenie 95 m. Je vhodný pre začiatočníkov a stredne dobrých lyžiarov. Stredisko je vhodné na usporiadanie súkromných, firemných, školských alebo iných športových pretekov a rôznych športových podujatí. V prípade vášho záujmu vám zorganizujú na svahu lyžiarske preteky s kompletným zabezpečením /úprava svahu, slalom. bránky, časomiera, rozhodcovia, ceny, stupeň víťazov apod. /. Z mojich skúseností je lyžiarske stredisko dosť dobré. Je to kopec, ktorý je vhodný pre začiatočníkov aj pre už pokročilých. Nachádza sa tu i SNWB park, ktorý je vždy otvorený, ale vstup je len na vlastné riziko. Božek 22.

Mikulášsky turnaj vo futbale Turnaj sa uskutočnil dňa 5. 12. 2011 v školskej telocvični. 1. miesto-7. A trieda 2. miesto-8. A trieda 3. miesto-9. A trieda 4. miesto-5. A trieda 5. miesto-6. A trieda Najlepším strelcom turnaja sa stal žiak 7. A triedy Denis Lušňák s dvanástimi gólmi. Blahoželáme víťazom!

Mačka a starenka Ďaleko za domami, na opustenom priestranstve, býva starenka aj s mačkou, ktorá sa volá Mima. Každé ráno starenka vychádza z domu a rovno do pestrej záhrady hneď vedľa domčeka, aby si natrhala čerstvé byliny na znamenitý letný čaj. Spoločnosť jej robí aj Mima, ktorá poskakuje okolo nej. V jedno sychravé ráno, po Mime akoby sa zľahla zem. Starenka márne hľadala v kôlni, v kotolni, vo verande, dokonca aj v kuríne. A takto ubehol deň, dva, tri, štyri, až nakoniec bol z toho týždeň. Starenka už strácala nádej, že sa Mima vráti. Až raz ráno našla Mimu celú od krvi vo verande. . . Pokračovanie v ďalšom čísle SÚŤAŽ PRE DRUHÝ A TRETÍ ROČNÍK : Kto hodí do škatule( ceruzka ) do 15. 12. 2012 - všetky tri správne odpovede na otázky hrá o cenu. 1. Ako sa volá mačka ? a) Mina b) Mimi c) Mima 2. Kde chodila každé ráno starenka ? a) do obchodu na rožky b) do záhrady na bylinky c) na návštevu k susede OSEMSMEROVKA 3. Kde našla starenka Mimu ? a) v pivnici b) vo verande c) v skleníku NÁJDI V OSEMSMEROVKE: Salamandra, Rosnička, Kunka, Jašterica, Užovka, Vretenica, Žubrienka, P. V. Hrabavka, Ropucha, Mlok, Plaz, Skokan 23.

Redakčná rada !Správne odpovede do súťaží vhadzujte na papieroch do škatule-ceruzky na hlavnej chodbe školy ! 24.
Learning target examples math
Slo hoy
Slo abeceda
Bcps slo
Jak šlo šídlo do lesa
I slo
Slo+
Student learning objectives examples
I slo
Talentstimuleren
Slo student growth tracker
Slo process
Slo goal statement examples
Slo computational thinking
Construction management cal poly
Slo building department
Slo zkratka
Cal poly slo portal
Slo goal statement examples
Sap ecc/s4 carve out
Clima slo
Ppg examples for educator effectiveness
Slo creatief proces
Janice toyoshima
Slo by me